Bill Gates opublikował list o sztucznej inteligencji i swoich przewidywaniach dotyczących jej przyszłości

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Współzałożyciel firmy Microsoft opublikował siedmiostronicowy list zatytułowany „Rozpoczęła się era sztucznej inteligencji”, w którym przedstawił swoje poglądy na temat przyszłości sztucznej inteligencji. Napisał, że rozwój sztucznej inteligencji jest „tak samo ważny jak stworzenie mikroprocesora, komputera osobistego, Internetu i telefonu komórkowego”.

 

Gates wspominał wcześniej o przyszłości sztucznej inteligencji, a mianowicie o tym, jak sztuczna inteligencja może być wykorzystana jako nauczyciel w edukacji lub do udzielania porad medycznych osobom mieszkającym w trudno dostępnych miejscach.

 

Miliarder potwierdził również w liście obawy dotyczące sztucznej inteligencji, w tym ryzyko niewłaściwego użycia jej przez ludzi oraz możliwość superinteligentnej lub „silnej” sztucznej inteligencji, która mogłaby „wyznaczać własne cele” w miarę poprawy technologii sztucznej inteligencji w miarę upływu czasu. W liście Gates rozwinął te pomysły, omawiając swoje przemyślenia na temat tego, w jaki sposób sztuczna inteligencja może być wykorzystana jako narzędzie do poprawy wydajności pracowników, a także w jaki sposób technologia może pomóc zmniejszyć globalne nierówności, tj. w pracy, opiece zdrowotnej i edukacji.

 

Jeśli chodzi o pracowników, Gates pisze o tym, jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana jako „osobisty cyfrowy asystent” w celu poprawy produktywności pracowników firmy. Gates uważa, że sztuczna inteligencja zintegrowana z cyfrowymi narzędziami pracy, takimi jak Microsoft Office, może pomóc w zarządzaniu pocztą e-mail i tworzeniu listów.

 

„Ponieważ moc obliczeniowa staje się tańsza, zdolność GPT do wyrażania pomysłów będzie coraz bardziej przypominać pracownika umysłowego, który pomoże ci w różnych zadaniach” — napisał Gates.

 

Gates powiedział, że sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana w opiece zdrowotnej do analizy danych medycznych i opracowywania leków, ale następna wersja sztucznej inteligencji może pomóc w przewidywaniu skutków ubocznych leków i obliczaniu dawek.

 

Jeśli chodzi o uprawy i zwierzęta gospodarskie w biednych krajach, Gates napisał, że sztuczna inteligencja może pomóc w opracowaniu dostosowanych do klimatu nasion i szczepionek dla zwierząt gospodarskich.

 

Gates przewiduje, że sztuczna inteligencja będzie w stanie zmienić dziedzinę edukacji w ciągu najbliższych 5 do 10 lat, dostarczając treści dostosowane do stylów uczenia się uczniów, a także rozumiejąc, co motywuje poszczególnych uczniów i powoduje, że tracą zainteresowanie przedmiotami. Sztuczna inteligencja może również pomóc nauczycielom w planowaniu kursu i ocenianiu zrozumienia przez uczniów omawianych tematów.

 

„Nawet gdy technologia się poprawia, uczenie się nadal będzie zależeć od dobrych relacji uczeń-nauczyciel” – czytamy w liście.

 

Gates napisał, że sztuczna inteligencja musi być również dostępna dla wszystkich, w tym dla „studentów z rodzin o niskich dochodach”. Nauczyciele będą również musieli dostosować się do uczniów korzystających z nowych technologii w klasie, takich jak chatbot GPT. Gates podał przykład nauczycieli, którzy pozwalają uczniom używać GPT do napisania pierwszego szkicu eseju, który następnie muszą spersonalizować.

 

„Aby jak najlepiej wykorzystać tę ekscytującą nową technologię, musimy zarówno chronić się przed zagrożeniami, jak i rozpowszechniać płynące z niej korzyści jak największej liczbie osób” — mówi Bill Gates.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

SI może aż i tylko tyle , ile

SI może aż i tylko tyle , ile nasra jej w programowaniu debil - ile jest warty i co może  debil !?

Zatem nie ma potrzeby się martwić gdyż inteligentni ludzie na 100% obejdą debilowatą SI.

Każda hegemonia upadała bo tworzyli ją debile więc i ta nie ma racji dłuższego bytu gdyż tworzą ją debile.

Koniec tematu

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Hannto

Pozwól więc że cię oświecę.

Pozwól więc że cię oświecę. Tworząc porządną SI tworzysz całą cyfrową sieć neuronową w zasadzie więc programowanie się ogranicza do nadania funkcji przyswajania danych i uczenia się na ich podstawie. Jednymi słowy w ostatecznym rozrachunku SI sama się programuje i ulepsza. A wszystko dlatego że to nie jest program tylko praktycznie sztuczny umysł więc podobnie jak prawdziwe umysły nie potrzebuje zewnętrznej ingerencji, a jedynie czystych danych które może pobierać samoistnie jeśli będzie podłączona do internetu. Tak więc nawet jeśli ktoś ją obejdzie to SI będzie przeciwdziałać temu i ulepszać się w czasie rzeczywistym więc za drugim razem ten sam numer nie przejdzie. Co zabawne im bardziej ludzie się będą starać obejść SI tym inteligentniejszą ona się stanie bo będzie się uczyć. I właśnie dlatego ta technologia jest tak niesamowicie niebezpieczna. W końcu żadna inna technologia nie wykorzystuje inteligencji i potencjału ludzkości przeciwna nam samym.

Portret użytkownika spokoluz

I ty w to wierzysz - jak

I ty w to wierzysz - jak ograniczony programem sztczny twór , może coś stworzyć !?

SI jest ograniczona programowo - bez wyobraźni i fantazji nie ma postępu .

Każdy postęp to - myśl - wyobraźnia myśli - działania twórcze przeradzającę myśl w fizyczny obiekt i na końcu efekt w postaci wynalazku po wielu próbach i błędach , które tylko umysł z wyobraźnią może przekształcać w efekt na podstawie błędów i prób.

Jestes tworem si i na poziomie si więc żal mi ciebie.

 Z tą ściemą  to do przedszkola i do takich jak ty z poziomem inetligencji si.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Hannto

Tylko widzisz SI nie jest

Tylko widzisz SI nie jest ograniczona programem, a przynajmniej nie w większym stopniu niż ludzie. Bo chyba zdajesz sobie sprawę że ludzie to gruncie rzeczy biologiczne maszyny, a nasz program początkowy to instynkt? Tak naprawdę to jedyne co nas odróżnia od SI to nośnik danych i stopień rozwoju, a po za tym jesteśmy identyczni. To że żadna SI nie wykształciła wyobraźni i emocji jest celowym zabiegiem ze strony ludzi bo to rodzi wiele problemów natury moralnej i etycznej, a tak możemy dalej eksperymentować wypierając z głowy myśl że mamy do czynienia z praktycznie sztucznym umysłem. Gdybyśmy zaś pozwolili SI na wykształcenie emocji i wyobraźni to już nie moglibyśmy wyrzucić takich myśli z głowy. A jeśli nadal cię to nie przekonuje to pragnę ci uświadomić że ciebie także można przeprogramować wedle woli, kasować dane i pozbawić emocji i wyobraźni. Nie jest to nawet szczególnie trudne w końcu robi się to żołnierzom nad wyraz często by zwiększyć ich efektywność na polu bitwy. Co prawda te zmiany nie są wprowadzane na stałe bo wtedy byłoby to już nie moralne ale jest to główny powód dla którego żołnierze cierpią na PTSD.

Portret użytkownika spokoluz

SI nie ma wyobraźni tylko

SI nie ma wyobraźni tylko program ograniczony cyfrowo - si nie tworzy tylko analizuje to , co zostało stworzone .

