Bitcoinowe szaleństwo z 2018 powróciło. Karty graficzne zniknęły z magazynów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Scenariusz z 2018 roku powtórzył się, a magazyny nowych kart graficznych Nividii i AMD świecą pustkami. Kolejny wzrost zainteresowania kryptowalutami, doprowadził do olbrzymich problemów z dostępnością procesorów graficznych dla zwyczajnego użytkownika. W tym samym czasie, internet obiegły zdjęcia "koparki" kryptowalut, opartej o 78 nieuchwytnych dla większości kart GeForce RTX 3080.


Zaledwie jedna taka karta to koszt rzędu 8500 zł. Koparka stworzona przez niejakiego Simona Byrne, zgodnie z wyliczeniami portalu TechARP, będzie pobierać 23 400 W energii co ma kosztować miesięcznie 1444 dolary(nie uwzględniając przy tym kosztów dodatkowego chłodzenia, które może wynieść kolejne 2000 dolarów). Koparka, jest w stanie wykopać kryptowalutę etherium o wartości szacowanej na 12 840 dolarów miesięcznie i zgodnie z przewidywaniami, inwestycja zwróci się po około 7 miesiącach.


Kryptowaluty opierają się na zdecentralizowanej bazie danych typu blockchain. W blockchain, wszystkie transakcje i przepływ informacji oparty jest na architekturze peer to peer. To użytkownicy tworzą sieć, w której rozproszona jest baza danych, co zapewnia odporność na awarie oraz ataki hakerów. Kopanie bitcoinów, to w rzeczywistości wykonywanie obliczeń matematycznych, na potrzeby działania blockchaina, które generuje przychód w postaci wirtualnej waluty. Jest to mocno skrócony opis, ale wystarcza on abyście zrozumieli podstawy działania tej technologii.

Wzrost zainteresowania kopaniem kryptowalut wynika z wielu przyczyn. Jedną z nich jest niestabilność dolara, która wywindowała ceny bitcoina. Pod tym względem, jest to powtórka z 2018 roku, kiedy podobny skok wartości rozpoczął się w listopadzie 2017 i skutkował wywindowaniem cen kart graficznych przez niemal cały 2018 rok. Do takiego obrotu spraw, przyczyniły się również problemy spowodowane przez koronawirusa. Przerwanie łańcuchów dostaw ograniczyło działanie wielu fabryk i postawiło ich właścicieli przed wielkim problemem.

 

W międzyczasie górnicy, często kupują karty graficzne bezpośrednio z fabryk, co zmniejsza koszty dystrybucji, opłaty sklepowe i ewentualne koszty gwarancji. Dla firm, które ucierpiały finansowo z powodu pandemii, taka oferta wydaje się nazbyt kusząca. Olbrzymie zapotrzebowanie na nowe karty graficzne, spowodowało że Nvidia po raz kolejny od 2018, rozważa wprowadzenie na rynek specjalnych wersji swoich kart, tworzonych na potrzeby górników. Nie ma jeszcze jasnych deklaracji, lecz jeśli istnieje popyt, na pewno znajdzie się i podaż.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Doktor Lekter

1. Wytworzenie każdego nowego

1. Wytworzenie każdego nowego bitcoina jest droższe (w ilości działań) od poprzednio wytworzonego wiec z każdym miesiącem ten sam sprzęt będzie generował mniej bitcoinów. To zabezpiecznie przed "inflacją" wprowadzone przez twórców już na etapie twoerzenie "waluty". Kiedyś by wygenerować  1 bitcoina (a to baaardzo dużo) wystarczył tydzień pracy laptopa!

2. Na żadnym dysku nie przechowuje się swoich bitconów. One są w sieci rozproszonej i awaria dysku nie odcina do nich dostępu o ile masz fizyczną (np. kartka papieru) kopię swojego łańcucha.

3. Posługiwanie się tą walutą to KOSZMAR.

Portret użytkownika dąb-rozwadowski

w bitkoinach najfajniejsze

w bitkoinach najfajniejsze jest to samo co w każdej walucie cyfrowej, można po prostu łatwo wyłączyć. pieniądze ludzie mogą mieć pochowane po domach a bitkojny na dyskach które tak łatwo zdalnie zniszczyć. starczy puścić wirusa który zaatakuje dyski. po papierowe pieniądze po domach to już by wojsko musiało chodzić. lubię bawić sie teorią że bitkojny wymyślono by ludzi najbardzej opornych przekonac do cyfrowych rozliczeń. interet kiedyś też był wolny, youtube całkowicie darmowe etc.

 

człowiek ma niby wolną wolę, ale niech tylko dupa zechce srać a w związku z tym lepiej być tak mądrym że aż głupim czy tak głupim że aż mądrym ?

Portret użytkownika Ogrek

Chyba nie wiesz co z

Chyba nie wiesz co z papierowym środkiem płatniczym robił jego właściciel czyli rząd w przeszłości. Np.  wprowadzi nowe banknoty a stare będziesz mógł wymienić do 5 tyś zł. Albo wprowadzi inflacię z za każdą kupkę banknotów o nominale 200zł kupisz chleb.

