Biolodzy donoszą, że europejski pasożyt zaatakował w USA

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z University of Vermont (USA) zgłosili dwa przypadki bąblowicy pęcherzykowej u ludzi, którą wywołuje rzadki pasożyt, występujący wcześniej tylko w Europie. Raport został opublikowany w New England Journal of Medicine.

 

 

E. multilocularis to mały tasiemiec, który zaraża psy, kojoty i lisy. Wydaje się być całkowicie nieszkodliwy dla zwierząt. Do tej pory przypadki ludzi w Stanach Zjednoczonych odnotowano tylko na Alasce i Minnesocie. Przypadki te były związane z północnoamerykańskimi szczepami pasożyta E. multilocularis, które są uważane za mniej zaraźliwe niż europejskie.

 

Do zakażenia dochodzi, gdy osoba nieświadomie połknie jaja tasiemca, na przykład z zanieczyszczonym jedzeniem lub wodą. Pasożyt dostaje się do wątroby, gdzie zaczyna się rozwijać. Na USG wygląda to jak guz nowotworowy. Ponadto objawy są podobne: ból, żółtaczka, osłabienie i utrata masy ciała. Echinococcus może żyć w ludzkim ciele do 10-15 lat, zanim się ujawni.

 

Pierwszy przypadek wykryto przypadkowo u 36-letniej kobiety poddawanej rutynowej kontroli czynności tarczycy. Pacjent miał wysoki poziom enzymów wątrobowych, więc lekarze zrobili USG, aby dowiedzieć się, co się dzieje. To wtedy odkryli duży nowotwór. Jego lokalizacja sprawiała, że ​​chirurgiczne usunięcie było zbyt ryzykowne, dlatego pacjentka czeka teraz na przeszczep wątroby. Drugi pacjent, 82-letni mężczyzna, został zdiagnozowany po wystąpieniu u niego żółtaczki. USG ujawniło guz w jego wątrobie, który chirurdzy usunęli.

 

Naukowcy przetestowali próbki kału od ponad 400 lisów i kojotów w Wirginii i znaleźli DNA pasożytów u dwóch lisów. W tym samym czasie zarówno ludzie, jak i lisy zostali zarażeni europejskim szczepem. Później okazało się, że aż 80% kojotów w jednym regionie Stanów Zjednoczonych jest obecnie nosicielami tego pasożyta. To pokazuje, jak skutecznie pasożyt się rozprzestrzenia.

 

Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób robak przedostał się z Europy do Ameryki. Jednak w Europie infekcja pozostaje rzadkim zdarzeniem, więc indywidualne ryzyko dla Amerykanów jest minimalne.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Pasożyd

Poprawany tytuł powinien

Poprawany tytuł powinien brzmieć "Biolodzy donoszą, że amerykański pasożyd zaatakował w Europie wyniszczając gospodarkę, ludzi i podstępnie podjudza narody na siebie wzniecając kolejne wojny i konflikty !"

Portret użytkownika Q.

Coś tu nie pasuje, bo skoro

Coś tu nie pasuje, bo skoro po przebadaniu 400 zwierzaków w jedynie dwóch przypadkach znaleziono pasożyta to znaczy, że zarażonych było zaledwie 0.5% populacji. W następny zdaniu napisano już że zwierzęta jak i ludzie zostali zarażeni europejskim szczepem, później osetek zarażonych kojotów wyniósł już 80%. Wychodzi więc na to że owa epidemia została celowo i z premedytacją sztucznie przez kogoś wywołana, tymbardziej że w europie przypadki zarażenia się tym "robakiem" są niezwykle żadkie. Ale wogóle mnie to nie dziwi bo od dawna wiadomo, że rząd USA nie mówiąc nic nikomu bez pardonowo przeprowadzał "medyczne" eksperymenty na swoich obywatelach wywołując epidemie i zarażając ludzi oraz zwierzęta różnymi patogenami, nie mówiąc już o wystawianiu tzw. "zdrowia publicznego" na kontakt z jakimiś dziwnymi substancjami by sprawdzić co się stanie..

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Kwazar

Przeciętny janek wysoce

Przeciętny janek wysoce kształcony rozumie to doskonolale, że pasożyty i inni dzicy od dawna się przesilzgują do ich super high raju z tej europejskiej dżungli,pustyni i od ruskich śniegusów z syberii. Jankowa kultura jest bowiem najwyższych lotów.Mają demokrację Batmana i Hamburgierrrra o Hottt Dogggu, to już nawet się nie odważę się wspomnieć ! No i kto jankowi kurwa dorówna ?????? No NIKT ! Takie janki są najlepszejszy i mądrzy ! 

Portret użytkownika drako_tr

Naukowcy z Afryki donoszą, że

Naukowcy z Afryki donoszą, że robak mógł przedostać się z Europy do Ameryki na saharyjskim pyle, tym samym, którym podróżował swego czasu kowid *biggrin**biggrin*

Tak na serio, to nadarzyła się dobra okazja, by Stany Zjednoczone Afro-ameryki, odizolowały się natychmiast od Europy.

Skomentuj