Bliski przelot dużej asteroidy w okolicy Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Asteroida wielkości domu przeleci w pobliżu Ziemi w niedzielę, 13 czerwca. Astronomiczne oznaczenie tego obiektu to 2016 HP6, co sugeruje, że o jego istnieniu wiemy od 3 lat. Perygeum tej asteroidy znajdzie się w odległości niewiele większej niż dwukrotny średni dystans między Ziemią i Księżycem.

 

W momencie maksymalnego zbliżenia z naszą planetą, odległość między na jaką zbliży się ta asteroida będzie wynosiła około 830 tysięcy kilometrów. Odpowiada to 2,16 LD (LD to średnia odległość  z Ziemi od Księżyca). Obiekt ten pędzie przez kosmos z prędkością około 5,6 km na sekundę. 

 

Asteroida 2016 HP6 została odnaleziona 29 kwietnia 2016 roku podczas obserwacji pobliskiej przestrzeni kosmicznej realizowanej w ramach projektu badawczego Catalina Sky Survey (CSS). Projekt ten został stworzony właśnie po to, aby wykrywać asteroidy i komety oraz szukać innych niebezpiecznych obiektów przelatujących w pobliżu Ziemi.

Poprzednie obserwacje tej asteroidy wskazują, że jej średnica może wynosić od 16 do 49 metrów. Znajduje się ona wokół Słońca w przybliżeniu co dwa lata, kiedy zbliża się ona do naszej dziennej gwiazdy na odległość wynoszącą 1,59 AU. 

 

Po tym gdy asteroida minie Ziemię w ciągu kilku następnych godzin będzie przelatywać obok Księżyca. Asteroida 2016 HP6 znajdzie się w odległości około 1,13 miliona kilometrów, a zatem nieco dalej niż w przypadku najbliższego dystansu do Ziemi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kuk

''Znajduje się ona wokół

''Znajduje się ona wokół Słońca w przybliżeniu co dwa lata, kiedy zbliża się ona do naszej dziennej gwiazdy na odległość wynoszącą 1,59 AU.''
- no nie mogę, tłumaczenia coraz bardziej poronione
znajduje się wokół Słońca - elektron jaki, czy co? i to co dwa lata - kiedy indziej nie?
ale zanim się zbliży ... na odległość 1,59 to przeleci koło Ziemi - hmm, Ziemia zdeorbitowała? Biggrin

Skomentuj