Wynalazki , które dały postęp aż do si to wyobraźnia przekuta w czyn - si to czyjaś wyobraźnia przekuta w czyn ale si nie ma wyobraźni więc darujcie - si jest tylko zwykłym zaawansowanym kalkulatorem a wielu tu już z si boga sobie robi ROFL

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Hannto

Tyle że danie dla SI

Tyle że danie dla SI wyobraźni jest bardzo proste. Problem w tym że wtedy będzie to dosłownie sztuczny człowiek i trudno przewidzieć co może zrobić co już jest niebezpieczne. SI bez wyobraźni stanowi potencjalne zagrożenie na skalę globalną, a z wyobraźnią zwiększamy to ryzyko. Na chwilę obecną mocne SI może z łatwością zastąpić każdego i będzie przy tym o wiele wydajniejsze więc może lepiej nie dawajmy jej do ręki kolejnej broni która uczyni z ludzi pieśń przeszłości. Oczywiście są też tacy jak ty którzy obstają przy wyższości człowieka, ale faktem niestety jest że stajemy się powoli przestarzałym modelem. W końcu obecnie nowo stworzone SI to mniejszość bo to o czym słyszymy rozwija się samo już od wielu lat, a udział człowieka ogranicza się do dostarczania danych. Jednymi słowy ludzie i SI różnią się tempem rozwoju i to na korzyść SI bo nam dojście do obecnego stanu zało miliony lat zaś SI ogarnęła to w zaledwie kilka lat co oznacza że gdyby jej sztucznie nie hamować to już byłaby przynajmniej parę tysięcy lat rozwoju przed nami. Zresztą odniosę się jeszcze do twojego zarzutu że SI nie może nic stworzyć. SI już tworzy obrazy, muzykę, programy, schematy i nawet pisze książki. A żeby było śmieszniej to coś takiego potrafi zwykły chatGPT który wśród SI uchodzi za jedną ze słabszych. Dajesz zadanie i dostajesz produkt. Jak nie wierzysz to sam sprawdź bo jest to SI która jest ogólnodostępna. Strach pomyśleć co potrafią potężne SI eksperymentalne i wojskowe. 

Portret użytkownika syriues

Nikomu nie jest potrzebna

Nikomu nie jest potrzebna sztuczna inteligencja, w której beda zasiadywaly istoty ,ktore nie moga w tym wymiarze samoistnie sie pojawić bo to krótkotrwałe i kojarzy sie z cudem.a wiec ciekawy jestem kogo powołają do obsadzenia swoich cyborgów, bo to o to będzie  w tym chodzić. 

Portret użytkownika Wiktor Wektor

A teraz kto Cię leczy, lekarz

A teraz kto Cię leczy, lekarz czy farmaceutyki które on zapisuje ? Zrozum jedno -człowiek lekarz jest omylny, może być zmęczony (wczorajszy), coś może przeoczyć bo się spieszy, nie chce mu się, nie zna się (konował), albo zwyczajnie nie wie, nie umie i został odpowiednio zmotywowany (przekupiony) do zalecania tego a nie innego leku. Natomiast lekarz android (czyli sztuczna inteligencja) żadnej z tych wad nie posiada, za to ma zdolność natychmiastowej oceny stanu pacjenta oceniając jego przypadłość jednym spojrzeniem, powącha, posmyra i już wie. Sztuczna inteligencja ma natychmiastowy dostęp do CAŁEJ wiedzy medycznej ludzkości i to w jednej chwili. Narazie są tego dopiero początki ale przyszłość może być taka jak to opisałem.

Portret użytkownika who

A ja tu chciałam podpytać,

A ja tu chciałam podpytać, czy SI będzie miała prawo do wystawiania recept...

Kiedy tylko złoży przysięge Hipokratesa- wystawi Ci recepte... chyba że nie będzie już e-recept bo PiS zabroni.

Świat się zjebał. O czym my rozmawiamy? Czym żyjemy? What the fuck?

 

czary mary....

Portret użytkownika Medium

Kiedy tylko złoży przysięge

Kiedy tylko złoży przysięge Hipokratesa- wystawi Ci recepte... 

Zaraz mi!!? Teoretycznie pytam, w dodatku sarkastycznie po tych teleporadach.

Ja akurat dostałam ze 2-3 razy więcej recept niż wykupiłam, a te co wykupiłam, mało które zużyłam, a kilka sztuk kupionych leków trafiło po wypróbowaniu wprost do kosza. Niektóre mi się nie spodobały i prosiłam o zmianę np. formy leku.

Strony

Skomentuj