Bezwarunkowy dochód podstawowy zostanie wprowadzony na całym świecie jako odpowiedź na robotyzację zawodów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wraz z powszechną robotyzacją wielu stanowisk pracy pojawiają się obawy co do masowych zwolnień pracowników. Już dziś roboty i sztuczna inteligencja wypierają ludzi, a ci zmuszeni są szukać innej pracy. Wielu specjalistów uważa, że bezwarunkowy dochód podstawowy rozwiąże ten problem.

 

Podczas niedawnej konferencji TED 2018, znany naukowiec i futurolog Ray Kurzweil stwierdził, że dochód gwarantowany jest jedynym rozwiązaniem dla całej ludzkości w obliczu robotyzacji. Jego zdaniem wprowadzenie takiego modelu na skalę globalną będzie stanowiło dobre zabezpieczenie dla ludzi, którzy dzięki comiesięcznej wypłacie konkretnej kwoty pieniędzy będą mogli normalnie funkcjonować nawet bez zatrudnienia.

 

Ray Kurzweil uważa, że bezwarunkowy dochód podstawowy zostanie wprowadzony na stałe w krajach rozwiniętych po 2030 roku i pojawi się na całym świecie do 2040 roku. Oczywiście rozwiązanie, choć najbardziej popularne, posiada zarówno plusy, jak i minusy. Taki system może prowadzić do różnych nadużyć, np. do terroryzmu państwowego, co w połączeniu z globalizacją i likwidacją fizycznej gotówki będzie stanowić poważne zagrożenie dla jednostek.

Bezwarunkowy dochód podstawowy był już testowany w wielu krajach świata i jest postrzegany przez część ekspertów jako rozwiązanie problemu automatyzacji zawodów. Zdarzają się również wyjątki – przykładowo Szwajcarzy podczas referendum nie poparli dochodu gwarantowanego, obawiając się osłabienia państwowej gospodarki. Istnieją także propozycje opodatkowania pracy robotów i przeznaczania części pieniędzy na dochód podstawowy. Automatyzacja zawodów postępuje, więc należy już teraz zastanowić się nad przyszłością i przygotować się na falę bezrobocia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

Bo tresura PIENIĘDZMI (na

Bo tresura PIENIĘDZMI (na wierzbie) zawsze daje najlepsze rezultaty w tresurze matrixa....

A dla ZWIDÓW potencjalnych ZYSKÓW wielu było by gotowych nie tylko WYPRUĆ SOBIE FLAKI także ale wszystkim innym

bo tak ZWODZI SZATAN/ BELIAR/ MASCHIACH/ JEZUS.....

OBIECUJE GÓRY ZŁOTA ZA WIERNĄ SŁUŻBĘ i jak już kogoś skłoni do upadku (służenia mu) PORZUCA GO OBIECUJĄC TO SAMO NASTĘPNEMU I NASTĘPNEMU I NASTĘPNEMU

jak nie przymierzając brytyjski kurwiszon swoim drogim "biznesowym" i politycznym partnerom....

Portret użytkownika dd

wszelkie tego typu daniny

wszelkie tego typu daniny socjalne uzależniają coraz bardziej od systemu, w którym funkcjonujemy. Np. 500+ z jednej strony to jest duża pomoc dla rodzin wielodzietnych (pomijam patologiczne zachowania) ale z drugiej stają się niewolnikami systemu - czekają co miesiąc na 5 stów. Czy takie podjeście uczy zaradności (której Polakom nigdy nie brakowało), czy to skłania do poszukiwania lepszej pracy, czy to motywuje do rozwoju i mądrego planowania?

Portret użytkownika J23

Innej drogi nie ma ktoś musi

Innej drogi nie ma ktoś musi kupić towar wyprodukowany przez roboty inaczej wszystko stanie, pełne magazyny a ludzie bez pracy i pieniędzy nie będą mogli go kupić, dzisiejszy system nie będzie miał racji bytu. Ludzie dzisiaj mają wbite w głowy że pieniądze wyłącznie się należą za pracę,
Co jest nieprawdą.

Portret użytkownika finktank

Dochód gwarantowany

Dochód gwarantowany (uniwersalny dochód podstawowy), będzie to określona kwota pieniędzy wypłacana każdemu, niezależnie od tego czy pracuje czy nie, ma on umożliwić przeżycie na „podstawowym poziomie”. Ludzie którym roboty zabrały pracę nie będą cierpieć z tego powodu, otrzymają środki niezbędne do życia i będą mogli poświęcić się innym aktywnościom, takim jak hobby, prace społeczne, życie rodzinne. Według tej koncepcji życie człowieka przestanie „kręcić się„ wokół pracy, a ważniejsze staną się inne, pozaekonomiczne wartości. Rozwiązanie to jest „zbyt piękne by mogło być prawdziwe”, jego wprowadzenie natrafiłoby na bardzo poważne problemy Po pierwsze, dochód taki musiałby być wprowadzony na cały świecie jednocześnie, ponieważ kraj który  by wprowadził straciłby swoja przewagę konkurencyjną w wyniku podniesienia podatków. Żeby sprostać tak dużym obciążeniom socjalnym, konieczne byłoby opodatkowanie bogatych, tych którzy zarządzają robotami i sztuczną inteligencją. Pojawia się tutaj bardzo poważna wątpliwość, dlaczego najbogatsi, dysponujący tak wielką władzą mieliby zgodzić się na płacenie wyższych podatków na rzesze niepracujących.

http://finktank.pl/2017/11/29/roboty-sztuczna-inteligencja-zabiora-ludziom-prace/

Portret użytkownika euklides

Normalnie funkcjonować bez

Normalnie funkcjonować bez zatrudnienia? Ludzie nie potrafią normalnie funkcjonować. Są całkowicie uzależnieni od systemu. Gdyby potrafili normalnie funkcjonować to nie potrzebowali by kroplówki po odłączeniu od systemu. Moja wizja człowieka to taka w której każdy człowiek posiada bazowe umiejętności wystarczające samodzielnie do przetrwania. To w co przekształca się ludzkość jest obleśne, odrażające. Tworzymy wielkiego robala, pozbawione sensu życia, bezmózgowe komórki zajmują się jedzeniem, rozmnażaniem i sraniem. I to ma się pogłębiać, brawo....

Portret użytkownika alojzy

Jeszcze z kilka miesięcy temu

Jeszcze z kilka miesięcy temu podpisywałem się wszystkimi kończynami, mackami i nibynóżkami  za takim rozwiązaniem jak gwarantowana suma dla każdego. Każdy miałby czas dla siebie dla swojego rozwoju, na dokształcanie się, na prace których sam potrzebuje, na spotykanie się i rozmowy z tymi z którymi chciałby rozmawiać...ale tak się jednak nie da.
Pół biedy, że jedne półgłówki zachlałyby się na śmierć w niekończącej się balandze, pół biedy, że drudzy wylewaliby się przez okna z braku ruchu, ale największa bieda jest taka, że masowo powstawałyby grupy chcące na siłę "uszczęśliwiać" innych swoim sposobem życia: nie ubierasz się tak samo?! Ty odmieńcu!! Nie chodzisz z nami podbierać tego co wyhoduje sąsiad?? Ty cioto tchórzliwa!! Nie oddajesz czci temu człowiekowi/drzewu/pomnikowi?! Ty zdrajco!! Idziesz w sobotę kopać ogródek?! Ty zgniły bezbożniku!! A z upływem czasu takie postawy tylko by się radykalizowały przekraczając wszystkie granice.
Przykro mi: jakieś 10% patologii umysłowej jest w stanie sparaliżować, zarazić i zniszczyć  90% w miarę sensownej reszty. I przed tym nie ma obrony, bo obrona polega wyłącznie na zastosowaniu patologicznych i ssyńskich działań jakie stosuje patologia - przez co z automatu staje się patologią. Można jeszcze "nadstawić drugi policzek", ale tu by trzeba mieć z jakieś 666 policzków, żeby mieć co nadstawiać zanim pozostałe się zagoją.

Ci którzy chcą się rozwijać z "gwarantowanym dochodem" MUSZĄ mieć odizolowane środowisko chronione przed łajdakami, napadami i zdradą. To oczywiście zrodzi inne patologie, ale przynajmnej da jakieś szanse.

Strony

Skomentuj