Bradley Manning, dziś jako Chelsea, wyszedł na wolność

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube/CNN

Podczas ostatnich dni swojego urzędowania Barack Obama postanowił ułaskawić demaskatora Bradley'a Manninga. Zgodnie z jego decyzją, w środę rano czasu lokalnego amerykański żołnierz został zwolniony z więzienia w Fort Leavenworth w hrabstwie Leavenworth w stanie Kansas i odzyskał wolność.

 

Manning został aresztowany w 2010 roku i tymczasowo zamknięto go w więzieniu w stanie Wirginia. 3 lata później stanął przed sądem i otrzymał karę 35 lat pozbawienia wolności. Oskarżono go o szpiegostwo, zdradę tajemnicy państwowej, oszustwa komputerowe i kradzież tajnych danych. Jego los mógł być o wiele gorszy, ponieważ sąd nie zarzucił mu działania na korzyść wrogich państw, za co w Stanach Zjednoczonych karze się śmiercią.

 

Zgodnie z decyzją Baracka Obamy z dnia 17 stycznia, Bradley Manning został ułaskawiony. Ówczesny prezydent USA zapowiedział, że żołnierz wyjdzie na wolność już po 7 latach od jego zatrzymania, do którego doszło w Kuwejcie 17 maja 2010 roku. Dziś jako kobieta, Chelsea Manning odzyskała wolność. Uważa się, że zdiagnozowana u niej dysforia płci, złe traktowanie w więzieniu, podjęty strajk głodowy oraz dwie próby samobójcze mogły przyczynić się do złagodzenia kary, choć nie wszystkim spodobała się ta decyzja. Donald Trump uważa, że Barack Obama niesłusznie wypuścił zdrajcę na wolność.

Manning jest już na wolności i ma zamiar dokończyć zabieg przemiany płci a także zapuścić włosy. Jak donoszą media, będzie mogła nieodpłatnie pełnić służbę wojskową i otrzyma świadczenia opieki zdrowotnej.

Przypomnijmy, że Manninga aresztowano i ukarano za dostarczenie organizacji WikiLeaks ponad 700 tysięcy dokumentów. Był to największy wyciek danych w historii USA. Amerykański żołnierz ujawnił depesze dyplomatyczne z amerykańskich ambasad na całym świecie, dzienniki zdarzeń z Afganistanu i Iraku, dane wywiadowcze dotyczące więźniów w Guantanamo oraz nagrania, w tym film z ataku helikopterowego, podczas którego żołnierze USA zabili dwóch dziennikarzy agencji Reuters i cywilów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj