Boska cząstka może zniszczyć nasz Wszechświat

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy twierdzą, że bozon Higgsa jest w stanie zniszczyć cały Wszechświat. Cząstka ta ma kluczowe znaczenie dla jego istnienia. Jeśli dojdzie do jej destabilizacji, może wywołać chaos i zniszczyć dosłownie wszystko – łącznie z naszą galaktyką, Układem Słonecznym i Ziemią.

 

Naukowcy zastanawiają się czy bozon Higgsa jest stabilny. W tym temacie często przywoływany jest przykład kuli śniegu umieszczonej na szczycie góry, który pozwala nam lepiej zrozumieć sedno problemu. Taka kula śniegu znajdująca się na szczycie góry jest niestabilna i posiada bardzo dużą energię potencjalną. Gdy zostanie zepchnięta, może stoczyć się na sam dół – wtedy straci swoją energię i będzie stabilna. Jednak może również dojść do sytuacji, w której kula zatrzyma się w jakimś zagłębieniu i tam pozostanie na jakiś czas. Kula ta znajdzie się więc w stanie metastabilnym, tj. w dowolnej chwili może zostać wytrącona z obecnego stanu, po czym stoczy się jeszcze niżej, aż osiągnie stan pełnej równowagi.

 

Zatem jeśli bozon Higgsa zostanie wytrącony z równowagi, może w każdej chwili zainicjować totalną zagładę Wszechświata. Istnieje również możliwość, że cząstka już uległa destabilizacji i gdzieś w kosmosie powstała bańka próżniowa, która rozszerza się we wszystkie kierunki z prędkością światła i niszczy wszystko na swojej drodze.

Fizycy z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili odpowiednie kalkulacje, aby ustalić jak długo Wszechświat będzie istniał w obecnym stanie. Wzięli pod uwagę szybkość destrukcji oraz rozmiary Wszechświata. Jak wynika z ustaleń naukowców, „koniec świata” nastąpi najwcześniej za 1058 lat, a najpóźniej za 10139 lat. Po tym czasie, nasz Wszechświat stanie się jedynie zimną pustką.

 

Dlatego zdaniem badaczy, nawet jeśli boska cząstka już uległa destabilizacji to bańka próżniowa dotrze do nas w bardzo odległej przyszłości, gdy gatunek ludzki już dawno ulegnie wyginięciu. Z dużym prawdopodobieństwem nawet nie dowiemy się o kosmicznej zagładzie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika SLAWAN

Wydaje  mi się, że pan

Wydaje  mi się, że pan redaktor ma płacone od literówki. NIemal identyczny artykuł nosi tytuł "Koniec Wszechświata może nastąpić w każdej chwili", tylko tam jest mowa o polu Higgsa.No cóż, każdy orze jak może..

Portret użytkownika Pędnik-NieŁągiewki

Ubzdurali sobie jakąś "boską"

Ubzdurali sobie jakąś "boską" cząstkę, choć to - jak nazwa wskazuje - cząstka Higgsa a nie Boga... Mało tego - nazywając coś dowolnie wybrane "boskim/ą" wcale tym nie dowodzimy że bóg istnieje jako taki!!

Przed laty uczonych gnębiła stabilność protonu - czas życia protonu liczony na 10^35 lat determinować miał czas istnienia materii jako takiej, dziś - ma o tym decydować stabilność jakiejś wydumanej "boskiej cząstki"! Każdej sekundy trliony decylionów decylionów decylionów protonów rozpada się i znika i jakoś się jeszcze ten świat nie zawalil - a tymczasem niestabilność jednego(!!) bozonu (które jeśli istnieją niewyobrażalna ich liczba/sekundę bezpowrotnie ulega rozmaitym fluktuacjom w naszej bezposredniej bliskości - i co? Bańka próżniowa jakoś nas nie pożera!?) ma decydować o stabilności materii całego Wszechświata?! Jak jedna cegła Wawelu nie czyni - tak ubytek jednego ziarnka piasku z jego zaprawy Wawelu nie zawali, ani nawet szufla czy 100 szufli!

Nigdy jeszcze tak niewielu nie zniszczyło tak wiele u tak licznych. 1051 lat wiary w cud - dziki kraj, ciemny lud...

Portret użytkownika Zenek ;)

Skoro JEDEN PRION a więc

Skoro JEDEN PRION a więc jedno białko MOŻE (wedle paniki sprzed lat kilku) ZMUTOWAĆ KILKADZIESIĄT MILIARDÓW innych komórek w "siebie" (patrz choroba "szalonych mózgów")

to czemu JEDNA INFORMACJA będąca WIRUSEM nie może zniszczyć POLA INFORMACYJNEGO..... wpisując się w nim w każdą KOMÓRKĘ ze SWOJĄ INFORMACJĄ ?

Zwykły wirus działa wedle podobnej metody tylko na dużo mniejszą skalę..

------------------------

Wszystkie konwenanse, savoir-vivre i nonszalancki bon ton służą do sterowania społeczeństwem, by biło się o pozycje generowane przez najwyższe warstwy. To tylko potyczki o ładną obrożę i łańcuch.

Strony

Skomentuj