Brazylia znacznie przyspieszyła wycinkę lasów deszczowych Amazonii

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Brazylijskie lasy deszczowe Amazonii wycinane są w rekordowym tempie. Najnowsze dane Instytutu Badań Kosmicznych (INPE) pokazują, że w listopadzie, deforestacja przyspieszyła o 104% w porównaniu do listopada 2018 roku. Wycięto wtedy 563 kilometry kwadratowe lasu i pod tym względem był to najaktywniejszy listopad od 2015 roku.

 

Od stycznia 2019 roku, czyli od zaprzysiężenia nowego prezydenta Jaira Bolsonaro, wycięto obszar o powierzchni 8 974 kilometrów kwadratowych. Dla porównania, od stycznia do listopada 2018 roku wycięto zaledwie 4 878 kilometrów kwadratowych. Powyższe dane pochodzą z systemu satelitarnego DETER, który monitoruje wylesianie w czasie rzeczywistym. Mówimy zatem o wyraźnym przyspieszeniu deforestacji Amazonii.

 

Natomiast system PRODES, który jest dokładniejszy ale wolniej kompiluje dane, pokazuje, że od sierpnia 2018 roku do lipca 2019 roku, Brazylia wycięła ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych lasu, tj. o 43% więcej, w porównaniu do okresu od sierpnia 2017 roku do lipca 2018 roku. Warto dodać, że kraj przekroczył ten próg wylesiania po raz pierwszy od 2008 roku.

Instytut Badań Kosmicznych zauważył również, że wylesianie na obszarach zamieszkałych przez rdzenną ludność między sierpniem 2018 roku a lipcem 2019 roku wzrosło aż o 74,5%. Odnotowuje się również coraz częstsze ataki na ziemie zamieszkałe przez tubylców.

 

Naukowcy twierdzą, że zwiększona wycinka lasów Amazonii jest ściśle powiązana z dojściem do władzy Jaira Bolsonaro, którego kampania wyborcza była częściowo finansowana przez hodowców bydła. Teraz nowy prezydent Brazylii przyspieszył deforestację Amazonii, aby zwiększyć wydobycie zasobów naturalnych i wykorzystać nowe obszary na rzecz rolnictwa i hodowli bydła.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ascendant 149

Należy dostrzec w tym

Należy dostrzec w tym działaniu drugie dno. Korporacje takie jak te, wycinające duże połacie lasów tu wymienionych, wykorzystuje się do celów, których one same nie dostrzegają lub nie chcą dostrzegać, widząc w tym swój niewątpliwy zysk finansowy. Zauważalne jest to, że usilnie dąży sie do "odkrywania" wszelkich miejsc zawierających kompleksy piramidalne pochodzące z ery sumeryjskiej na całej kuli ziemskiej. To nie tylko wycinka lasów, ale także "naturalne" globalne ocieplanie klimatu - topnienie lodowców w celu "odrywania" tych terenów. Cała ludzkość bierze w tym udział ... - nie sądzę aby ktokolwiek mógł im przeszkodzić, bo i jak miałby to zrobić. Może "zieloni" ....? ;-), ale przecież dzisiejsza zachodnia młodzież "walczy" o czysty klimat ... he heh.

Portret użytkownika euklides

Korporacja to taki rozpędzony

Korporacja to taki rozpędzony komunistyczny kołchoz. Każda mała firma powstaje jako zdrowa komórka, a potem potrafi przeobrazić się w postać zrakowaciałą, czyli korporację. Korporacją wszystkich korporacji jest państwo. Państwo myśli tylko o zystkach. Liczą się tylko wpływyw, wpływy, wpływy, "uszczelnianie" byle tylko zamknąć nieskrępowany socjalistyczny budżet, którego nie da się zamknąć, bo on co roku chce więcej i więcej. Droga do harmonii wiedzie przez odczarowanie socjalizmu i socjalistów - największych chciwców, wyzyskiwaczy i obłudników. Kiedy zarzucając innym myślenie o zyskach to tak jak złodziej krzyczy łapaj złodzieja.

Portret użytkownika Uther Lightbringer

Bardzo mnie niepokoi i

Bardzo mnie niepokoi i jednocześnie oburza fakt, że korporacje i państwa w imię rozwoju ekonomii i żądzy bogactwa niszczą przyrodę. Nie obchodzi ich to, że wylesiając Amazonię (i inne lasy też) pozbawiają schronienia zwierzęta skazując je przez to na śmierć. Wyrębują rzadkie gatunki drzew i wypalają trawy, zabijając przy okazji rzadkie gatunki roślin. Przy okazji chcą też doprowadzić do tego, by dorobek cywilizacyjny zamieszkujących tam plemion oraz ich zwyczaje i tradycje wyginęły bezpowrotnie. Dla nich liczą się tylko dwie rzeczy: pieniądze i eksploatacja ziem.  To są "nowocześni konkwistadorzy" w swoim postępowaniu niczym nie różniący się od swoich przodków, którzy kilka wieków wcześniej zasiedlali te tereny, zabijali Indian, a część z nich wykorzystwali jako niewolników. Politycy nie zdają sobie sprawy z tego czym grozi brak lasów i pojedynczych drzew, bo są oderwani od rzeczywistości.

