Boliwia otworzyła nową akademię wojskową, która będzie zwalczać amerykański imperializm

Kategorie: 

Źródło: Internet

Metody zwalczania niewygodnych rządów w Ameryce Południowej, stosowane przez Stany Zjednoczone, są dobrze wszystkim znane. Wystarczy, że do władzy dojdzie odpowiedni człowiek, który jest wspierany na swojej drodze tajnymi i nielegalnymi działaniami USA oraz propagandą mediów. Widać to na przykładzie Wenezueli i Brazylii. Tymczasem Boliwia, aby uchronić się przed agresywną polityką zagraniczą Stanów Zjednoczonych, otworzyła właśnie specjalną akademię wojskową.

 

Prezydent Evo Morales, podczas otwarcia nowej placówki ogłosił, że akademia zajmie się zwalczaniem działalności Stanów Zjednoczonych i ograniczaniem wpływów w Ameryce Południowej. Boliwijscy oficerowie z Juan Jose Torres Anti-Imperialist Commando School będą stanowić przeciwwagę dla Instytutu Półkuli Zachodniej ds. Współpracy na rzecz Bezpieczeństwa, zlokalizowanej w Fort Benning w stanie Georgia, znanej również jako Szkoła Ameryk.

"Jeśli imperium uczy dominacji na świecie ze swoich szkół wojskowych, my nauczymy się jak uwolnić się od imperialnego ucisku. Dzięki naszej akademii, chcemy zbudować antykolonialne i antykapitalistyczne myślenie, które zwiąże siły zbrojne z ruchami społecznymi i pozwoli przeciwdziałać wpływom Szkoły Ameryk, która zawsze uznawała autochtoniczną ludność jako wewnętrznego wroga" - oświadczył Evo Morales.

Szkoła Ameryk została założona w 1946 roku. Podczas zimnej wojny, placówka zajmowała się zwalczaniem działalności komunistów. Tamtejsi pracownicy wyedukowali kilku dyktatorów z Ameryki Południowej a także wielu wojskowych, którzy byli zaangażowani w zbrodnie wojenne.

 

Pomysłodawcą nowej boliwijskiej akademii wojskowej był Hugo Chávez, były prezydent Wenezuelii, który sfinansował budowę w 2013 roku, tuż przed swoją śmiercią. Obiekt powstał we wschodnim mieście Warnes i będzie dostępny nie tylko dla żołnierzy z Boliwii, ale także innych państw Ameryki Południowej.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj