Broń laserowa może zrewolucjonizować nowoczesne pole walki

Kategorie: 

Źródło: MBDA

Europejski koncern zbrojeniowy MBDA (Matra BAE Dynamics Alenia) to spółka, której badania w zakresie techniki wojskowej dorównują a nawet przewyższają dokonania amerykańskiej agencji DARPA. Firma w przeszłości prezentowała w swoim brytyjskim oddziale działo typu rail gun. Teraz niemiecka część koncernu pokazała wydajne działo laserowe. Ten wynalazek może zrewolucjonizować nowoczesne pole walki.

Działo ma 40 kilowatów mocy i jest w stanie przebijać 40 milimetrową stalową blachę. Według Petera Heilmeiera z MBDA,  broń laserowa na stałe zagości na polu walki. Da się produkować pistolety zdolne do precyzyjnych uderzeń. Broń laserowa ze względu na swoją dokładność minimalizuje ryzyko niepożądanych uszkodzeń celu.

Oto ślady uszkodzeń rakiet zniszczonych laserem MBDA

MBDA bada broń laserową już od 2008 roku, a w 2011 niemieccy specjaliści osiągnęli zdolność bojową mniejszej jednostki o mocy 10 kilowatów. Ta eksperymentalna broń była w stanie śledzić obiekty w odległości 2,3 kilometrów i różnicy poziomów do 1000 metrów. Oznacza to nowe podejście do broni antyrakietowej. Możliwa jest również miniaturyzacja laserów bojowych, co pozwoli wyposażać w nie autonomiczne jednostki bojowe kroczące na dwóch lub więcej nogach.

 

Do ludzi zaczyna już docierać, że świat się zmienił na tyle, iż nowoczesne pole walki będzie się składało w większości z maszyn walczących przeciwko sobie. Właściwie już teraz większość operacji typu bombardowanie odbywa się z wykorzystaniem bezzałogowych samolotów sterowanych z baz wojskowych. Po prostu wyszkolenie żołnierza kosztuje czasami na tyle dużo, że nie  opłaca się go tracić. Jednak, aby wizja robotów wykorzystywanych militarnie mogła zbliżyć się maksymalnie do tej wykreowanej w hitowym filmie sprzed lat, Terminator,  potrzebna była jeszcze broń laserowa.

 

Oczywiście prace nad rozwojem broni elektromagnetycznej i laserowej są prowadzone nie tylko w Europie, ale również w Izraelu i w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie planują montowanie broni laserowej na swoich statkach a Izrael chce wyposażyć w broń elektromagnetyczną kolejną wersję słynnego czołgu Merkava. Kiedyś uważano, że kolejny konflikt wojenny będzie tym ostatnim, może się jednak okazać, że przedtem nadejdzie era robotów bojowych i nowych technik zabijania.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika bonus

ludzie zrozumiejom że

ludzie zrozumiejom że niedałeś życia niemasz prawa go odebrać wtedy kiedy bedom na skraju samozagłady a narazie pieniądz żądzi światem choć od dzieji ludzie rywalizowali ze sobom poprzez igrzyska itp.asz doszli do wniosku że jak zabiore wolność jednej osobie lub zabije to niewielka strata dla świata . i tu sie mylom wielkie korporacje po co nam taka pomoc po kturej cierpiom ci bezbronni i słabi  po co nam takie życie skoro  człowiek żyje w wolnym panstwie a czujemy sie jak niewolnicy . może pozwulmy na samozagłade wtedy zrozumiemy jak cenne jest ludzkie życie  lecz cłowiek jest gorszy od świni ........... i dlatego ten nieszanuje życia kto go niestraci lub niejest na skraju  śmierci .........szanuj życie one niedano ci bez powobu.

Portret użytkownika Zenek

Oto "cywilizacja" ciapatego

Oto "cywilizacja" ciapatego człekokształtnego kastrowanego na cześć bogini Kybele "człowieka" a mordowanie, okradanie czy tylko oszukiwanie to trzy DOGMATY WIARY tak jak SMIERĆ, CHOROBA czy NĘDZA był rewirami tej VooDooistycznej murzyńskiej bogini w działaniu.
 
