Białe nosorożce północne wkrótce znikną z powierzchni Ziemi

Kategorie: 

Nosorożec Sudan - Źródło: Batian Craig, Ol Pejeta Conservancy

Wiele wskazuje na to, że białe nosorożce północne niedługo zupełnie znikną z powierzchni Ziemi. W tej chwili na świecie żyją już tylko cztery osobniki tego gatunku. Na dodatek pozostały przy życiu samiec jest prawdopodobnie za stary i nie nadają się już do rozrodu.

 

Samiec o imieniu Sudan jest tak cenny, że w rezerwacie w Kenii, gdzie przebywa z dwoma samicami, strzegą go dzień i noc uzbrojeni strażnicy. Sudan pochodzi z Czech. Urodził się w ZOO w Dvur Kralove. Od 2009 roku przebywa w Afryce w rezerwacie OI Pejeta w Kenii. Niestety nie doszło od tego czasu do rozmnożenia gatunku.

 

Kilka dni temu w tym samym czeskim ZOO zdechła samica Nabire. Po jej śmierci w niewoli znajduje się tylko jedna samica, która mieszka w ZOO w San Diego. Są też wspomniane dwie samice i jeden samiec w Kenii. To wszystko. Jeśli samiec nie stanie na wysokości zadania możemy pożegnać ten gatunek w ciągu następnych kilkunastu lat.

Nosorożce afrykańskie są zwierzętami zagrożonymi wyginięciem ze względu na głupi przesąd. Chińczycy wierzą w to, że sproszkowany róg nosorożca jest skutecznym afrodyzjakiem. Aby tą dziwaczną "viagrą" nasycić azjatyckie czarne rynki trwa rzeź nosorożców, którym potem odżyna się róg dokładnie tak samo jak w przypadku kości słoniowej. Z tego powodu praktycznie wszystkie ich podgatunki są zagrożone, a niektóre, jak biały nosorożec północny nawet ekstremalnie. Ich populacja zmniejsza się radykalnie od XX wieku. Jeszcze w 1960 roku było około 2000 osobników, a w 1984 roku było już tylko 15.

 

Południowy biały nosorożec również jest zagrożony, ale przedstawicieli tego gatunku można jeszcze zobaczyć w naturze. Zdaniem naukowców, w tej chwili jest około 20 tysięcy nosorożców tego gatunku. Ekolodzy dokładają wszelkich starań, aby chronić białe nosorożce południowe.

Według niektórych badaczy, Ziemia wkracza obecnie w nowy okres masowego wymierania gatunków tylko tym razem winni tego są ludzie. Zmniejszający się habitat wielu gatunków zwierząt i dziwne zwyczaje takie jak stosowanie sproszkowanego rogu nosorożców, czy też uwielbienie dla produktów z kości słoniowej, mogą tylko przyspieszyć wymieranie dużych afrykańskich ssaków.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika achiles

To tragikomedia, rolnicy mają

To tragikomedia, rolnicy mają olbrzymie straty w uprawach związane z SUSZĄ, a ministerstwo rolnictwa twierdzi, że jak instytut w PUŁAWACH, jedynie zza biurka, bez kontroli praktycznej stwierdza, na podstawie pomiarów temperatur, że SUSZY, na danym obszarze nie ma, TO SUSZY NIE MA I POMOC, SIĘ, NIE NALEŻY, dla poszkodowanych ROLNIKÓW. LUDZIE W JAKIM KRAJU MY ŻYJEMY???

Portret użytkownika syriues

Zachlannosc i pycha bogatych

Zachlannosc i pycha bogatych wladczych i zagubionych ludzi objawia sie w rozny sposob.Mozna powiedziec,ze czlowiek nie zna granic
Granice powinny powstawac.Czlowiek nie jest wladca zycia czy smierci,ale niektorzy mysla ,ze Bog dal ludziom cala ziemie na ich urzytek,oczywiscie,ze tak bylo,ktos nas stworzyl i tu nie ma watpliwosci.Na lawie i z lawy raczej nie powstaloby zycie
Jestesmy nieodzowna czescia ziemi,posiadamy ciala ktore sa do tego skonstruowane by zyc i byc palcem Bozym na ziemi
Niektorzy zbladzili i bladza dalej.Nosorozce to inteligentne zwierzeta i niczego sie nie boja,my ludzie powinnismy je chronic,by chronic samych siebie przed soba

Portret użytkownika Odważniak

Jak mu obcinali róg na żywca,

Jak mu obcinali róg na żywca, to przecież ma takiego stresa, że mu już nigdy nie stanie.. Mnie by nie stanął po takiej akcji. A nie mogą chińczykom sprzedawać sproszkowanej viagry w torebeczkach z narysowanym nosorożcem? Co za jazdę mają z tymi arfodyzjakami idioci! Zabijać dla chwilowej podniety? Takich ludzi z ćwiartką mózgu trzeba wytrzebić!

