Kategorie:
Z powodu globalnego ocieplenia rośliny zwiększają rozmiar kwiatów. Informuje o tym Uniwersytet Michigan.
Biolodzy od dawna zauważyli, że wraz z ociepleniem klimatu wiele roślin zaczyna kwitnąć wcześniej na wiosnę. Tendencja ta niepokoi ekspertów, ponieważ może zakłócać interakcje między roślinami a zwierzętami – pszczołami, ptakami, nietoperzami i innymi – które je zapylają. Znacznie mniej uwagi poświęcono zmianom innych cech kwiatów, takich jak ich wielkość, które mogą również wpływać na interakcje roślin i zapylaczy, których ze względu na zmiany klimatu jest coraz mniej.
James Erickson z University of Michigan i jego współpracownicy przeprowadzili eksperyment. Zebrali nasiona powoju z obrzeży rolniczych pól soi i kukurydzy w Tennessee, Północnej i Południowej Karolinie. Zbiórka odbyła się dwukrotnie: w 2003 i 2012 roku. W tym dziewięcioletnim okresie region doświadczył wzrostu średnich temperatur, zwłaszcza w nocy, a także wzrostu ekstremalnych opadów na przemian z bardziej ekstremalnymi suszami. Aby sprawdzić zmiany w morfologii kwiatów, naukowcy zasadzili zebrane w terenie nasiona z obu lat w szklarni Ogrodów Botanicznych Uniwersytetu Massachusetts. Kiedy kwiaty się otworzyły, zmierzono ich właściwości za pomocą suwmiarki cyfrowej. Łącznie zmierzono 2836 kwiatów z 456 roślin.
Okazało się, że korony powojów stały się znacznie szersze w ciągu dziewięciu lat - 4,5 centymetra średnicy w 2003 roku w porównaniu do 4,8 centymetra w 2012 roku, przy czym różnica ta była bardziej wyraźna na północy kraju. Ponadto z czasem kwiaty stały się bardziej „satysfakcjonujące” dla zapylaczy. Kwiaty Ipomoea wyhodowane z nasion zebranych w 2012 roku wytworzyły średnio więcej ziaren pyłku i więcej nektaru niż kwiaty z nasion zebranych w 2003 roku. Jednak naukowcy nie są pewni tego wniosku, ponieważ analizę nektaru i pyłku przeprowadzono na mniejszej próbce.
Zdaniem naukowców wzrost wielkości kwiatów wiąże się z koniecznością zwrócenia uwagi na owady w obliczu globalnego ocieplenia.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Skomentuj