Kiedys kosmiczni bogowie którzy najechali Ziemie sami musieli walczyć i ginąc o jej opanowanie. Dziś do tego celu mają zydów - starożytny produkt genetyczny, krzyżówkę murzyna i małpy tresowany jak psy do walk w klatkach w ciagłym zezwierzeceniu i okrucieństwie.
 
Po co "zachodnie mocarstwa" inwestuja w broń? By się przed kimś bronić? NIE, by z jeszcze lepszą wydajnością okradać tych co mają gdzieś bzdety z tory czy demona jahwe każącemu hordom semickich golemów znoszenie mu łupów do świątryń. By nazizm stworzony przez mojrzesza i arona był wiecznie żywy.

Portret użytkownika ozuty

Jak się bronić przed atakiem

Jak się bronić przed atakiem z takiej broni?Na drony najlepszy i tani sposób to balony zawieszone w powietrzu na linkach. Przeciwko laserom to lustra.Powstaną pojazdy opancerzone z zewnętrzną warstwą odbijającą laser. Dla żołnierzy odpowiednie ubrania ochronne, a dla ludzi cywilnych tanie, odpowiednich rozmiarów rozkładane parasole odblaskowe.

Portret użytkownika syriues

strach strach.Tak mozna

strach strach.Tak mozna opisac czlowieka.Boi sie wrogow ,swoich braci a to z powodu braku bojazni przed Bogiem.Produkuja te bronie do zabijaniaA jest wyraznie napisanie Nie zabijajTakze zastanowcie sie kto nami rzadzi?Ludzie ktorzy sa mordercami,ktorzy oszukuja ,okradaja.Tworza z nas wystraszonych niewolnikowNiby nas bronia przed nami samymi ale i tak cos sie kiedys poprostu zepsuje i kazdy czlowiek stanie przed obliczem swojej wiary i sam sie bedzie hamowal lub i nie.wtedy kazdy pozna prawde o sobie i juz nie bedzie mial maski tego swiata.W koncu okaze sie kto jest kim i do czego dazy.Gdyby nie pieniadze system i policja jak i religia to bycmoze bylo by nas o 5 miliardow mniej

Portret użytkownika ktoś_bliżej_nieokreślony

Co by ludzie robili, gdyby

Co by ludzie robili, gdyby wojen nie było. Zabijaliby się z nudów? Szkoda, że u ludzi na pierwszym miejscu jest destrukcja, a potem niechęć do konstruktywnego działania, bo tworzenie czegoś dobrego to tylko z przypadku wychodzi lub zareklamowania "jaki to nie wspaniały jestem".

Dziwni ci Homo sapiens.

Przeszłość paskudna, Przyszłość nie lepsza, a Teraźniejszości nigdy nie ma.

Portret użytkownika Skoti

Ahhh , gdyby te całe fundusze

Ahhh , gdyby te całe fundusze zainwestowali w źródła energii odnawialnej, nie musieli byśmy zaburzać geotektoniki przy wydobywaniu ropy tylko jeździlibyśmy autami elektrycznymi bez spalin. Zresztą już jesteśmy w stanie żyć bez ropy tylko "ekonomia" nas trzyma przy tym staroświeckim wynalazku. Jednakowoż dalej przez nasze rządy jestesmy zmuszeni do korzystania z ich "tanich" źródeł energii choć karzdy mógłby sobie sam wyprodukować taką energie od dawna w domu , ale jak by nas inaczej trzymali na wodzy Smile uzaleznienie nas od energii jest podstawą reszta to miraż ...Sprzęt do zabijania jest tak banalny jak maczuga , niech stworzą coś do budowy życia... Człowiek człowiekowi może odebrać życie bez narzędzia tylko nasi rządzący wymyśleli sobie - masz tu fajne cacko i idź go zabij , kiedys generałowie siedzieli na koniach przed armią a dziś siedzą w schronach ..Smutne...

Skomentuj