Kategorie:
BlackRock i Vanguard są dwoma z największych funduszy inwestycyjnych na świecie. Obie firmy są znane z wprowadzania standardów ESG (Environmental, Social, Governance) w swoje strategie inwestycyjne. ESG odnosi się do trzech głównych kategorii odpowiedzialności społecznej, które inwestorzy biorą pod uwagę, wybierając spółki do inwestowania: aspekty środowiskowe (E), społeczne (S) i związane z zarządzaniem (G). Okazuje się jednak, że chińskich przedsiębiorstw w które inwestują te fundusze, to po prostu nie obowiązuje!
W ostatnim czasie firmy BlackRock i Vanguard - które są współwłaścicielami większości korporacji na kuli ziemskiej - spotkały się z krytyką związaną z ich podejściem do inwestycji w węgiel. Z jednej strony obie firmy zadeklarowały, że unikają inwestycji w amerykański przemysł węglowy ze względu na standardy ESG. Z drugiej jednak strony zainwestowały miliardy dolarów w chińską spółkę o nazwie dosłownie tłumaczącej się na "Chińska Firma Energii Węglowej" - ang: "China Coal Energy Company", nie wyrażając jednocześnie żadnych zastrzeżeń odnośnie do ESG w tym kontekście.
Ta sprzeczność jest wyrazem wielkiej hipokryzji, która budzi pytania o autentyczność zobowiązań tych firm wobec standardów ESG. Wydaje się, że zasady ESG mogą być stosowane wybiórczo, w zależności od sytuacji rynkowej i geopolitycznej.
Szef BlackRock - Larry Flink - choć głośno wyrażał swoje poparcie dla standardów ESG, nie odniósł się do tej kwestii w kontekście inwestycji w chińskie przedsiębiorstwa spalające węgiel. To prowadzi do refleksji nad tym, jak standardy ESG są interpretowane i stosowane przez globalne podmioty finansowe.
Wprowadzenie i egzekwowanie standardów ESG nie może być jedynie narzędziem do promowania wizerunku firmy. Muszą one być stosowane konsekwentnie i zgodnie z zadeklarowanymi celami, bez względu na lokalizację czy specyfikę rynku. Inaczej ryzyko utraty wiarygodności i zaufania może prowadzić do długofalowych konsekwencji zarówno dla samych funduszy, jak i dla całego ruchu na rzecz tak zwanego odpowiedzialnego inwestowania.
W kontekście globalnych dążeń do zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw, wydarzenia takie jak te, w których uczestniczą BlackRock i Vanguard, pokazują, że to wszystko teatr i ideologia celowo promowana w społeczeństwa zachodnich, ale nie dotycząca innych rynków, co dowodzi, że nie ma to wiele wspólnego z ekologicznym i zrównoważonym podejściem a raczej z polityką i planami podporządkowania ludzkości pod pretekstem ekologii.
BlackRock and Vanguard shun the U.S. coal industry yet invest billions in a Chinese company whose name is literally “China Coal Energy Company,” without saying a peep about ESG over there.
— Vivek Ramaswamy (@VivekGRamaswamy) July 29, 2023
The hypocrisy is staggering. Or perhaps it’s not hypocrisy, just hierarchy. pic.twitter.com/cLEA6EId6M
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.
Lucek Wąchozlewski
Skomentuj