Kategorie:
Niedokrwistość z niedoboru żelaza może wystąpić z powodu braku żelaza w diecie, słabego wchłaniania żelaza z jelita lub niedoboru żelaza spowodowanego utratą krwi.
Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na żelazo istnieje ryzyko wystąpienia niedokrwistości z niedoboru żelaza w okresie ciąży i laktacji, a także u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu.
1. Ciągłe zmęczenie
Jeśli śpisz wystarczająco dużo, ale cały czas czujesz się bardzo zmęczony, możesz mieć niedobór tlenu w tkankach, co jest jedną z konsekwencji niedoboru żelaza.
2. Masz bladą skórę
To żelazo nadaje hemoglobinie czerwony kolor, który z kolei nadaje kolor skórze. Dlatego przy niedokrwistości z niedoboru żelaza intensywność czerwonego koloru jest zmniejszona.
3. Ciągle zimne dłonie i stopy
Jeśli twoje ciało nie ma wystarczającej ilości żelaza, zmniejsza się liczba i rozmiar czerwonych krwinek we krwi. W tym przypadku przepływ krwi kierowany jest przede wszystkim do ważnych dla życia narządów, takich jak serce, nerki i wątroba.
4. Bardzo wysokie tętno
Puls przyspiesza, gdy organizm wyczuwa, że we krwi jest mało tlenu. Dzieje się tak, ponieważ serce wykonuje dodatkową pracę, aby szybciej pompować więcej krwi bogatej w tlen.
Dzienna rekomendacja dla żelaza to 10-15 mg. 10 mg żelaza znajduje się na przykład w jednym z następujących pokarmów:
- 50 gramów duszonej wątroby;
- 55 gramów otrębów pszennych;
- 90 gramów soczewicy;
- 125 gramów kaszanki;
- 400 gramów duszonej wołowiny.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
"Płaskoziemcy łączą wysiłki na całej kuli Ziemskiej" - znalezione w sieci xD
Skomentuj