Brazylia odrzuca pomoc w gaszeniu pożarów Amazonii

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W lasach deszczowych Amazonii szaleją pożary, a władze Brazylii same przyznały, że ugaszenie ognia jest wielkim wyzwaniem. Jednak podczas szczytu państw G7 w Biarritz, Francja zaoferowała pomoc finansową, którą Brazylia odrzuciła i uznała nawet za obraźliwą.

 

Emmanuel Macron ogłosił w poniedziałek, że Brazylia w każdej chwili mogłaby otrzymać do swojej dyspozycji fundusz w wysokości ponad 22 milionów dolarów, które można przeznaczyć na dodatkowe samoloty przeciwpożarowe. Francja zaoferowała również pomoc w gaszeniu pożarów, gdyby tylko Brazylia ją przyjęła.

 

W trakcie szczytu G7 dyskutowano między innymi o pożarach, które szaleją w Amazonii i które uznano za problem globalny. Jednak rząd Brazylii nie zamierza przyjmować żadnego wsparcia. Prezydent Jair Bolsonaro stwierdził, że Europa traktuje jego kraj jak swoją kolonię i wytknął Francji, że nie potrafiła zapanować nad kwietniowym pożarem w paryskiej katedrze Notre-Dame, a chce zabierać się za gaszenie ognia w wielkiej Amazonii.

Władze Brazylii uznały, że Zachód pod przykrywką udzielenia pomocy chce uzyskać dostęp do zasobów naturalnych, bo „nie ma nic za darmo”. Dlatego międzynarodowa pomoc w gaszeniu pożaru w lasach Amazonii raczej nie dojdzie do skutku.

 

Brazylia prowadzi obecnie samodzielną walkę z ogniem, która jest jednak dość ograniczona i zbyt późno została podjęta. Prezydent Jair Bolsonaro twierdzi, że Amazonia należy do Brazylii i nikt nie powinien interesować się sprawami wewnętrznymi państwa. Jednak jego rząd zwiększył wycinkę drzew pod rolnictwo i górnictwo i przymyka oko na podpalenia lasów, których dokonują farmerzy, a jak mówił sam Bolsonaro – podpaleń podobno dokonują organizacje pozarządowe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dziki kon

W artykule jest błąd. Nie

W artykule jest błąd. Nie "prezydent Jair Bolsonaro" a "kurwa jair bolsonaro" przez jednego siwego śmiecia, patrzymy na tragedię globalna i przyglądamy się jakbyśmy grilla robili. Wjechać tam bez jego zgody, zagrodzić zerwaniem traktatów handlowych, interwencja zbrojna i zamknie pysk, kapitalista jebany. Nie brdzue miał komu wciskać trzciny cukrowej :d jebany bydlak..

Portret użytkownika hgfhfgh

tlen w najwiekszym stopniu

tlen w najwiekszym stopniu pochodzi z oceanów, lasy tylko filtrują co2. poza tym Cejrowski- znawca tamtych rejonow twierdzi ze samoistny pozar tych lasow jest niemozliwy z powodu wilgoci chyba, wiec wychodzi na to ze ktos musial uzyc napalmu lub innych srodkow palnych aby go spalic.

Portret użytkownika Felipesku

Nie moge sie nadziwic ze

Nie moge sie nadziwic ze ludzkosc nadal patrzy na Ziemie przez pryzmat pozyskiwania dobt naturalnych... przeciez te lasy tak naprawde naleza do kazdeho z nas... tak jak cala reszta planety. Czemu dajecie sobie wmowic ze to was nie dotyczy? Jesli mialbym wladze pierwsze co bym zrobil to rozwiazalbym panstwa i zarzadzilbym rowny udzial w zasobach nayuralnych... a co? Podniesie krzyk tylko ten co ma za duzo.

Portret użytkownika Maxxx

Anarchiści są zabawni w

Anarchiści są zabawni w swojej naiwności. Zlikwidować państwa, wszelkie formy organizacji i ludzie będą żyć długo i szczęśliwie. No cóż, wystarczy popatrzeć jak to wygląda na odszarach dotkniętych jakąś większą katastrofą, gdy przestaje działać ład ustanowiony odgórnie a ludzie się okradają i zabijają aby przeżyć ale także ze zwykłej chciwości, której nie da się zlikwidować. 

Także tego... powodzenia w likwidacji państw ale zacznij od tych jak najdalej od Polski.

Portret użytkownika rogol

Bardzo slusznie.

Bardzo slusznie.

Pozyczka na samoloty gasnicze zasilila by tych co produkuja takie samoloty ale pozaru by nie ugasila ale zadluxzyla tylko Brazylie.

Mydlenie oczu.Pozyczki wykonczyly PRL.Nie oplacila sie slorka za wyprawke.

Portret użytkownika 777

Wojciech Cejrowski: \\ ? Lasy

Wojciech Cejrowski: \\ ? Lasy amazońskie są NIE-palne. Aby sobie wypalić małe pole, trzeba się BARDZO napracować. Najpierw trzeba zwalić wszystkie duże drzewa, potem wykarczować resztę i palić kawałkami. Amazońskie ogniska gasną same z siebie, trzeba je stale wachlować, rozdmuchiwać. Amazońskie drewno, nawet suche, palić się nie chce. Dlatego Indianie na rozpałkę lubią stosować nasze plastikowe butelki. Stare butelki i zapalniczka zastępują dzisiaj dawniejsze koraliki przywożone na wymianę. Powód? Rozpalanie ognia ? stwierdził znany podróżnik.\\ W Amazonii nie ma jak rozpalić ognia. Oczywiście istnieją techniki pocierania patykiem o patyk, ale to zawsze robota ŻMUDNA. Ogień w Amazonii rodzi się niechętnie, za to bardzo chętnie gaśnie. Jak w tej sytuacji oceniać pożary lasów amazońskich? Nie wiem. Widziałem zdjęcia i filmy, ale? widziałem też na WŁASNE oczy, na żywo, że Amazonia jest niepalna. Jej niepalność znam z OSOBISTEGO doświadczenia\\ ktoś PODPALIŁ te lasy.

Portret użytkownika ttteis77

i tu plus ciekawa wypowiedz.

i tu plus ciekawa wypowiedz. pomozemy je gasic, pieniedzmi. po co pomoc finansowa?. oczywiscie ze to obraza. gdy przejdzie tragiczne trzesienie ziemi przez Francje, to tez udzielcie pomocy, "finansowej" ktora trzeba pozniej splacic.

Portret użytkownika hevy

Skończ z kretynem cejrowskim,

Skończ z kretynem cejrowskim, który nie umie nawet posługiwać się latarką czołową. To był świetny odcinek jak pokazywał użycie latarki czołowej... debil do kwadratu. Jeżeli Ty nie jesteś kretynem to powinieneś wiedzieć, że latarka czołowa świeci tam gdzie patrzysz, a nie jak cejrowski demonstrował... o, jak patrzę do przodu to widać ale jak skręcę głowę w bok to nie widać.

Portret użytkownika ARTUR

Nie wiadomo czyj jest ten

Nie wiadomo czyj jest ten kawałek palącej się Brazylii , może został sprzedany Izraelowi jak milion km kwadratowych Argentyny w rejonie masywu Patagonii , tam też znajduje się baza NWO i centrum dowodzenia gospodarką , finansami a także wojnami . ONZ jest jedynie wydmuszką dla lemingów aby nikt o nic nie pytał .

Skomentuj