Brexit nastąpi (albo nie) już za dwa tygodnie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Za niecałe dwa tygodnie Wielka Brytania podejmie kolejną próbę wydostania się z Unii Europejskiej. Brexit może stać się faktem już 31 października 2019 roku. Ale żeby do tego doszło potrzebny jest jeszcze splot kilku okoliczności. 

Wszyscy, którzy obserwują trwającą od kilku,lat epopeję brexitową stracili już chyba nadzieję że Wielka Brytania rzeczywiście wyjdzie z Unii Europejskiej. Datę tego wyjścia podawano kilkukrotnie i kilkukrotnie ją odwoływano. Jednak jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Wielka Brytania opuści wspólnotę za niespełna 2 tygodnie.

 

Wczoraj udało się wynegocjować umowę Brexitu. Coś co wydawało się nie do wykonania jakimś cudem się udało. największy problem stwarzała Irlandia Północna, część Wielkiej Brytanii, która musiałaby po breksicie funkcjonować jako zagranica dla Republiki Irlandii. Dla wielu wyspy było to nie do zaakceptowania.

 

Aby odnaleźć porozumienie w tej kwestii stworzono dla Irlandii Północnej wyjątek powodując, że Anglia, Walia i Szkocja wyjdą z Unii Europejskiej na całego, a Irlandia Północna jednocześnie w niej pozostanie i z niej wyjdzie. Niektórzy śmieją się, że Irlandia Północna będzie czymś w rodzaju kraju Schrodingera znajdującego się i nieznajdującego się w Unii Europejskiej jednocześnie. 

Najważniejsze wydaje się to, że osiągnięto jednak porozumienie co do nie wprowadzania granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Jednak nawet mimo tego dziwacznego porozumienia aby Brexit stał się faktem, za umową musi jeszcze zagłosować Parlament Europejski i brytyjska Izba Gmin. 

 

Przypomnijmy, że poprzednia premier Wielkiej Brytanii, Teresa May, również wynegocjowała umowę brexitową, ale brytyjski parlament ją odrzucił. To może się przydarzyć również obecnemu premierowi Borysowi Johnsonowi.  Oznacza to, że nadal wszystko wisi na włosku i jeśli umowa nie zostanie ratyfikowana, to Brexit jest możliwy tylko bez umowy. A czy do niego dojdzie dowiemy się już niedługo. 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj