Brazylia wysłała wojsko do gaszenia pożarów w Amazonii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wysłał armię, aby pomogła gasić pożary trawiące lasy Amazonii. Decyzja została podjęta pod silną presją krytyki społeczeństwa oraz innych państw, w tym Europy, która zagroziła zablokowaniem układu o wolnym handlu.

 

Brazylijskie lasy deszczowe są zagrożone przez katastrofalne pożary i deforestację. Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE) wskazuje, że od stycznia do sierpnia wystąpiło ponad 72 tysiące pożarów lasów, czyli o 83% więcej, niż w tym samym okresie w 2018 roku. Co więcej, wycinka lasów Amazonii zwiększyła się aż o 278% względem zeszłego roku. Pożary lasów deszczowych widoczne są nawet z kosmosu.

Źródło: NASA/NOAA

Obecny prezydent Brazylii w znacznie mniejszym stopniu dba o ekologię i podobno nawet przymyka oko na podpalenia. Jego obojętność wobec pożarów lasów Amazonii została zauważona w kraju, jak i na świecie. Niektóre państwa Unii Europejskiej zagroziły zablokowaniem umowy o wolnym handlu z południowoamerykańskim blokiem Mercosur, a nawet zaproponowały nałożenie sankcji na Brazylię.

 

Dopiero groźba bojkotu umowy oraz protesty brazylijskiego społeczeństwa zmusiły prezydenta do reakcji. Wojsko zostało rozmieszczone w rezerwatach przyrody, ziem należących do rdzennej ludności oraz regionów przygranicznych, gdzie panują pożary.

Źródło: NASA Worldwide

Jednak sama próba ugaszenia rozległych pożarów prawdopodobnie okaże się niewystarczająca. Prezydent Jair Bolsonaro lekceważy ochronę Amazonii i zwiększył wycinkę drzew pod rolnictwo i górnictwo, a także nie podejmuje znaczących działań wobec farmerów, którzy celowo podpalają lasy deszczowe.

 

Amazonia to największy las deszczowy na świecie, tzw. zielone płuca Ziemi, które produkują 20% tlenu całej planety, magazynują dwutlenek węgla i spowalniają globalne ocieplenie. Zniszczenie tego lasu deszczowego będzie tragedią dla tamtejszych rdzennych plemion oraz zwierząt.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dziki kon

Dla zwyczajnego barachła jak

Dla zwyczajnego barachła jak Ty, większą tragedia jest pęknięty pasek rozrządu. Klasyczny model zachowań zwyczajnego, nic niewartego konsumenta..obyś kutasie doznał tragedii spowodowanej ludzka obojętnością! Hmmm, wypadek samochodowy w którym pasażer wykrwawia się a każda próba zatrzymania przejeżdżających aut, kończy się fiaskiem byłoby dobra lekcja

Portret użytkownika euklides

Rok temy płonęły lasy w

Rok temy płonęły lasy w Europie, w tym roku Syberia i Amazonia. Przypadek? Nie sądzę. Kiedyś był typ, który podpalił Reichtstag, zeby w nim zasiąść jako kanclerz. Kto zatem podpala lasy? Oczywiście są to zieloni, którzy w ten desperacki sposób chcą wymusić ograniczenia w emisjach CO2 i zrealizować swoje dogmaty religijne.

Portret użytkownika Shadow

Od kąd w brazyli jest nowy

Od kąd w brazyli jest nowy prezydent ktory pozwala na wycinke jungli , nagle pojawily sie pozary . Moim zdaniem nie jest to przypadek , tylko perfidne wprowadzanie aglomeracji terenow amazoni. Skoro nie powiodlo sie legalnie ten czlowiek zrobi wszystko aby osiagnac swoj cel i udobruchac swoich panow. Saomo sie nie podpalilo i ktos powinine poniesc odpowiedzialnosc . Jednak jak to na tym swiecie bywa nie ma winnych.

Portret użytkownika Kwazar

Narobiło się syfu to teraz

Narobiło się syfu to teraz trzeba pokazać,że się starają Smile To coś jak na Syberi ? Płacz nad rozlanym mlekiem? To sie już stało, jak ten kolejny gwóźdź do trumny cywilizacji naszej Amen.Tylko młodych szkoada. 

Portret użytkownika minoduesp

Gdy wytną i wypalą las,

Gdy wytną i wypalą las, ustaną deszcze a ziemia wyjałowieje zamieniając się w step .. trudno to tylko pojąć ludziom , którzy mieszkając tam widzą "bezkresną" puszczę , która jak im się wydaje nie ma końca .. a bieda popycha do rabunkowej eksploatacji bez liczenia się z tym co będzie potem. 

Portret użytkownika Max77

Na Borneo i Sumatrze też

Na Borneo i Sumatrze też palono lasy pod plantacje...takie czasy idioci doszli do władzy bo inni idioci tych ludzi do władzy dopuścili. Korporacje i skorumpowani politycy za tym stoją.  Kupujcie chociaż trochę organicznej żywności  to może chociaż trochę pomożecie tej planecie.

 

Portret użytkownika rochel57

Pomijając na chwilę

Pomijając na chwilę "holokaust" miejscowych plemion, a jeśli, to w uzgodnieniu zapewne z"kim ponad". Nauwa się "podejrzenie", że te qurwy, którym ocieplenie nie wychodzi, kazali ten las spalić! Po prostu spalić ! Na palm całe to... I znów ..bydło. 

A to bydło ..Nasze ..Bogu ducha jest winne.. 

Każdy wie, że ucisk - jakikolwiek - zawsze miał będzie swoją reakcję.  I wszystko , co złe..., a nawet i dobre, jest tylko do czasu. . Jak masz coś przerobić, to nie ma bata,że się wymigasz.

 

Portret użytkownika syriues

No to mozna teraz sie zadumac

No to mozna teraz sie zadumac.Mam nadzieje,ze nie beda chcieli wybic plemion zamieszkalch w Amazonii.

A moze to wszystko sluzy by 666 mial kazdy swoj interfejs za czasow Elona Mozga,kazdy z nich stara sie na sile uczynic to co jest w Apokalipsie napisane,a jeszcze Bestia sie nie ukazala.Byl waz ktory nadlecial 23 wrzesnia 2017 zakryty przez google.

Komu to na reke by nie pokazywac prawdy.Biblia to nie klamstwo,a Apokalipsa juz trwa i jestesmy w jej srodku.Najgorsze przed nami.Dlatego ten skok na Ksiezyc,te inne bzdury.Dobrze wszyscy wiemy,ze nalezy 666 wybic z naszych glow i dusz.To jest rozsadne i update musi byc czy nam sie to podoba czy nie.Cierpienie nadejdzie imusimy je jakos przyjac.Czy tego chcemy czy nie.Stworca wszechrzeczy jest madrzejszy od typkow z Nibiru itp.Skazani na rozlake z Bogiem poprzez manipulacje zla,by nas wykorzystywano do popiep.....  zabawy i rywalizacji ukladu o ktorym nie mamy pojecia.Te granice,te biznesy,te niszczenie,to zaklamanie,to udawanie jest jak zatwardzenie.Nie da sie tego nie poczuc.

 To zbyt smutne,ze czlowiek  jest slaby i nic nie wie i nie chce wiedziec,bo sie boi.

Ja mialbym lekarstwo na te wasze wycinki lasow.

Niech kazdy czlowiek na ziemi chociaz dzis nic nie spali,nie pojedzie samochodem,niech nie wypije coca coli,niech nie spieprz... tego co jest piekne

Strony

Skomentuj