Biologiczne wirusy mogą przyspieszyć pracę komputerów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Amerykańscy i singapurscy naukowcy wykazali, że z pomocą żywych biologicznych wirusów można przyspieszyć współczesne komputery poprzez wyeliminowanie niewielkich opóźnień, które występują podczas ich pracy.

 

Biologiczne wirusy mogą rozwiązać problem transferu danych z bardzo szybkiej, ale nietrwałej i zależnej od napięcia pamięci RAM do dysku twardego. Proces ten może zajmować nawet kilka milisekund. Naukowcy z Instytutu Technologicznego Massachusetts oraz Uniwersytetu Technologicznego w Singapurze zaprezentowali rozwiązanie, które może zredukować opóźnienia nawet do 10 nanosekund.

 

Podczas badań wykazano, że z pomocą bakteriofaga o nazwie M13 można stworzyć komponenty, działające na zasadzie pamięci zmiennofazowej (PCM). Ten typ pamięci nieulotnej cechuje się dużą prędkością i trwałością.

Obecne procesy produkcyjne wymagają wysokich temperatur, które niszczą antymonek galu – jeden z bazowych materiałów, wymaganych podczas tworzenia układów pamięci zmiennofazowej. Okazało się, że zastosowanie biologicznego wirusa M13 pozwoliło obniżyć temperaturę, przy której antymonek galu nie ulegał zniszczeniu i tworzył połączenia pomiędzy fragmentami tego materiału.Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie ACS Applied Nano Materials.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj