Bill Gates mówi, że sztuczna inteligencja może podważyć wybory i demokrację

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Założyciel Microsoftu, Bill Gates, na swoim blogu opisał, jak sztuczna inteligencja może zmienić znajomy świat i jakie zagrożenia stwarza nowa technologia. Jednak według miliardera nie ma powodów do rozpaczy.

 

„Krótko po pojawieniu się pierwszych samochodów na drogach doszło do pierwszego wypadku samochodowego” — napisał Bill Gates.

 

Ludzkość nie zakazała jednak samochodów, ale ustanowiła zasady ruchu drogowego. Według Gatesa to samo dzieje się dzisiaj ze sztuczną inteligencją.

 

Podkreślił, że jesteśmy na bardzo wczesnym etapie ery AI, której towarzyszyć będą fundamentalne zmiany w społeczeństwie, dlatego pilnie musimy zacząć tworzyć zasady i regulować te systemy. Zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji jest namacalne i realne. Na szczycie listy zagrożeń, jakie może nieść sztuczna inteligencja Billa Gatesa, znajduje się prawdopodobieństwo ingerencji w demokratyczne wybory i dezinformacja.

 

„Deepfake i dezinformacja generowane przez sztuczną inteligencję mogą podważyć wybory i demokrację. Na większą skalę deepfake generowane przez sztuczną inteligencję mogą być wykorzystywane do prób wpływania na wybory. Oczywiście nie potrzeba wyrafinowanej technologii, by zasiać wątpliwości co do prawowitego zwycięzcy wyborów, ale sztuczna inteligencja ułatwi to zadanie – dodał miliarder.

 

Gates przypomniał, że pojawiły się już fałszywe filmy ze znanymi politykami.

 

„Wyobraź sobie wideo, na którym jeden z kandydatów napada na bank, pojawia się rano przed ważnymi wyborami i staje się wirusowe. To nieprawda, ale potrzeba wielu godzin, żeby to udowodnić. Ile osób zobaczy podróbkę i zmieni zdanie w ostatniej chwili? To może przechylić szalę” – ostrzegł Gates.

 

Władze, według Gatesa, muszą „gromadzić doświadczenie w dziedzinie sztucznej inteligencji, aby ustawodawcy mogli tworzyć rozsądne prawa i przepisy, które odpowiadają nowej technologii”. Będziemy musieli walczyć między innymi z dezinformacją i deepfake'ami, zagrożeniami bezpieczeństwa, zmianami na rynku pracy czy wpływem AI na edukację.

 

„Prawo powinno jasno określać, jakie zastosowania deepfake są legalne i jak należy je oznaczać, aby każdy zrozumiał, że coś, co zobaczy lub usłyszy, nie jest prawdziwe” – podsumował Gates.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika wiktor wektor

Wybory nie mają sensu gdy

Wybory nie mają sensu gdy głosuje się emocjonalnie a nie racjonalnie i nie na tych którzy są najmądrzejsi i najświatlejsi lecz na polityków partyjnych. Demokracja też jest szkodliwa gdy prawo głosu mają głupcy. Najpierw trzeba odebrać prawo głosu głupcom a potem kopnąć w dupę polityków zastępując ich bezstronnymi fachowcami z konkretnych dziedzin o wysokich standardach moralnych, którzy będą służyć krajowi i narodowi a nie interesom korporacji i partii. 

Skomentuj