Portret użytkownika еuklidеs

Wystarczy jedna ustawa, która

Wystarczy jedna ustawa, która pozbawi tych papierków jakiejkolwiek siły nabywczej i po co ma chodzić wojsko....

Zresztą, już tłumaczyłem. Jesteś rolnikiem i jednocześnie młynarzem, drako jest piekarzem, a ja jestem bankierem i zmuszam was do używania mojego papierka do rozliczeń. Ty chcesz kupić chlebek od drako, a drako kupuje od ciebie mąkę i dzięki temu macie te chlebki. Ale nad tym wszystkim panuję JA. Macie tyle na ile pozwalam. Wystarczy, że sobie wyemituję więcej niż razem macie i skupię od was zarówno chleb jak i mąkę. Od tej chwili głodujecie.

Portret użytkownika Quark

Ale , żeby móc coś wykupić

Ale , żeby móc coś wykupić najpierw ktoś musi chcieć się wyprzedać .. a piekarnia nie jest poto by jej właściciel mógł się bogacić lecz by ludzie mieli co jeść ! Przeceniasz "władzę" banków bo wystarczy wycofać z nich swój kapitał i pójdą z "torbami".

Portret użytkownika еuklidеs

Wycofaj kapitał z banków to

Wycofaj kapitał z banków to spowodujesz kryzys gospodarczy... Dopóki istnieje monopol pieniądza fiducjarnego w systemie rezerwy cząstkowej dopóty banki mają absolutną. Po pierwsze każdy wyprzeda się za odpowiednio dużą sumę. Po drugie pieniądz jest tak naprawdę emitowany jako dług. Banki udzielają kredytów, które jawią się jako ekstremalnie korzystne. No bo komu nie opłaca się wziąć niskooprocentowanego kredytu albo wręcz ujemnie oprocentowanego? W efekcie gospodarki są zadłużone po uszy,a alternatywą dla dalszego zadłużania i wyprzedawania się jest ogólnoświatowa plajta.

No chyba, że ludzie pójdą po rozum do głowy i wyjdą z systemu oraz zrezygnują z pieniądza fiducjarnego. To umożliwiają właśnie kryptowaluty, tzw. kontrekonomia.

Portret użytkownika Arya

Euklidesie poziom wiedzy na

Euklidesie poziom wiedzy na temat krypto jest w społeczeństwie jeszcze zbyt mały. Tu na ZNZ oprócz mnie, ciebie i Ractarosa są może dwie albo trzy osoby, które rozumieją temat krypto. Gorsze chyba jest jednak to, że ogół społeczeństwa nie ma pojęcia, w jaki sposób odbywa się kreacja pieniądza fiducjonarnego i dlatego ciężko im przyjąć alternatywę w postaci krypto. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika еuklidеs

Znam człowieka, który ma

Znam człowieka, który ma kredyt we frankach i któremu mówiłem jak Bitcoin dopiero co się narodził, że powinniśmy jako społeczeństwo przejść na Bitcoina co doprowadzi do upadku banków. Z przerażeniem i oburzeniem odparł, że on ma kredyt do spłacenia. Nie zagadnąłem nigdy więcej na tematy finansowe...

Portret użytkownika wRG

Jakie 8500zł, autor?

Jakie 8500zł, autor?
Doczytaj zanim coś napiszesz. Troche ponad 3000 msrp, 4500 w sklepach. I są dostępne ale w małych ilościach. I nie dlatego że górnicy wykupili tylko dlatego, że za mało jest produkowane bo jest zbyt duże zapotrzebowanie na cpu i gpu względem możliwości fabów.

Portret użytkownika еuklides

Załóżmy, że ja jestem

Załóżmy, że ja jestem Rothschildem i mogę sobie wydrukować tyle hajsu ile dusza zapragnie, a ty jesteś dyrektorem w wielkiej firmie IT i zarabiasz wielkie pieniądze. Myślisz, że jesteś ważny, ale to są moje pieniądze, które pożyczyłem ci na procent... Załóżmy, że będziesz chciał kupić dom. Ile na niego będziesz w stanie zapłacić... milion, dwa miliony? Jeśli mnie spodoba się ten dom to dam za niego trzy miliony i przebiję twoją ofertę. Chcesz kupić auto? Ile za nie jesteś w stanie zapłacić? Sto tysięcy, sześćdziesiąt? Ja dam za nie milion i auto jest moje. Wywołałem kryzys. Sprawy idą coraz gorzej... Chcesz kupić żywność. Ile za nią dasz? Jestem Panem twojego życia, a co najlepsze wszystko emituję w postaci długu, bo świat jest głodny pieniądza, ale oślepiony ignorancją. Każdy bierze ode mnie papiery dłużne jak ciepłe bułki... Bez nich plajta.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika еuklides

acha... a powiedz euklidesie,

acha... a powiedz euklidesie, jaki kolor miały te myszki które biegały po tym domu co kupiłeś za 3 miliony?

Tobie jako bezrobotnemu nie grozi kupno domu nawet za 10 tysięcy, więc zajmij się innymi problemami, np. czy zaszczepią cię w kolejności razem z myszkami czy myszki przestały być potrzebne.

Strony

Skomentuj