Brazylia przeznaczyła ogromny fragment Amazonii pod górnictwo

Kategorie: 

Źródło: tg

Rząd znosi rezerwę chronioną od 1984 roku, która obejmuje północne stany Pará i Amapá. Ziemie te stanowią od teraz rozległy obszar, przeznaczony do poszukiwań minerałów i górnictwa komercyjnego.

 

Rezerwa, która powstała w 1984 roku, jest ogromna. Obejmuje 18 tys. mil kwadratowych - obszar dwa razy większy od stanu New Jersey. Brazylijczycy tłumaczą, że wydobycie mineralne było dozwolone dotychczas tylko w obszarach, które nie były chronione. W oficjalnym raporcie z 2010 r. stwierdzono, że ochroną objęte jest dwie trzecie rezerw.

 

Rząd, który już wcześniej głosił, że region bogaty jest w minerały, złoto i żelazo, opowiedział się za podjęciem starań, aby uruchomić nowe inwestycje i miejsca pracy dla kraju, który niedawno wyszedł z najdłuższej recesji w swojej historii. Brazylia ogłosiła w lipcu plan zrewitalizowania sektora górnictwa i zwiększenia jego udziału w gospodarce z 4% do 6%. W przemyśle zatrudnionych jest 200 tys. osób w kraju, ale bez pracy pozostaje 14 mln osób.

 

Rząd chce spowodować wzrost gospodarczy i ogłosił plany otwarcia 10% wszystkich chronionych obszarów lasów deszczowych na górnictwo. Prawdziwa skala brazylijskiego górnictwa nie jest znana, ponieważ trudne do wykrycia są małe nielegalne „przedsięwzięcia” wydobywcze. Eliminacja rezerwy wywołała natychmiastowe reakcje aktywistów i grup środowiskowych.

 

Polityk opozycji Randolfe Rodrigues nazywał to posunięcie „największą zbrodnią przeciw lasom Amazonki od lat siedemdziesiątych". Światowy Fundusz na rzecz Dzikiej Przyrody ostrzega Brazylię, że wylesianie spowoduje utratę bioróżnorodności i zasobów wodnych. Okazuje się, że nawet obszary, które pozostają pod formalną ochroną, są zagrożone.

„Otwarcie tych obszarów na górnictwo bez dyskusji na temat ochrony środowiska jest społecznym i ekologicznym afrontem" - powiedział Mauricio Voivodic, dyrektor zarządzający WWF Brazil. „Złoty pośpiech w tym regionie również spowoduje nieodwracalne szkody dla lokalnych kultur" - dodał.

Wylesianie i górnictwo niszczą las deszczowy w zastraszającym tempie. Fundacja Rainforest szacuje, że około 0,5 hektara lasu niszczone jest co sekundę, a około 20% lasów deszczowych zostało zlikwidowanych w ciągu ostatnich 40 lat. Amazonia obejmuje 7 mln kilometrów kwadratowych, w tym 5,5 mln kilometrów kwadratowych to lasy produkujące 20% tlenu na świecie.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Ewo... Zapytaj Cejrowskiego

Ewo... Zapytaj Cejrowskiego co sądzi o "likwidacji" źródla tlenu, czyli "wylesiania" lasów i dżungli... Ma takie samo jak moje:

Można wycinać do woli i tak aby nie zakłócać leśnego ekosystemu. Przecinka lasów nawet w dużych ilościach wpływa pozytywnie na produkcje tlenu, jakby ktoś nie wiedział...

 Kto sądzi inaczej to kiep i matoł.

Portret użytkownika Eva11

czy Ty Angelusie jestes tak

czy Ty Angelusie jestes tak pewny tych madrosci ?

moge byc i matolem....a nawet wole nim byc ...oby nie jak wiekszosc byc intelektualna ameba !

ale nawet nie o sam tlen chodzi...

a wlasnie o ta wicinke ...to zbrodnia ciac w takich ilosciach drzewa i to tak okazale ...

niszczyc las pod kopalnie aby zaspokoic potrzeby tych nie nasyconych zwyrodnialcow ..

kiedy takie jedno drzewo upada przez przypadek wielki dom dla setek istnien ginie ...co dopiero kiedy czlowiek powala tysiace w jeden dzien ?

starozytni wierzyli,ze dwrzewo to zapis informacji ....scinajac je niszczysz to co w nim zapisane ...

nawet slowianie wiele drzew zostawiali tam gdzie upadlo ,bo nie kazde mozna bylo spalic czy uzyc do wlasnych potrzeb...

pewne nasiona drzew kielkuja dopiero  kiedy las splonie ...jak wiele gatunkow przepada podczas dewastacji lasu ...juz przepadlo...

w irlandii juz sadza jakies chore modyfikacje ...dzwnie wygladajace brzozy i owocowe bez owocow ....

a las to cos co nas laczy z natura ...to nasze prawdziwe dziedzictwo ..tak jak i  indian w lasach gdzie chca teraz kopac...

to jest chore i jesli ktos mowi ,ze mozna wycinac lasy do woli to dopiero jest kiep i matol intelektualny ...

 

 

 

 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Wierchuszka

Cejrowski to katolicki

Cejrowski to katolicki tłuczek i dodatkowo krypto gej, skoro proponujesz stawianie za wzór kogoś o tak ograniczonym sposobie postrzegania swiata to znaczy że twój także nie jest najlepszy i że trzeba się go wystrzegac jak zarazy. Obserwuje twoje wpisy od kilku miesięcy wiec wiem co piszę.

Portret użytkownika ono mat opeja

Dwa posty wyzej news o karach

Dwa posty wyzej news o karach w Kenii za plastykowe butelki. Nawet 4 lata w kiciu. A tu rabia drzewa, kopia dziury, wysiedlaja ludzi i zwierzyne,  i wszystkim glosnomowiacym to wisi. A w Polsce krzyk, ze drzewa tna.

Skomentuj