Brytyjczycy pracują nad siecią 5G która będzie nadawana za pomocą dronów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dwie brytyjskie firmy opracowują drony stratosferyczne, które będą nosić na pokładzie komórkowe stacje bazowe. Przetestowano już specjalną lekką antenę składającą się z 2048 elementów, która jest w stanie zapewnić zasięg do 140 kilometrów średnicy. Wszystko to w ramach rozwoju głośnej ostatnimi czasy technologii 5G.

Drony mają zostać umieszczone na pułapie 18 300 metrów, a następnie krążyć nad danym obszarem nawet do tygodnia bez potrzeby powrotu na ziemię. Niezbędna technologia, jest obecnie rozwijana przez dwie firmy: Cambridge Consultants oraz Stratospheric Platforms Limited. Pierwsza stworzyła działający prototyp anteny, a druga przetestowała ją w „warunkach bojowych” przy pomocy Deutsche Telekom. 


Samolot rozpoznawczy Grob G 520 został przekształcony w latającą stację bazową, a jakość połączenia sprawdzono za pomocą smartfona na ziemi. Efekt okazał się zadowalający, a po podłączeniu urządzenia do tej mobilnej stacji bazowej osiągnięto 70 MB/s podczas pobierania oraz 20 MB/s podczas przesyłania danych. W testach wykorzystano pomniejszony prototyp, jednak jak na wstępne testy, trudno nie podzielać entuzjazmu twórców tego nowego rozwiązania. 


W komunikacie prasowym Cambridge Consultants twierdzi, że po opracowaniu niezbędnej technologii, będzie to największa komercyjna antena, jaką kiedykolwiek latano. Samolot bezzałowowy na pokładzie którego zamontuje się stacje bazową będzie zasilał antenę, przy pomocy własnego wodorowego układu napędowego. Zapasy wodoru, mają wystarczyć na 9 dni ciągłej pracy.


Trudno powiedzieć, jak skuteczne okaże się to podejście we wdrażaniu sieci 5G. Podczas transmisji sygnału z dużej wysokości, usuwa się problem przeszkód na jego drodze. Znika również potrzeba konfigurowania stacji bazowych. Szacuje się, iż jeden dron byłbyb w stanie dostarczyć internet, w promieniu 20 kilometrów. Brytyjscy inżynierowie obiecują rozpocząć pierwsze testy lotnicze całego systemu w 2022 roku.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Mirosław Pawłowski

Stawianie anten 5 G jest dość

Stawianie anten 5 G jest dość drogie. Do tego niektórzy ludzie, dbający o środowisko naturalne, podpalają ją. Dron jest super rozwiązaniem. Można go posłać nad dom p. Kowalskiego. Zrobi co trzeba wróci i jest gotowy do dalszego działania.

Skomentuj