Blockchain - szanse i zagrożenia dla naszej wiary

Kategorie: 

łańcuch bloków - blockchain
Źródło: Kadr z Youtube

Silna płaszczyzna moralna i religijna chrześcijanina, zagrożona obecnie powszechnym relatywizmem, jest dobrym gruntem pod technologię blockchain czyli łańcucha bloków. Dlaczego? Blockchain jako otwarta i dostępna dla każdego ogromna baza danych eliminuje zaufanie i wiarę w stosunkach międzyludzkich. Akceptacja danych pobranych z łańcucha bloków pozbawiona jest elementów moralnych i uczuciowych, metafizycznych i obiektywnych. Może to doprowadzić do kryzysu wiary skoro i tak wszystko jest w łańcuchu bloków, każda informacja a człowiekowi będzie żyło się prościej i przyjemniej bez biurokracji i problemów z czymkolwiek w sferze danych. Informacje o człowieku staną się zasobem cyfrowym.

Parafrazując słowa Jana Pawła 2: "Powiedz mi, jaka jest twoja miłość, a powiem ci, kim jesteś" oby nie zostały zastąpione "Pokaż mi swój zasób cyfrowy a powiem ci kim jesteś".

Zaraz po kryzysie kredytów subprime w USA (2007-2009) mamy zaproponowaną w 2009 roku walutę cyfrową - bitcoina jako lekarstwo na niewydolny system finansowy obciążony niespłacalnym długiem. Jak zachęcić ludzi do zainteresowania się kryptowalutami? Odwołując się do naszej chciwości. To rosnące ceny kryptowalut, które są niczym innym jak tylko cyfrowym zapisem, bez prądu tracącym całkowicie wartość, osiągające ceny w dziesiątkach tysięcy dolarów za sztukę, rozbudzają wyobraźnię nawet największych sceptyków. To właśnie pieniądz fiducjarny lub cyfrowy rządzi światem materialnym.

Co parę lat dodawany jest nowy problem i nowe rozwiązanie, które pozornie ułatwia życie, jest tymczasowe ale zostaje już na stałe. Blockchain zastąpi jednostki zaufania publicznego samym sobą. Zaufanie do blockchainu będzie tak wielkie, że nie będziemy zwracać uwagi na mikropłatności, głosowanie w sprawach lokalnych i politycznych, podpisywanie umów i opłaty, wszystko to będzie realizowane za pomocą danych w łańcuchu bloków, równolegle w czasie z naszym istnieniem. WIęcej o technicznych aspektach blockchaina można przeczytać np. tutaj.

W jednym standardzie i formacie, informacja kompatybilna z każdym materialnym i niematerialnym aktywem. Bez względu na pierwotny typ i rodzaj danych, ich format, rozszerzenie, utworzonych w dowolnym programie - wszystko to będzie zamieniane na ogólnie dostępną informację do której będzie dostęp publiczny bądź prywatny.

PRZYKŁADY

Na razie ludzie sprzedają swoje dzieła za pomocą niepowtarzalnych tokenów NFT traktując to jako ciekawostę i nowość, rodzaj łatwego zarobku nie rozumiejąc że ten rodzaj bitu jest trochę jak cyrograf - z niego się już nie wycofasz.

Marta Renti sprzedała swoją Miłość jako NFT (Non-Fungible Token) czyli niewymienialny, trwały i niezmienny token zapisany w blockchanie.

Token NFT "Everydays – The First 5 000 Days" złożony z 5 tys. cyfrowych dzieł sztuki został sprzedany za ponad 69 milionów USD

Punktowy system oceny obywateli działający w Chinach i rozważany w UK - sensory, kamery i czytniki gromadzące dane przechowywane docelowo w blockchanie

Zaraz po pandemii "zarazy" mamy paszporty szczepionkowe i kody QR identyfikujące każdą zaszczepioną osobę. Docelowo informacje te będa w blockchanie.

To po to właśnie satelity wokół orbity zapewniają dostęp do sieci każdemu w każdym miejscu globu. Nic co wejdzie do blockchaina nie może być już z niego usunięte. Każdy kto będzie z niego korzystał będzie funkcjonował cyfrowo jako zasób i informacja. Osoby nie figurujące w łańcuchu bloków będą wykluczone z systemu podróży, handlu, praw wyborczych itd.

