Biohakerzy zakodowali złośliwe oprogramowanie w ludzkim DNA

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

DNA jest potocznie opisywane jako dysk twardy naszego organizmu. W końcu jest to olbrzymi magazyn danych – taki, który może przetrwać i powtarzać się przez niezliczone pokolenia. Tylko jedna kropla DNA wystarczy, aby przechowywać na niej całą historię ludzkości.

 

Nie powinno więc dziwić, że duża liczba naukowców uważa DNA za przyszłość przechowywania danych. Do tej pory wszystko co udało się zakodować w kodzie genetycznym – a następnie pobrać z powrotem do komputera – to garść zdjęć, tekstów, a nawet krótki film.

Zdaniem magazynu „Wired”, nawet złośliwe oprogramowanie może być przechowywane na nici DNA, co brzmi dość niepokojąco. Złośliwe oprogramowanie w tym wypadku nie odnosi się do jakiegokolwiek rodzaju złośliwego wirusa genetycznego, który spowoduje chorobę u człowieka lub zwierzęcia. Jest to wirus komputerowy, jedynie zapisany w kodzie genetycznym.

 

Zapisanie oprogramowania wymagało znacznego wysiłku. Naukowcy musieli zsyntetyzować nić DNA, a następnie dołączyć konkretne substancje do nukleotydów DNA - A, T, G i C - które są indywidualnymi jednostkami „kodu” nici DNA.

 

Tylko niektóre nukleotydy były stabilne, więc większość ich syntetyzowanych nici była nieregularna. W końcu jednak udało im się – linie kodu zostały przekształcone w niezwykłe kombinacje nukleotydów.

Przedstawiając swoje badania na konferencji USENIX Security w Vancouver, „biohakerzy” z Uniwersytetu w Waszyngtonie wyjaśnili cel takiego ćwiczenia. Mianowicie, gdy urządzenie do sekwencjonowania genów czyta ten fragment DNA, dane przechowywane w systemie przetwarzania gromadzą się w złośliwym oprogramowaniu.

 

Sekwencjonowanie genów staje się coraz tańsze, szybsze i jest na dobrej drodze do stania się codziennością. Poza usługami medycznymi, które wykorzystują je w celu wyeliminowania defektów genetycznych, prawdopodobnie będzie ono wykorzystywane do określenia czyjejś tożsamości. Zamiast używać kodów PIN lub skanów siatkówki, będzie można skanować materiał genetyczny, aby uzyskać dostęp do kont bankowych lub dostać się do strzeżonych miejsc.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika On 46

Naukowcy próbują zrozumieć

Naukowcy próbują zrozumieć kod DNA , na tą chwilę nie wiem czy się im uda ale w przyszłości może. Kod DNA jest kwantowym systemem operacyjnym. Samo DNA jak i hromosomy nie są tak ważne jak atomy i spiny zakodowane w systemie DNA. Ustawienie atomów w DNA jest najdoskonalszym programem, ale kto zaprogramował te atomy na poziomie fizyki kwantowej? To pytanie jest najważniejsze. Zmieniając położenie jednego atomu zmieniamy cały kod genetyczny, a to oznacza biliardy biliardów dążących do nieskończoności opcji.

Portret użytkownika Eva11

inteligentna ?

inteligentna ?

bo czlowiek im bardziej inteligentny tym bardziej glupszy i uposledzony az sie sie stacza na samo dno czlowieczenstwa ...

a wystarczyloby zeby byl tylko madry ....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Medium

bo czlowiek im bardziej

bo czlowiek im bardziej inteligentny tym bardziej glupszy i uposledzony
 

Kiedyś o tym dyskutowaliśmy tutaj, ale takie wnioski nie padły.

Terminu upośledzenie używa się w polskim głównie do funkcji umysłowych, a wysoka inteligencja jest odwrotnością upośledzenia.

Jeżeli uważasz, że upośledzenie towarzyszy integencji, musisz uściślić, czego konkretnie ono dotyczy, by Twoja wypowiedź miała jakikolwiek sens.

Póki co takim sposobem pisania sama przybliżasz się do przykładu upośledzenia, czy jak wolisz, głupoty.

Portret użytkownika Tomasz123

Jakoś nikt nie wspomina o

Jakoś nikt nie wspomina o prawach autorskich kodu DNA.Przecież ktoś stworzył ten kod,a tu różni cwaniacy wykorzystują go bez pytania o pozwolenie.Gdyby ktoś próbował wykorzytywać bez pozwolenia jakiś program stworzony i opatentowany przez konkretną firmę ,naraziłby się na proces sądowy i konkretną karę finansową.W wypadku kodu DNA jest podobnie, rządy chcą  wykorzystywać DNA, by stworzyć idealnych żołnierzy i mordercze krzyżówki zwierząt do zabijania,a przy okazji rzuca się "ochłapy" w postaci wykrywania chorób spowodowanych uszkodzeniami DNA.Dlatego Właścicel DNA we właściwym czasie wymierzy sprawiedliwość.    Zostało to zapowiedziane 2000 lat temu.                                                                                                                                              księga Apokalipsy(Objawienia)rozdział 11,wersety17,18       (17) mówiąc: Dzięki czynimy Tobie, Panie, Boże wszechmogący, Który jesteś i Który byłeś, żeś objął wielką Twą władzę i zaczął królować. (18) I rozgniewały się narody, a nadszedł Twój gniew i pora na umarłych, aby zostali osądzeni, i aby dać zapłatę sługom Twym prorokom i świętym, i tym, co się boją Twojego imienia, małym i wielkim, i aby zniszczyć tych, którzy niszczą ziemię.                                                                                                                              Wszechmocny Bóg Jahwe  jest autorem DNA!

 

 

Portret użytkownika lipka

Jahwe czy jak mu tam też

Jahwe czy jak mu tam też został stworzony, ale słusznie prawisz, że DNA to swego rodzaju bioprogram, który ktoś stworzył i może też opatentował. Z tego co obserwuję człowiek dostał ograniczone pozwolenie na pewne eksperymenty i pewnie dostanie po łapach jak przekroczy jakąś umowną granicę. Nikt nie powie - zrobiłeś źle i koniec zabawy, to będzie bardziej pokoleniowa zmiana czyli rozwojowo-naukowe cofnięcie w celu obrania innej drogi. 

Strony

Skomentuj