Biolodzy wyjaśnili powstanie podwodnych kręgów w Bałtyku

Kategorie: 

Źródło: rt.com

W naturze bardzo rzadko dochodzi do powstawania struktur o regularnych kształtach. Czasami jednak przyroda tworzy spontanicznie kręgi takie jak na pustyni w Namibii. Podobna tajemnica skrywała się do niedawna na dnie Morza Bałtyckiego gdzie w okolicy Danii również zlokalizowano ogromne pierścienie widoczne na zdjęciach lotniczych. Jak podaje portal Sci-news, 30 stycznia 2014 roku, biolodzy ogłosili, że ustalili w końcu sposób ich powstania.

 

Ogromny pierścień o średnicy 15 metrów po raz pierwszy sfotografowali turyści w 2008 roku. Potem ich zdjęcia zostały opublikowane w 2011 roku i wzbudziły wiele kontrowersji. Powstało wiele wersji na temat pochodzenia kręgów. Wiązano je ze zjawiskami paranormalnymi, z kosmitami i z wróżkami. Inni uważali, że to ślady po bombach z drugiej wojny światowej.


Ostatnio jednak biolodzy Marianne Holmer z Uniwersytetu Południowej Danii i Jens Borum z Uniwersytetu w Kopenhadze oświadczyli, że pierścienie na dnie Bałtyku nie mają nic wspólnego z przybyszami z obcych planet, ani też z kraterami po bombach. Kręgi te tworzy bujna trawa morska, która obrasta toksyczne, zatrute miejsca w mulistym dnie, gdzie występuje wysoki poziom siarczków, które z kolei absorbowane są przez podwodne rośliny.

Zdaniem Holmer i Boerum, rośliny usidlają toksyny, dlatego trawa morska zawiera dużą ilość siarczków i tworzy bujne kolonie w postaci kręgów. Jednakże, podczas gdy zdrowe pędy są w stanie wytrzymać zwiększone stężenie trucizn, starsze rośliny w centrum kolonii, giną. Wynikiem tego procesu jest tworzenie się bajkowych form w postaci pierścieni. Bardziej szczegółowy opis wyglądu konstrukcji 15 - metrowych „kółek” zostały opublikowane w czasopiśmie Marine Biology.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Ludzie, czytajcie ze

Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem...
Jeśli autor napisał (a napisał prawdę), że "W naturze bardzo rzadko dochodzi do powstawania struktur o regularnych kształtach" - to nie chodzi mu konkretnie o koło czy kulę i nie twierdzi też, że regularne kształty w ogóle nie występują!!!
W naturze zdecydowana większość form ma nieregularny kształt, a to że czasem pojawią się regularne formy (np. perła), to są to wyjątki...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika moon fake

"W naturze bardzo rzadko

"W naturze bardzo rzadko dochodzi do powstawania struktur o regularnych kształtach"- Przeciwnie, kształt koła , kuli  jest jak najbardziej naturalny.
"Wiązano je ze zjawiskami paranormalnymi, z kosmitami i z wróżkami."
Co jak co ale te wróżki to nie kumam, why?:D

Skomentuj