Brytyjczycy wyhodowali mięso na szkielecie z trawy

Kategorie: 

Źródło: tg

Brytyjscy naukowcy opracowali nową metodę hodowli mięsa w laboratorium, która pomoże poprawić jego strukturę. Usunęli komórki z trawy, a pozostał w niej tylko szkielet celulozowy, na którym następnie posadzono mioblasty. Struktura macierzy zewnątrzkomórkowej zioła pomogła dzielącym się komórkom ustawić w równoległych rzędach i ostatecznie stworzyć trójwymiarową tkankę mięśniową o strukturze włóknistej. Wyniki badań opublikowano w Journal of Biomedical Materials Research.

Pomysł hodowli mięsa w probówce stał się ostatnio bardzo popularny. Niedawno informowano, że w Izraelu otwarto dużą fabrykę do produkcji mięsa tworzonego w laboratorium. Zakład będzie produkować drób, jagnięcinę i wieprzowinę szybciej niż tradycyjne gospodarstwa hodowlane, ale generuje o 80 procent mniej gazów cieplarnianych (chociaż dokładne mechanizmy redukcji emisji nie są określone).

 

Pomimo zalet tej metody produkcji z punktu widzenia ekologii i etyki, nadal ma ona wady. Struktura mięsa z probówki nadal różni się od tradycyjnego mięsa. Faktem jest, że w warunkach laboratoryjnych trudno jest wyhodować tkankę mięśniową, która będzie identyczna w budowie z prawdziwymi mięśniami. Do tego konieczne jest zmuszenie komórek do podziału w taki sposób, aby tworzyły włókna.

 

Naukowcy z University of Bath pod kierownictwem Paula A. De Bank zauważyli, że struktura niektórych ziół jest podobna do struktury włókien mięsnych i wpadli na pomysł wykorzystania ich do stworzenia podstawy do wzrostu komórek mięśniowych. Naukowcy zebrali żyto, kostrzewę z trawników kampusów. Następnie usuwali komórki z trawy, traktując je roztworami chemicznymi, aż pozostała tylko macierz zewnątrzkomórkowa z celulozy. Otrzymane w ten sposób rusztowanie było zasiedlone mioblastami.

 

Około 35 procent komórek przywarło do rusztowania celulozowego po trzech godzinach, znacznie przewyższając skuteczność utrwalania na nietraktowanej trawie (9 procent). Następnie komórki kontynuowały proliferację, a struktura macierzy zewnątrzkomórkowej trawy pomogła im ustawić się w równoległych rzędach i utworzyć włókna. Ostatecznie komórki utworzyły trójwymiarową tkankę mięśniową.

 

W przyszłości naukowcy będą musieli udoskonalić metodę, aby zwiększyć liczbę komórek, które zakotwiczają się w rusztowaniu z trawy. Testy trzeba będzie również powtórzyć z mioblastami innych zwierząt, takich jak krowy i świnie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

To nie jest żadne tam "mieso"

To nie jest żadne tam "mieso" ale masa białkowa o wartości odżywczej i smaku porównywalnym do tkz: MOM'U - czyli mięsa oddzielonego mechanicznie , gdzie wrzuca się resztki ze szkielatami do prasy a ta siłą nacisku wyciska przez sito to co na kościach zostało.  Nikt MOM'U jako takieg jeść nie chce i tak samo będzie z tym sztucznym pseudo mięsem.

Skomentuj