Biolodzy wyhodowali nową wątrobę w węzłach chłonnych świń

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Komórki wątroby są naturalnymi regeneratorami, a węzły chłonne są kolebką ich wzrostu. W najnowszym badaniu biolodzy ze Stanów Zjednoczonych wykazali, że duże zwierzęta z chorymi wątrobami mogą wyhodować nowy organ w węzłach chłonnych z własnych komórek. Teraz następnym krokiem przetestowanie kliniczne tej metody na ludziach.

 

Zwykle komórki wątroby regenerują się, ale do regeneracji potrzebują zdrowego i pożywnego środowiska. Jednak gdy choroba wątroby zaszła za daleko, tkanki są zbyt toksyczne i procesy naprawy nie mogą się odbywać. Hepatocyty próbują naprawić wątrobę, ale zawodzą i umierają.

 

Około dziesięć lat temu naukowcy z University of Pittsburgh zauważyli, że po wstrzyknięciu zdrowych komórek wątroby do węzłów chłonnych myszy, rozwinęłyby się one w wątrobę pomocniczą, która przejmuje genetycznie indukowaną nieprawidłowo funkcjonującą wątrobę. Profesor Eric Lagasse i jego zespół postanowili udowodnić, że duże zwierzęta mogą wyhodować znaczną masę tkanki wątroby.

 

„Wszystko zależy od lokalizacji” - wyjaśnił profesor Lagasse. „Jeśli komórki wątroby znajdą się we właściwym miejscu, zaczną tworzyć ektopową wątrobę w węźle chłonnym”.

 

Badacze przekierowali główny dopływ krwi z wątroby i jednocześnie usunęli część zdrowej tkanki wątroby oraz odzyskane komórki, aby naśladować ludzką chorobę wątroby u świń. Komórki te następnie wstrzyknięto do węzłów chłonnych w jamie brzusznej tego samego zwierzęcia.

 

Wszystkie sześć świń odzyskało swoje funkcje, a dokładne badanie węzłów chłonnych wykazało, że komórki wątroby nie tylko aktywnie się rozwijają, ale także spontanicznie tworzy się na nich sieć dróg żółciowych i naczyń krwionośnych. Dodatkowa wątroba rosła lepiej, gdy uszkodzona tkanka naturalnej wątroby zwierzęcia była bardziej znacząca. Wskazuje to, że organizm utrzymuje równowagę masy wątroby, a nie po prostu wywołuje niekontrolowany wzrost, jak w przypadku komórek rakowych.

 

Naukowcy sugerują, że wyhodowanie wątroby pomocniczej w węzłach chłonnych powinno pomóc niezależnie od przyczyny uszkodzenia wątroby, czy to zapalenia wątroby, czy alkoholizmu. Teraz planują przeprowadzić badania kliniczne na ludziach.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj