Biolodzy wyjaśnili powstanie podwodnych kręgów w Bałtyku

Kategorie: 

Źródło: rt.com

W naturze bardzo rzadko dochodzi do powstawania struktur o regularnych kształtach. Czasami jednak przyroda tworzy spontanicznie kręgi takie jak na pustyni w Namibii. Podobna tajemnica skrywała się do niedawna na dnie Morza Bałtyckiego gdzie w okolicy Danii również zlokalizowano ogromne pierścienie widoczne na zdjęciach lotniczych. Jak podaje portal Sci-news, 30 stycznia 2014 roku, biolodzy ogłosili, że ustalili w końcu sposób ich powstania.

 

Ogromny pierścień o średnicy 15 metrów po raz pierwszy sfotografowali turyści w 2008 roku. Potem ich zdjęcia zostały opublikowane w 2011 roku i wzbudziły wiele kontrowersji. Powstało wiele wersji na temat pochodzenia kręgów. Wiązano je ze zjawiskami paranormalnymi, z kosmitami i z wróżkami. Inni uważali, że to ślady po bombach z drugiej wojny światowej.


Ostatnio jednak biolodzy Marianne Holmer z Uniwersytetu Południowej Danii i Jens Borum z Uniwersytetu w Kopenhadze oświadczyli, że pierścienie na dnie Bałtyku nie mają nic wspólnego z przybyszami z obcych planet, ani też z kraterami po bombach. Kręgi te tworzy bujna trawa morska, która obrasta toksyczne, zatrute miejsca w mulistym dnie, gdzie występuje wysoki poziom siarczków, które z kolei absorbowane są przez podwodne rośliny.

Zdaniem Holmer i Boerum, rośliny usidlają toksyny, dlatego trawa morska zawiera dużą ilość siarczków i tworzy bujne kolonie w postaci kręgów. Jednakże, podczas gdy zdrowe pędy są w stanie wytrzymać zwiększone stężenie trucizn, starsze rośliny w centrum kolonii, giną. Wynikiem tego procesu jest tworzenie się bajkowych form w postaci pierścieni. Bardziej szczegółowy opis wyglądu konstrukcji 15 - metrowych „kółek” zostały opublikowane w czasopiśmie Marine Biology.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierzątKomentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Ludzie, czytajcie ze

Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem...
Jeśli autor napisał (a napisał prawdę), że "W naturze bardzo rzadko dochodzi do powstawania struktur o regularnych kształtach" - to nie chodzi mu konkretnie o koło czy kulę i nie twierdzi też, że regularne kształty w ogóle nie występują!!!
W naturze zdecydowana większość form ma nieregularny kształt, a to że czasem pojawią się regularne formy (np. perła), to są to wyjątki...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika moon fake

"W naturze bardzo rzadko

"W naturze bardzo rzadko dochodzi do powstawania struktur o regularnych kształtach"- Przeciwnie, kształt koła , kuli  jest jak najbardziej naturalny.
"Wiązano je ze zjawiskami paranormalnymi, z kosmitami i z wróżkami."
Co jak co ale te wróżki to nie kumam, why?:D

Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...

Skomentuj