Biolodzy odkryli pierwszego znanego roślinożernego rekina

Kategorie: 

Źródło: YouTube/Samantha Christine Leigh

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że nie wszystkie rekiny są krwiożerczymi drapieżnikami. Zgodnie z nowymi badaniami, niewielki rekin-młot w przypadku braku mięsa żywi się pokarmem roślinnym.

Ryby te dorastają do metra długości i osiągają maksymalną wagę 10 kg. Występują powszechnie na amerykańskich wybrzeżach Pacyfiku i Atlantyku. Zwykle żywią się małżami i innymi rybami, jednak jak wykazała sekcja zwłok, w żołądkach niektórych rekinów znajdywano nawet 60% pokarmu pochodzenia roślinnego.

Wcześniej sądzono, że rekiny przypadkowo połykają glony, gdy spożywają kałamarnice i ryby. Niewiele mięsożernych zwierząt może jeść rośliny, ponieważ trawienie pokarmu nie jest możliwe z powodu prymitywnego i krótkiego jelita.

 

Jednak, jak odkryli hydrobiolodzy z Kalifornii, rekin-młot faktycznie absorbuje składniki odżywcze z pokarmów roślinnych. Aby dowiedzieć się w jaki sposób składniki odżywcze przenikają do organizmu rekinów, użyto radioaktywnego izotopu węgla-13.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj