Bociany wyruszyły już do Polski, to znak, że wkrótce wiosna!

Kategorie: 

Źródło: Internet

Wszystko wskazuje na to że zima powoli dobiega końca. Najlepszym tego dowodem jest to, że według ekspertów bociany zimujące zwykle w centralnej Afryce, są już w drodze w nasz region Europy i powinny lądować w Polsce już w połowie marca.

 

 

Bociany przeważnie przylatują od strony Ukrainy, omijając Karpaty. Pierwsze z nich powinny się zatem pojawić na Lubelszczyźnie. Niektórzy jednak twierdzą że widzieli już te ptaki w Wielkopolsce. Trudno jednak powiedzieć czy te bociany przyleciały do nas z Afryki czy też postanowiły przezimować w naszym kraju co często gdzie się w ostatnich latach. 

Ornitolodzy szacują, że co roku na terenie Polski zimuje około 110 ptaków.  Większość z nich est w stanie wytrzymać w zimowe miesiące przy wsparciu ludzi, którzy je dokarmiają.  Na polskiej wsi przyjęło się, że gniazdo bocianów na domu lub w zabudowaniach gospodarczych, przynosi szczęście. Z tego powodu bociany nie są tępione jak inne zwierzęta a wręcz przeciwnie zyskują status lokalnych maskotek.

Jakkolwiek bociany są dobrym probierzem nadchodzącej wiosny, to jeszcze lepszym jest sama aura, która w wyjątkowo dobitny sposób daje do zrozumienia, że nadchodzi czas ciepła i budzenia się do życia przyrody. Temperatury rosną każdego dnia i już niekiedy osiągają wartość dwucyfrową. Byle do wiosny, która jest już bardzo blisko.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Widziałem dziś dziwne

Widziałem dziś dziwne zjawisko na niebie. Chmurki układały się w cienkie pasemka w równych odstępach jak paski na zebrze. Bez wyjątku paski te były zorientowane wschód zachód, a wiał wtedy bardzo silny wiatr zachodni. Obszar ich występowania to całe widoczne niebo, zaczynały się daleko na południu i znikały na północy.

Skomentuj