Bezprecedensowe tempo topnienia lodowców bije rekordy

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W ślad za niedawnymi tendencjami globalnymi, lodowiec Hintereisferner w austriackim Tyrolu przeżył tego lata dramatyczną utratę masy. Termin Dnia Utraty Masy Lodowca (GLD) został osiągnięty wcześniej niż kiedykolwiek w przeszłości, sygnalizując zaniepokojenie w kwestii stanu zdrowia lodowców w tej części Europy. Wiadomość ta była znaczącym zdarzeniem dla społeczności naukowej i badaczy, którzy przyglądali się z uwagą lodowcowi przez ponad stulecie.

 

Sytuowana głęboko w Tyrolskim Ötztal, struktura lodowca Hintereisferner podlegała uważnemu monitorowaniu przez ponad sto lat. Kontynuowany jest ciągły zapis bilansu masowego lodowca od 1952 roku, co uczyniło go jednym z najlepiej zbadanych lodowców w regionie Alp. Uniwersytet w Innsbrucku, będący pionierem badań nad lodowcami i klimatem, umieścił lodowiec Hintereisferner w centrum swoich analiz.

 

Rozwój technologiczny pozwolił na wdrożenie innowacyjnych metod badawczych. Od 2016 roku naukowcy zastosowali unikalny system badania lodowca Hintereisferner, wykorzystując naziemny skaner laserowy do codziennego skanowania powierzchni lodowca, dostarczając w czasie rzeczywistym dane o zmianach wysokości. Takie podejście umożliwiło szybkie oszacowanie objętości i zmian masy lodowca w skali rocznej. Annelies Vordendag, glacjolog z Uniwersytetu w Innsbrucku, przeprowadziła pomiary na lodowcu Hintereisferner, demonstując skuteczność tej technologii.

 

Dzień Utraty Masy Lodowca (GLD) jest istotnym punktem odniesienia w kontekście zdrowia lodowca. Jest to moment, w którym lodowiec przestaje spełniać warunki naturalne danego roku. Jeżeli GLD następuje wcześniej niż zwykle, oznacza to, że lodowiec traci swoją objętość i masę w przyspieszonym tempie. W przypadku lodowca Hintereisferner, pomiar GLD w 2022 roku został przeprowadzony 23 czerwca. Było to zdecydowane przesunięcie w stosunku do poprzednich lat, kiedy poziom GLD był osiągany dopiero w połowie lub pod koniec sierpnia.

 

Wcześniejsze osiągnięcie Dnia Utraty Masy Lodowca w 2022 roku stanowi wyraziste dowody na wpływ antropogenicznych zmian klimatu. Glacjolodzy i eksperci z grupy roboczej ds. lodu i klimatu w Innsbrucku zaznaczyli, że te obserwacje wykraczają poza zwykłe fluktuacje, rzucając światło na konsekwencje emisji gazów cieplarnianych. 

 

Choć każde lato może przedstawiać się inaczej, jak pokazał rok 2022, tendencja do wcześniejszych dni utraty mas lodowców budzi zaniepokojenie w kontekście przyszłości lodowców w regionie. Utrata masy i objętości tych naturalnych formacji wpływa znacząco na zasoby wodne, ekosystemy i wzorce klimatyczne. Kluczowe staje się kontynuowanie monitorowania skutków zmian klimatycznych i ich mitgacja, aby zapobiec dalszemu niszczeniu naszych lodowców, które stanowią kluczowy element globalnego systemu ekologicznego.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika BG-OG

A skąd wiemy jak szybko się

A skąd wiemy jak szybko się topił poprzednio ? Byliśmy tam, notowaliśmy, mamy zapisy ?  Czy to tylko "model teoretyczny" ?

Byle zapytanie do GOOGLE i  : "W ciągu ostatnich 400 tysięcy lat nasza planeta wielokrotnie doświadczała zlodowaceń, przerywanych co 100 tysięcy lat przez krótkie ciepłe okresy międzylodowcowe (tzw. interglacjały), trwające zwykle ok. 10 tysięcy lat."

A naukofcy 100 lat obserwują lodowiec i piszą o rekordach topnienia. Panowie nie ta "skala" czasowa na rekord.

 

 

Portret użytkownika axell69

Od dziesieciu lat czytam te

Od dziesieciu lat czytam te same kłamstwa  z ręki admina ,  wg niego  i cytowanych  naukofców    przez te ostatnie dziesięć lat    powinny  wszystkie  lodofce stopić  się do zera  a poziom mórz  wzrosnąć o  , niech policzę bo już  nie pamiętam   albo zapytamy admina  

Admin !!   ile   wg   ciebie i twoich   artykułów    powinien  wzrosnąć do dziś dnia  poziom mórz i oceanów ??   będzie tego ze sześć  metrów  ??  co ?!         , kurcze aż strach  wychodzić  na plaże  

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Skomentuj