Taka globalna baza danych umożliwi chronologiczne wprowadzenie:

  • 1 wspólnej cyfrowej waluty
  • 1 wspólnej kartoteki zdrowia
  • 1 wspólnej edukacji (w większości przeniesionej do nauki zdalnej)
  • 1 wspólnego systemu prawnego (prawa poszczególnych krajów podlegać będą prawu nadrzędnemu)
  • 1 wspólnej narracji medialnej (media będą powtarzać to co w łańcuchu bloków uznane zostanie za prawdziwe choć niekoniecznie będzie prawdą)
  • 1 wspólnej administracji, systemu pracy i ekonomii (to właśnie w blockchainie będzie cały zapis cyfrowy o nas samych, posiadanych rzeczach materialnych i niematerialnych, statusy użyteczności publicznej, wykształcenie, zawód itd.)
  • 1 wspólnego kodu bądź języka (niczego nie załatwimy w urzędzie, szkole, przychodni bez kodu. Po prostu będziemy niekompatybilni z systemem więc w końcu z niego odrzuceni.)
  • 1 wspólnej centralizacji żołnierzy i armii. Jeden rząd nadzorujący to wszystko, a właściwie nadzorujący blockchain i informację.

Kontrola nad blockchainem. W założeniu blockchain ma działać jako sieć Peer-to-Peer gdzie wielu użytkowników wykonuje swoją pracę dążąc do osiągnięcia konsensusu i walidacji konkretnej informacji. Jeżeli węzły będące komputerami użytkowników podejmują większościową zgodę do decyzji - konsensus jest osiągany a informacja dopisywana. Istnieje jednak ryzyko, że łańcuch bloków zaczął by żyć własnym życiem pod nadzorem sztucznej inteligencji a wtedy człowiek nie miałby już nic do powiedzenia.

PODSUMOWANIE

Podsumowując Blockchain w zamyśle miał służyć decentralizacji władzy, ominięcia regulacji, licencji, systemów bankowych, nie opierając się na zaufaniu ludzi i ich często zatwardziałych, ugruntowanych grup interesu nadzorujących każdy aspekt życia człowieka. W zamyśle blockchaina pośrednictwo jednostek centralnych jest całkowicie zbędne. Lobby instytucjonalne i wszelkiego rodzaju lobbyści z dużych korporacji stracili by prawo decydowania o biznesie, ekonomii i samym człowieku. Idee więc szczytne ale czy możliwe do osiągnięcia?

To zaufanie człowieka do człowieka, które przewija się w różnych instytucjach przy załatwianiu konkretnych spraw całkowicie zniknie. W paradygmacie opartym na łańcuchu bloków nie będzie miało znaczenia, że zależy klientowi na załatwieniu sprawy; uśmiechnie się, porozmawia, przyniesie kwiaty. Pierwiastek uczuciowy zostanie wyeliminowany a decyzja będzie podjęta na podstawie informacji wyciągniętej z bloku blockchaina. Decyzja będzie optymalna i prawdziwa. Prawdziwa z ciągu danych ale czy będzie prawdą o człowieku? Czy tylko prawdą o roli człowieka w systemie łańcucha bloków. Czy aby pozbawienie nas banków i rządów zbędnych w paradygmacie blockchaina nie popcha nas do systemu totalitarnego, z wierzchu niewidocznego, ale największego w historii ludzkości?

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Biały
Portret użytkownika Biały

Komentarze

Portret użytkownika Rumcajs

Sąd stwierdził, że pandemię

Sąd stwierdził, że pandemię wywołali Gates, Soros i Rockefellerowie Sąd prowincji Chincha i Pisco w południowo-zachodnim Peru napisał w dokumencie, że pandemię Covid-19 wywołali jedni z najbardziej znanych biznesmenów na świecie – podały media w tym kraju. Wśród rzekomo odpowiedzialnych za wybuch pandemii wymienieni są m.in. Bill Gates oraz George Soros. W cytowanym przez peruwiański portal LP dokumencie, który jest usprawiedliwieniem opóźnienia jednego z procesów, trzyosobowy skład sądu prowincji Chincha i Pisco stwierdził, że „Covid-19 powstał z inspiracji elit przestępczych kontrolujących świat, paraliżując działalność niemal wszystkich państw świata”. Wśród rzekomo winnych powstania pandemii wymieniono w procesowym piśmie Gatesa, Sorosa oraz rodzinę Rockefellerów. Zasugerowano też, że grono odpowiedzialnych za Peruwiańska rada sądownicza wszczęła procedurę sprawdzającą, czy deklaracja trzyosobowego gremium sędziowskiego jest zgodna z prawem – poinformował portal LP. Hiszpańska agencja EFE podaje, że wydane pismo jest pierwszym dokumentem instytucji państwowej na świecie winiącym za pojawienie się Covid-19 osoby należące do grona najbogatszych ludzi.

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Portret użytkownika roki77

Są dwie opcje które człowiek

Są dwie opcje które człowiek przyjmuje. Jedna to przyjęcie Jezusa za swojego Pana i podąrzanie za nim, drugia Diabła który jest przegrany i chce pociągnąć za sobą jak największą ilość ludzi do jeziora nieugaszonego ognia. Którą wybierasz ? Czas jest któtki bo Zbawiciel przychodzi i każdemu odpłaci za swoje życie jakie miał. Sprawiedliwie. 

Strony

Skomentuj