Biolodzy ustalili, jaki ciężar może wytrzymać najsilniejsza pajęcza sieć

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Biolodzy z University of Georgia zaobserwowali, jak sieć pająka Trichonephila clavata wytrzymuje ptaka o wielkości 20 cm i wadze do 70 g. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Insects.

 

Naukowcy obserwowali pająki Trichonephila clavata, znane jako pająki Jerogumo. Są to nefiliczni tkacze kul - rodzaj dużych pająków tkających największe pajęczyny. Gatunek ten występuje w całej Japonii, z wyjątkiem Hokkaido, Korei, Tajwanu, wschodnich Chin i Stanów Zjednoczonych.

 

Długość ciała samicy sięga 17-25 mm, natomiast samca jest mniejsza, 7-10 mm. Dorosła samica może tkać sieć o średnicy do jednego metra.

 

Po raz pierwszy biolodzy zaobserwowali, w jaki sposób kardynał rudy (Cardinalis cardinalis) zdobywa pożywienie z sieci. Ptak wylądował na sieci, spłoszył pająka i zaczął zjadać zaplątane w sieć owady. Trwało to przez minutę, struktura sieci w tym czasie nie została zerwana.

 

Według naukowców wytrzymałość sieci uzyskuje się dzięki niezwykłej trójwarstwowej strukturze. W środku pająk splata kulkę, tworząc dwie dodatkowe warstwy sieci za i przed środkiem.

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Admin - wkleiłeś jakiś

Admin - wkleiłeś jakiś gównoartykół o tym ile pajęcza sieć może udźwignąć i ZERO zainteresowania. Masz drugą szansę w temacie sieci pajęczych - z czego są wykonane najlepsze kamizelki kuloodporne a temat jak najbardziej bieżący.

Art. 4. konstytucji RP

2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

przywilej suwerena mającego bezpośrednią władzę - oddaj głos na siebie w domu.

Skomentuj