Błotne lawiny po ulewnych opadach w Kalifornii. Zniszczone domy i wiele ofiar śmiertelnych

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Ekstremalna pogoda w Stanach Zjednoczonych nie dotyczy już tylko wschodniego wybrzeża. Skutki cyklonu jaki utrzymuje się nad USA odczuwają już mieszkańcy Kaliforni. Potężne ulewy , do których doszło w ciągu ostatnich godzin, spowodowały wystąpienie powodzi i błotnych lawin w które zmusiły służby do ewakuacji 20 tys. osób. Niestety niektórzy zostali w domach na ktore spłynęły zwały kamieni i błota. Wielu przypłaciło to życiem.

 

Wzgórza, które zostały wcześniej ogołocone z drzew na skutek wielkich pożarów, zostały teraz zalane rekordową ilością wody. Trudno się dziwić, że skutkowało to spłynięciem błotnej mazi, która pokryła zbocza i okolice. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło przynajmniej 15 osób. Najgorsza sytuacja jest miejscowości Montecito.

Źródło: Twitter

Tragedią wywołał najsilniejszy system pogodowy jaki zarejestrowano w tej okolicy. Stacja meteorologiczna w San Francisco raportuje opad w wysokości 80 mm, co bije poprzedni rekord z 1872 roku, kiedy zmierzono 60 mm deszczu. Tego samego dnia w hrabstwie Monterey zarejestrowano nawet 240 mm wód opadowych. Dwudniowe ulewy spowodowały kumulacje wody i nasiąknięcie wzgórz, które następnie zaczęły spływać w dół formy błotnych lawin.

Źródło: Twitter

W dół zboczy zaczęły przemieszczać się również wielkie głazy i inne fragmenty skał. Świadkowie twierdzą, że błotny potop rozpoczął się nagle, tak jakby coś przerwało tamę. Potem było już tylko gorzej.  Mieszkańcy okolicy, którzy nie ewakuowali się na wezwanie władz znaleźli się natychmiast w sytuacji zagrożenia życia.

Źródło: Twitter

W momencie gdy rozpoczęły się osuwiska i błotne lawiny nie można było już było dla nich zbyt wiele zrobić. Jeden z patroli policyjnych wezwanych na pomoc przerażonych mieszkańców, których domy były zalewane przez masy błota omal nie przypłacił tego życiem. Ich radiowóz został całkowicie unieruchomiony i po jakimś czasie zupełnie pokryty warstw błota. Na szczęście policjanci znajdujący się w środku zdołali się wydostać i przeżyli. Całkowity bilans tego nieszczęścia nie jest jeszcze znany i władzę zdają sobie sprawę z tego, że podawana publicznie liczba 15 ofiar może być bardzo zaniżona.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj