Bliskie przeloty kolejnych nieznanych wcześniej asteroid. Jedna zbliżyła się na zaledwie 17 tysięcy kilometrów!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W ciągu zaledwie 48 godzin w pobliżu naszej planety przeleciały dwie potencjalnie niebezpieczne asteroidy, o których istnieniu, prawie do przelotu, nie mieliśmy nawet pojęcia! Jedna z nich przeleciała zaledwie 20 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi!

 

Najpierw 17 października przeleciała asteroida 2017 UR2. W perygeum znalazła się ona w odległości 318 643 km od powierzchni naszej planety. Odkryto ją dwa dni po przelotem! Był to 40 obiekt mijający Ziemię w odległości mniejszej niż księżycowa i 8 w ciągu ostatniego miesiąca. Jeszcze bardziej zaskakuje, że właściwie była to 7 asteroida, która nas minęła w ciągu 10 dni.

 

Najprawdopodobniej 2017 UR2 należała do grupy Apolla. Są to obiekty bardzo często znajdujące się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Średnica tej asteroidy to od 10 do 17 metrów. Prędkość względna w stosunku do Ziemi to 10,84 km/s.

Jednak dużo bardziej wstrząsającym wydarzeniem był bliski przelot obiektu o sygnaturze 2017 UJ2. Asteroida ta minęła naszą planetę 20 października w odległości zaledwie 17 951 km i została odkryta zaledwie dzień wcześniej! Jej średnica to około 10 metrów, czyli mniej więcej tyle ile miała asteroida znana jako "meteor czelabiński". Jej kolizja z Ziemią zapewne wywołałaby podobne skutki.

 

Odległość 0,05 LD jest niemal rekordowa. Jednak w tym roku był już przelot bliższy. Chodzi o 2017 GN, która to asteroida przeleciała 4 kwietnia 2017 roku w  odległości 16 455 km od Ziemi. Obiekt znany jako 2017 UJ2 przeleciał tylko nieznacznie dalej z prędkością 8,48 km/s co nastąpiło o 14:07 UTC, 20 października bieżącego roku.

Październik 2017 z pewnością trafi do historii. Był to najbardziej obfity pod względem ilości asteroid miesiąc w historii obserwacji. Był on też wyjątkowy pod względem liczby spotkań z asteroidami w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Powód zwiększenia częstotliwości występowania nieznanych wcześniej obiektów kosmicznych w pobliżu Ziemi nie jest jeszcze znany.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ŚZWITT

22.04  >"Bawi" mnie ta waŚZa

22.04  >"Bawi" mnie ta waŚZa ślepota...Październik=10-tKA !!!Prawda? Znaczy,że bLIS...ko coraz bliRZej!Oglądali me filmiki na YT"o"wcu(D!ne:..."O"?Ne:?) TAM...TAM co drugie zdanie...TO???Ano TO zapowiedX...udeRZenia METEoRU!!!RY:TU!!!Krnąbrna...nieposłuŚZna ...wsi"O" niszcząca ludzKOŚĆ...zostanie POuczONA:że jeżEe:LI...stonoŚZ"O""wi...wciąż bedzie stawać OKOniemmm:NIE ZOSTANIE TU KAMIEŃ NA KAMIENIU!!!   wOLF mESSING ZA sTALINA: W 2017 r...pojawi się TEN...(10+KA!17!!!),który nas(WAS!)wszystkich OcALI!!!NOSSS                PAŹDZIERNIKIEM(10+KA!) 1997 r(sic=MOJEjkuQ:40 i 4 lecie!) dane b:ędzie KRÓLEWSKIM "O"LEJEM namaścić wybRAŃCA...?????????????????????????????????????????????????????????????Ps:          Ze mną nie nADA...ZAdzieraĆ...BO?BOsie(demx7!!!) sKOŃczy XLEe:!22.14/D.N.."O"!!! KOD!: j8LP...mówInf.wam TO cokolwiek?Wedy Słowiańskie:Przez 14 lat Wielki KAPŁAN będzie nauczał ...KAPŁANA LASU...Sie pracowało: 1973-1987!!!JaKO PO...leśNICzYyy yy...

Strony

Skomentuj