Boska cząstka może zniszczyć nasz Wszechświat

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy twierdzą, że bozon Higgsa jest w stanie zniszczyć cały Wszechświat. Cząstka ta ma kluczowe znaczenie dla jego istnienia. Jeśli dojdzie do jej destabilizacji, może wywołać chaos i zniszczyć dosłownie wszystko – łącznie z naszą galaktyką, Układem Słonecznym i Ziemią.

 

Naukowcy zastanawiają się czy bozon Higgsa jest stabilny. W tym temacie często przywoływany jest przykład kuli śniegu umieszczonej na szczycie góry, który pozwala nam lepiej zrozumieć sedno problemu. Taka kula śniegu znajdująca się na szczycie góry jest niestabilna i posiada bardzo dużą energię potencjalną. Gdy zostanie zepchnięta, może stoczyć się na sam dół – wtedy straci swoją energię i będzie stabilna. Jednak może również dojść do sytuacji, w której kula zatrzyma się w jakimś zagłębieniu i tam pozostanie na jakiś czas. Kula ta znajdzie się więc w stanie metastabilnym, tj. w dowolnej chwili może zostać wytrącona z obecnego stanu, po czym stoczy się jeszcze niżej, aż osiągnie stan pełnej równowagi.

 

Zatem jeśli bozon Higgsa zostanie wytrącony z równowagi, może w każdej chwili zainicjować totalną zagładę Wszechświata. Istnieje również możliwość, że cząstka już uległa destabilizacji i gdzieś w kosmosie powstała bańka próżniowa, która rozszerza się we wszystkie kierunki z prędkością światła i niszczy wszystko na swojej drodze.

Fizycy z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili odpowiednie kalkulacje, aby ustalić jak długo Wszechświat będzie istniał w obecnym stanie. Wzięli pod uwagę szybkość destrukcji oraz rozmiary Wszechświata. Jak wynika z ustaleń naukowców, „koniec świata” nastąpi najwcześniej za 1058 lat, a najpóźniej za 10139 lat. Po tym czasie, nasz Wszechświat stanie się jedynie zimną pustką.

 

Dlatego zdaniem badaczy, nawet jeśli boska cząstka już uległa destabilizacji to bańka próżniowa dotrze do nas w bardzo odległej przyszłości, gdy gatunek ludzki już dawno ulegnie wyginięciu. Z dużym prawdopodobieństwem nawet nie dowiemy się o kosmicznej zagładzie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika SLAWAN

Wydaje  mi się, że pan

Wydaje  mi się, że pan redaktor ma płacone od literówki. NIemal identyczny artykuł nosi tytuł "Koniec Wszechświata może nastąpić w każdej chwili", tylko tam jest mowa o polu Higgsa.No cóż, każdy orze jak może..

Portret użytkownika Pędnik-NieŁągiewki

Ubzdurali sobie jakąś "boską"

Ubzdurali sobie jakąś "boską" cząstkę, choć to - jak nazwa wskazuje - cząstka Higgsa a nie Boga... Mało tego - nazywając coś dowolnie wybrane "boskim/ą" wcale tym nie dowodzimy że bóg istnieje jako taki!!

Przed laty uczonych gnębiła stabilność protonu - czas życia protonu liczony na 10^35 lat determinować miał czas istnienia materii jako takiej, dziś - ma o tym decydować stabilność jakiejś wydumanej "boskiej cząstki"! Każdej sekundy trliony decylionów decylionów decylionów protonów rozpada się i znika i jakoś się jeszcze ten świat nie zawalil - a tymczasem niestabilność jednego(!!) bozonu (które jeśli istnieją niewyobrażalna ich liczba/sekundę bezpowrotnie ulega rozmaitym fluktuacjom w naszej bezposredniej bliskości - i co? Bańka próżniowa jakoś nas nie pożera!?) ma decydować o stabilności materii całego Wszechświata?! Jak jedna cegła Wawelu nie czyni - tak ubytek jednego ziarnka piasku z jego zaprawy Wawelu nie zawali, ani nawet szufla czy 100 szufli!

Nigdy jeszcze tak niewielu nie zniszczyło tak wiele u tak licznych. 1051 lat wiary w cud - dziki kraj, ciemny lud...

Portret użytkownika Zenek ;)

Skoro JEDEN PRION a więc

Skoro JEDEN PRION a więc jedno białko MOŻE (wedle paniki sprzed lat kilku) ZMUTOWAĆ KILKADZIESIĄT MILIARDÓW innych komórek w "siebie" (patrz choroba "szalonych mózgów")

to czemu JEDNA INFORMACJA będąca WIRUSEM nie może zniszczyć POLA INFORMACYJNEGO..... wpisując się w nim w każdą KOMÓRKĘ ze SWOJĄ INFORMACJĄ ?

Zwykły wirus działa wedle podobnej metody tylko na dużo mniejszą skalę..

Strony

Skomentuj