Bill Gates finansuje prace nad mikrorobotami, które będą operować wewnątrz ciała pacjenta

Kategorie: 

Foto: Gisela Giardino/CC BY-SA 2.0

Amerykańska firma Vicarious Surgical chce zrewolucjonizować chirurgię. Z pomocą najnowocześniejszych technologii mają powstać zdalnie sterowane mikroroboty, które będą mogły wykonywać zabiegi chirurgiczne wewnątrz ciała pacjenta. Projekt zyskał wsparcie finansowe ze strony znanego przedsiębiorcy Billa Gatesa.

 

Plan firmy Vicarious Surgical zakłada opracowanie małych robotów humanoidalnych, wyposażonych w dwa ramienia i kamerę. Zminiaturyzowane urządzenia można byłoby umieszczać w ciele pacjenta, a chirurdzy mogliby wykonywać zabieg zupełnie tak, jakby faktycznie byli w jego wnętrzu.

 

Technologia daje zupełnie nowe możliwości. Dzięki systemowi wirtualnej rzeczywistości, chirurdzy mogliby operować człowieka zdalnie, a to oznacza, że ich fizyczna obecność przy pacjencie stałaby się zbędna.

Miliarder Bill Gates przeznaczył 10 milionów dolarów na rozwój tego pomysłu. Firma Vicarious Surgical skupi się na zminiaturyzowaniu robotów chirurgicznych, aby można je było wkładać do ludzkiego organizmu. Następnie opracuje systemy zdalnej kontroli.

 

Roboty operacyjne stają się coraz popularniejsze na świecie i mogą asystować przy wykonywaniu trudnych procedur medycznych. Jednak roboty chirurgiczne, wszczepiane do ludzkiego organizmu, oraz nanoroboty pozwalające niszczyć komórki nowotworowe, naprawiać DNA i monitorować stan zdrowia to wciąż daleka przyszłość.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika piotr1111222

Sądzę że forma komunikacjiz

Sądzę że forma komunikacjiz robotem bedzie miała wpływ na ludzki mózg i fale alfa beta delta theta, kolejnym problemem jest sposób poruszania się, nie zapominajmy o osteoporozie, miażdzycy i zakrzepach. Pomysł niesie tyle zagrożeń że koszta i wymierne superltywy miną się z celem

Portret użytkownika Ftaq

no to już można zacząć sie

no to już można zacząć sie bać! ostatnio udzielał się w sektorze szczepionkowym, co z tego wyszło wiadmo, wystarczy powiedzieć że kacja szczepieniowa w Indiach przeciwko Polio doprowadziła do zgonu dziesiątki dzieci w następstwie czego zrozpaczeni rodzice odstrzelili kilku szczepionkowców ! podejrzewam że jego mini-robociki moga bez naszej widzy spooro nam manieszczać w głowie i nie tylko! precz z homogulusami!

Portret użytkownika NoProblemJest

Humanoidalne - czyli w

Humanoidalne - czyli w kształcie człowieka. Ale takie już kiedyś były. Wszyscy widzieliśmy takie małe ludziki jak odkuwają kamień nazębny w jakiejś reklamie pasty do zębów. Ciekawe, czy te nowe też będą miały takie malutkie młoty udarowe? A najfajniej by było jak by miały takie malutkie koparki:)

Skomentuj