Blisko Ziemi przeleci gigantyczna asteroida Phaeton

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Asteroida 3200 Phaethon to ciało niebieskie o średnicy około siedmiu kilometrów, które szybko zbliża się do Ziemi. Jej prędkość przekracza 100 tysięcy kilometrów na godzinę, a NASA zakwalifikowało ten obiekt jako „potencjalnie niebezpieczny”. Phaeton charakteryzuje się brakiem stabilnej trajektorii, co czyni go dodatkowo nieobliczalnym.

Większość naukowców uważa, że ogromna asteroida spokojnie przeleci obok naszej planety.

„Blisko Ziemi ciągle przechodzą różne obiekty, ale nie tak duże jak Phaeton. Ten przejdzie od nas oczywiście wystarczająco daleko aby nie było warto się o niego martwić” - powiedział astronom URA.RU Vladilen Sanakojew.

Według specjalistów, w perygeum obiekt znajdzie się w dniu 16 grudnia br. około 22:00 czasu uniwersalnego. Znajdzie się wtedy w odległości 5,8 miliona kilometrów od powierzchni Ziemi. Tak duże ciało niebieskie nie przelatuje zbyt często. Ostatnio, 10 lat temu, kiedy podobne ciało zbliżyło się do Ziemi, przeleciało znacznie dalej, bo w odległosci aż 18,1 miliona kilometrów.

Gdy 3200 Phaethon zbliży się do naszej planety, nie będzie tam sam. Naukowcy uważają, że to ta asteroida jest głównym ciałem niebieskim deszczu meteorów zwanych Geminidami. Oznacza to, że będą mu towarzyszyły "spadające gwiazdy". Geminidy rozpoczynają się 7 grudnia, a kończą 17. Maksimum roju przypadnie 13 grudnia, kiedy będzie można oglądać 100 do 120 meteorów na godzinę. Niektóre z nich mogą być całkiem dużymi bolidami, emitującymi podczas wchodzenia w atmosferę jasne światło.

Specjaliści zauważają, że Phaethon ma tylko połowę masy jaką miała wielka asteroida, która uderzyła w Ziemię 65 milionów lat temu. Rzekomo to właśnie w wyniku tej katastrofy wymarły dinozaury, a klimat na planecie znacznie się zmienił, umożliwiając ekspansję ssaków.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika lakiluk

Chlopie Ty sie marnujesz

Chlopie Ty sie marnujesz tutaj, powinienes wykladac gdzies ta swoja wersje fizyki, sa ludzie ktorzy twierdza ze ze czesc z nas to jaszczurki a Ziemia jest plaska, spokojnie moglbys byc promotorem ich prac.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie jestem hipotetykiem

Nie jestem hipotetykiem płaskiej Ziemi, aczkolwiek moja wiedzy przeczy obecnej nauce na ten temat; co do jaszczurczego plemienia nie mam zdania; no, ale po co wykładac jakakolwiek "inną" fizykę takim mułom umysłowym jak Ty? Wiesz, że pojęcia grawitacji, magnetyzmu nie zostały przez nauke wyjaśnione; w centrum zagadki naukowej pojawiaja się wciąż niewyjaśnione "anomalie" a ty mułowaty entuzjasta wykutej wiedzy, trwasz jak betonowy słup w dupie swoich z kolei  promotorów... Pozdrówko...

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Pitu, pitu... Zadna wielka

Pitu, pitu... Zadna wielka asteroida nie uderzyła w nasza planete i nie ma takiej możliwości by uderzyć.Tego typu obiekty wpadają w grawitacyjne mechanizmy "wypychania" na zewnątrz a nie spadania. Tylko obioekty ośrednicy zbliżonej do 1/1000 000 średnicy naszej planety mają szansę w nie uderzyć a to oznacza średnicę 12 m...

 Równie dobrze inną bajkę tallin powiela, że stało się to "miliony" lat temu, podczas, gdy stalo sie to ok 5-6000 lat temu podczas globalnego Potopu wywołanego przechwyceniem truchła NIbiru, zwanego dzisiaj Księżycem.

Portret użytkownika basti

zajebiste masz przemyslenia,

zajebiste masz przemyslenia, skoro tylko meteoryty do 12 metrow uderzaja w Ziemie a reszta jest "odbijana" jak twierdzisz to jak wytlumaczysz kratery i warstwe irydu na granicy K/T ? 

Dlaczego kometa Schoemaker-Levy nie zostala odbita  tyko rozerwana przez Jowisza ? Zgodnie z Twoja teoria powinna zostac odbita bo miala 4km co wynosi o wiele wiecej niz 1/1 000 000 Jowisza ?

Skad Ty bierzesz takie informacje, co czytasz, jesz albo z kim prowadzisz badania, ktore pozwalaja CI wysunac takie wnioski  ?:)

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Iryd. przejściowy pierwiastek

Iryd. przejściowy pierwiastek,kruszec występuje w pokładach skalnych relatywnie w dość znaczących ilościach. Skupisko irydu  na brzegach wymienionego przez Ciebie krateru wcale nie musi pochodzić od uderzenia planetoidy. Kazdy inny termiczny impakt może spowodować reakcję przemiany nuklearnej innego pierwiastka w Iryd.

P.S. nie dlatego nie spadamy, że  Ziemia nas przyciąga... Nie spadamy, gdyż znajdujemy się w obszarze nakładania się podstaw skrzydeł "wiatraka grawitacyjnego"... Powoduje to naczyniowe zapętlenie sie przestrzeni, niczym sieci utrzymujący układ ziemski w równowadze...

Sam napisałeś, że owa planetoida o średnicy 4 km została "rozerwana" przez Jowisz. Czym rozerwana jesli nie oddziaływaniem odpychającym grawitacji Jowisza? Proces "odbicia" jest określeniem relatywnym. Nie oznacza, ze obiekt odbija sie jak piłka. Jest to obustronne odziaływanie grawitacji obu obiektów i zagięcia przestrzeni, wskutek czego powstaja rózne siły o róznie zorientowanych wektorach mogących spowodować .. "rozerwanie"..

 Co do podobnych  kraterów na Ziemi, nie pochodzą one od meteorytów, ani planetoid.... Większość ze zbadanych nosi podobieństwo do uderzenia jądrowego...

 Zwykle posiadają one podwyższone promieniowanie, zeszklenia i brak szczatków owych meteorytów, czy planetoid.

 Co do badań.. to prowadzę obserwacje i dedukcję zjawisk sam... Gdzieś tutaj zamieściłem schematy takich oddziaływań.. proste, ale przemawiające....

Portret użytkownika Kimbur

Potop był ok. 12 tys. lat

Potop był ok. 12 tys. lat temu, co do tego nie mam wątpliwości. 6 tys. lat temu to Annunaki zaczęli przygotowania do oddania władzy na Ziemi ludziom. A ten Księżyc, Kingu, to cholera go wie co zacz, niemniej podejrzany jest.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Może i 12 000 być.. W każdym

Może i 12 000 być.. W każdym razie żaden Bóg Potopu nie wywołał, chyba, że była kosmiczna wojna pomiedzy jego Zarządcami i miotali planetami w siebie.. Z tekstów summeryjskich wynika, że Nibiru okrąża nasze Słońce co kilkset tysiecy lat, przwidywali te kolizję, ale po kolizji już nie było nikogo, kto by wiedział, że nowy obiekt w zasiegu Ziemi- księzyc to zwłoki Nibiru po kolizji z Tiame, po której pozostała tylko Venus... Nawet nie było nikogo, kto by wiedział, że wczesniej przed Potopem jego nie było... Pozdrówko

Strony

Skomentuj