Biolodzy odkryli, że węże wciąż słyszą dźwięki

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Biolodzy z University of Queensland odkryli, że węże mogą słyszeć dźwięki nawet bez zewnętrznego ucha. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE.

 

 

Uważa się, że węże nie słyszą, a jedynie czują wibracje ziemi. Aby temu zaprzeczyć, autorzy umieścili 19 różnych węży z pięciu rodzin w dźwiękoszczelnym pomieszczeniu.

 

W pomieszczeniu naukowcy włączyli trzy dźwięki, z których jeden powodował wibracje ziemi, a dwa pozostałe nie. Węże reagowały na wszystkie trzy dźwięki, przy czym reakcja różniła się w zależności od rodzaju węża.

 

Tak więc pytony czarnogłowe (Aspidites) zaczęły poruszać się w kierunku źródła dźwięku. Inne gatunki - taipany (Oxyuranus), brązowe węże (Pseudonaja), a zwłaszcza śmiercionośne węże (Acanthophis), wręcz przeciwnie, próbowały się od niego oddalić.

 

Według naukowców takie zachowanie węży wynika z ich zachowania na wolności. Pytony są nocnymi drapieżnikami i nie mają konkurencji, więc są odważniejsze. Przeciwnie, tajpany są podatne na inne drapieżniki, więc wolą się ukrywać.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Węże wciąż słyszą , to jak w

Węże wciąż słyszą , to jak w tym dowcipie o naukowcach którzy robili naukofe badanie nad muchami , pamięta ktoś?? -Oderwali dwa skrzydełka i jedną nóżkę i mówią - mucha idź . Mucha idzie . Oderwali drugą i trzecią -mucha idź . Mucha idzie . Oderwali ostatnią szóstą - mucha idź- a mucha nie idzie . W podsumowaniu zapisano że mucha po oderwaniu wszystkich nóg ogłuchła

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj