Białe rekiny mają wysoki poziom metali ciężkich we krwi, ale im to nie szkodzi. Naukowcy nie rozumieją dlaczego

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Opublikowane niedawno badania wykazały, że białe rekiny mają w krwioobiegu wysokie stężenie rtęci i innych szkodliwych metali ciężkich, takich jak arsen i ołów, a jednak w jakiś sposób wydają się być stosunkowo zdrowe i nie wywiera to na nie negatywnego wpływu. Eksperci byli zdumieni gdy to odkryli, bo przeczy to obecnemu poziomowi wiedzy na temat skutków zatrucia metalami ciężkimi.

 

Naukowcy z University of Miami przeprowadzili badania i stwierdzili, że duże białe rekiny wydają się być odporne na toksyczność metali ciężkich. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Marine Pollution Bulletin” i jest to pierwsza podjęta próba zmierzenia stężeń metali ciężkich we krwi tych drapieżników.


Okazało się, że rekiny gromadzą toksyny w swoich tkankach na skutek diety. Po prostu rośnie akumulacja metali ciężkich w ciałach ryb będących ich główną dietą i skutkuje to tez odkłądaniem się tych substancji w ich ciałach. Zdaniem jednego z autorów badania, dr Neila Hammerschlaga, pomiar stężenia toksyn we krwi białych rekinów, takich jak rtęć i arsen, można traktować jako wskaźniki zdrowia ekosystemu.

 

Naukowcy przeanalizowali próbki krwi, które zostały zebrane podczas wyprawy w 2012 roku na wybrzeżu RPA. W jej trakcie chwytano rekiny w celu pobrania im krwi. Rezultaty analizy wykazały stężenie przynajmniej 12 z 14 metali ciężkich. Co ciekawe naukowcy nie odnaleźli żadnych dowodów na to, że stężenia te mają jakikolwiek negatywny wpływ na zdrowie rekinów.

 

Zdaniem autorów badania wyniki wskazują na to, że rekiny mogą mieć wrodzony fizjologiczny mechanizm obronny, który łagodzi negatywne skutki ekspozycji na metale ciężkie. Zdaniem ekspertów konieczne są następne badania, aby lepiej zrozumieć tę zdumiewającą odporność na koncentrację toksyn w krwioobiegu. Może to być wykorzystane w celu opracowania nowych terapii detoksykujących.

 

Metale ciężkie są główną przyczyną niepełnosprawności dzieci po przyjęciu szczepionek. Do dzisiaj stosuje się w nich adjuwanty opierające się o związki rtęci i aluminium, których działanie neurodegeneracyjne jest znane od bardzo dawna. Jeśli uda się zrozumieć jak z metalami ciężkimi radzą sobie rekiny, może udać się również pomóc ludziom zatrutym przez obowiązkowe szczepionki.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Joker

Może tak a może i nie. Teraz

Może tak a może i nie. Teraz rekiny na celowniku bo jeśli im to nie grozi to ludzie muszą rowniez mieć z tego jakaś korzyść. Niedługo n też nie będą szkodzić takie metale. Dojdziemy do tego pewnie dopiero jak już zniknie ostatni rekin ale co tam. Hamburger polany rtęcią zamiast ketchupu to jest coś Smile niszczymy ts planete coraz bardziej. Mały problem jest taki że w pobliżu nie ma takiej drugiej. Może też i lepiej bo ta druga też by z czasem wyglądała jak nasza. Myślimy o terraformacji Marsa Smile super sprawa ale może najpierw pomóżmy naszej Ziemi.

Skomentuj