Portret użytkownika Lommo

Myślę że przesadzasz w

Myślę że przesadzasz w kwestii niszczenia lasów . W Polsce  nawet w puszczy białowieskiej nie ma  lasu pierwotnego i zwierzyny  nie brakuje. Znam 2 - zaprzyjaznione sarny i jeszcze  kilka  z widzenia, twierdzę wręcz że równo w rzędy sadzone drzewa znakomicie ułatwiają komunikację zwierzętom w lesie.  Co do Brazylii to tu się wycina a gdzie   indziej zakłada plantacje sosny i to nawet takie wielkości Belgii. Natomiast  tak , wielkim problemem jest zabieranie i niszczenie ludom puszczańskim ich siedlisk. I tylko na ten fakt opinia publiczną na świecie powinna zwrócić uwagę. W USA Indianie dostali od panstwa  zasiłki i prawo do monopolu kasynowego. I czy żyją gorzej niż tradycyjne to można wątpić.

Portret użytkownika Kwazar

Brazylia czyli kto ? Biedak z

Brazylia czyli kto ? Biedak z faweli też ? Ale Ok.Mam takie swoje niepokojące wnioski.Świat nie jest niszczony przez Brayzylijczyków,Amerykanów,Rosjan,Cińczyków itd. Ale zawsze przez te same małe grupki zorganizowanych chytrusów.Ułomnie chore na pieniądze potworaki (korporacje,bogacze inne lobby drobniejszych) .Dla nich nie problem żeby dla paru drobnych (o Ziemię i życie nas wszystkich tu chodzi, czyli to są drobne w skali) do wydania dzisiaj,jutro w konsekwencji tych wydanych na siebie drobnych,wysadzili WSZYSTKICH w powietrze razem ze sobą. To się już od lat  i dzisiaj też właśnie DZIEJE ! Pamiętajcie.To nie są Brazylijczycy (niszczący Lasy Deszczowe) albo "WSZYSCY POLACY" (dewastujący Puszczę Białowieską ?) lub inni enigmatyczni KTOSIE .To robią i planują dokładnie określone jednostki !!! Potem dopiero widać z kim są powiązani.Z jakimi kolejnymi chitrusami.

Portret użytkownika euklides

Nie mogę już tego słuchać, że

Nie mogę już tego słuchać, że kapitaliści myślą tylko o zyskach jako o czymś złym. Zysk jest czymś dobrym!!! Co zyskujemy niszcząc przyrodę, która w dzisiejszym świecie staje się czymś niezwykle cennym!? Prawdziwy magnat kupiłby tą dżungę po to tylko by ją chronić i trzymać w kolekcji jak obrazy Leonarda da Vinciego. To socjalistom myślącym w kategoriach "komu by tu sprawić straty" zawdzięczamy zniszczenie i pożogę. Socjalista jest jak pasożyt, który nie potrafi niczego wytworzyć, tylko musi żerować na cudzym i wydaje mu się, że tak działa cały świat. Przypomnijcie sobie co ZSRR robiło z przyrodą i dobrami kultury...

Socjalista jest nastawiony na prymitywny WYzysk, chwilowe zwycięstwa, rabunek, zaspokojenie prymiwtywnych instynktów i nażarcie swojego tłustego dup...ska. Socjaliści to prymitywni hedoniści, co oświadczają na każdym kroku. Chcemy żreć, pić, srać i dupczyć się - oto ich filozofia życiowa. Jak ktoś stawia sobie głębsze cele życiowe i np. oszczędza, to jest w oczach socjalucha zły.

Portret użytkownika Alkoholik od Zygmusia Krzywego

Naprawdę nie ma nikogo na

Naprawdę nie ma nikogo na świecie kto powstrzyma tych popierdolcow??! Nie można ich wykluczyć z życia?! Pozbawić praw? Zerwać kontakty?! Przecież to państwo żyje z exportu, zagrozić zerwaniem umów na 380 lat, pokazać realna alternatywe i zmiękną! Jak można pozwolić Aby Cwele wycinaly lasy dla jebanego rolnictwa, skoro marnujemy żarcia rok w rok na miliardy dolarów!

Portret użytkownika Heheemeryt

Oby tak dalej. Niech wytną

Oby tak dalej. Niech wytną wszystkie drzewa na świecie a ja mam parę drzewek na działce to mi zapłacą 300 miliardów dolarów za możliwość wycięcia moich drzewek jak już nie będą mieli co wycinać.

Portret użytkownika euklides

Amazonia kryje skarby

Amazonia kryje skarby cenniejsze niż złoto. Są tam lekarstwa na wiele chorób, niezwykłe gatunki roślin i zwierząt oraz bezcenna wiedza. Dlaczego skarb przypadł w udziale niewdzięcznym i głupim? Chu..wy świat, oceniam go gdzieś tak na 1/10.

Strony

Skomentuj