Portret użytkownika N1KT

jak i ludzie...   do dzisiaj

jak i ludzie...
 
do dzisiaj Fukushima wyemitowała jakieś 400 do 500 TYSIĘCY bomb Hiroshimskich prosto do atmosfery, a w telewizji dupeczki i bajeczki polityków i ogólny zakaz mówienia i podawania informacji na temat Fukushimy...
Jeszcze za życia zobaczycie na termometrach w cieniu temperatury większe od 50'C, bo hot particli przybywa NIE UBYWA, a takie cząstki energię cieplną mają przez setki tysięcy lat... Każda z tych cząsteczek po wypiciu czy zjedzeniu czy wdechnięciu może zrobić raka gdziekolwiek w ciele żywego organizmu. Jakieś poł roku temu Arni Gundersen powiedział że na świecie nie ma ani jednego człowieka któy nie zostałby dotknięty Fukushimą - czyli co mamy jak codziennie oddychamy i pochłaniamy ten syf ?
Start już był, do mety jeszcze jakieś 6 lat i mamy Finish...
http://enenews.com/
 
A wciskam już edytuj posta z 5ty raz: muszę dodać bo jest teraz naprawdę ciepło ludzie jadą nad morze, jeziora, rzeki taplać się dla ochłody - takie taplanie i pływanie jest w obecnej chwili bardzo nieodpowiedzialnym zachowaniem zwłaszcza jeśli ktoś śledzi temat skażenia z Fuku. 4 lata deszczówki w zbiornikach wodnych - wszystko to co nie dobre w tym deszczu z diabelską łatwością przechodzi przez skórę i dostaje się do organizmu. (wiem że to jest ciężkie do uwierzenia jak się to przeczyta ale niestety taki ten właśnie cięzki i prawdziwy koniec świata jest. Wszystko nie do wiary a jednak.)
cytuje zdanie z filmu: :nigdy przenigdy nie dotykaj źródła promieniowania bez rękawiczek ochronnych - domyśl się dalej czemu..."

Portret użytkownika excar

Bardzo dawno temu

Bardzo dawno temu przeczytałem książkę „Pozwólcie nam zasadzić jabłonkę” autor HvD (się wyświetli:))
Bardzo polecam a sam wyznaję myśl końcową że nawet jeżeli jutro będzie koniec świata to dziś będę sadził jabłoń.
Autor udowadnia w niej że jako gatunek ,ludzie mają wbudowany gen samozniszczenia i że proces upadku cywilizacji i załamania ekosfery już się rozpoczął.
Skądś wiemy że nasza planeta nasza matka Ziemia jest w stanie nas wszystkich wykarmić ,ogrzać i ubrać ale nie wykarmi kilku bezgranicznie  chciwych jednostek.....

Portret użytkownika Medium

excar napisał: Autor

excar wrote:

Autor udowadnia w niej że jako gatunek ,ludzie mają wbudowany gen samozniszczenia i że proces upadku cywilizacji i załamania ekosfery już się rozpoczął.
Jeśli tak twierdzi, to nie warto go czytać, bo to kolejne negatywne założenie, które jest kamieniem na drogę!
Może i niektórzy mają wbudowany taki gen, ale nie wszyscy to raz, a dwa - przy pozytywnym formowaniu podświadomości i genotyp się zmienia. Ale cicho sza... pssst Smile
 

Portret użytkownika excar

Wiem ,powiedział mi o tym

Wiem ,powiedział mi o tym Sidorow i Lewszunow. Ten drugi nawet powiedział że mniszek lekarski pomaga odbudować DNA. Ale i z innych źródeł idą potwierdzenia że to my budujemy DNA a w kazdym razie mamy możliwośc naprawy i zmiany na lepsze:)....a może uruchomienia czegoś z tych "nieważnych" niezbadanych 95% maszego DNA

Portret użytkownika dziadek ze wsi

W skrócie: W Europie mamy coś

W skrócie:
W Europie mamy coś około 350 elektrowni atomowych.
Całkowite wygaszenie 1 reaktora trwa ponad pół roku.
W ruskich elektrowniach wybudowanych na terenie Ukrainy obecnie naród bankowy pali zupełnie innym paliwem tym z USA no bo to jest biznes całkiem fajny, a to że te elektrownie były budowane pod konkretny rodzaj paliwa zupełnie ich nie obchodzi. Ważne że jest interesik.
Niemiaszki oficjalnie podjęli decyzje o likwidacji elektrowni atomowych na terenie ich kraju - pewnie rozbiorą i przeniosą je do Polski żeby żyło się nam lepiej, wiadomo.

Strony

Skomentuj