Biolodzy odkryli w Afryce ciche żaby, które komunikują się za pomocą dotyku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z University of Cincinnati odkryli w lasach Afryki Wschodniej nowy gatunek żaby - zwierzęta nie wydają dźwięków i komunikują się za pomocą dotyku. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie PLOS One.

 

 

Trzcinowe żaby żyją prawie w całej Afryce. W lasach Ukaguru we wschodniej Afryce naukowcy odkryli nowy gatunek Hyperolius ukaguruensis. Te żaby dorastają do 2,5 centymetra długości. Od swoich krewniaków różnią się złocistobrązowym ubarwieniem (inne gatunki z rodzaju Hyperolius mają zielonkawo-srebrzystą skórę).

 

Samce żab wydają bardzo głośny rechot w okresie godowym, aby przyciągnąć samice. Ale H.ukaguruensis są absolutnie ciche. Naukowcy uważają, że te płazy szukają partnera i komunikują się za pomocą dotyku.

 

Na szyi samców znajdują się guzki, które są oceniane przez samice. Autorzy odkrycia porównują to do czytania alfabetem Braille'a. Wcześniej wśród trzcin znajdowano inne nieme gatunki. Aby upewnić się, że H.ukaguruensis nie jest podgatunkiem, naukowcy przeprowadzili analizę DNA. Porównali genomy żab i dziesięciu innych gatunków z rodzaju Hyperolius i potwierdzili, że odkryli nowy gatunek.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj