Bezprecedensowe burze w USA. Aż 11 tysięcy błyskawic uderzyło w Kalifornii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Setki budynków zostało zniszczonych, prawie milion akrów ziemi zostało spalonych, a co najmniej sześć osób zginęło w jednej z najgorszych serii pożarów w historii Kalifornii. Wszystko to, z powodu bezprecedensowych burz, podczas których w ciągu zaledwie 2 dni, zarejestrowano tam prawie 11 tysięcy błyskawic.

 

Ponad 13 tysięcy strażaków walczy pożarami. Obecnie, płonie pięć rozległych obszarów stanowych lasów. Łącznie, błyskawice spowodowały 367 pożarów, z czego większość połączyła się w olbrzymie skupiska. Sytuacje dodatkowo pogłębiła susza trwająca obecnie w Kalifornii. Gwardia Narodowa zapewnia wsparcie śmigłowcowe, podczas gdy Rezerwa Sił Powietrznych wspiera wysiłki samolotów C-130 wyposażonych w zbiorniki na wodę do gaszenia ognia z góry.

Dwa z szalejących obecnie pożarów należą do pięciu największych pożarów w historii Kalifornii. Mowa tu o pożarach w północnej części Bay Area i Central Valley oraz na wschód od San Jose. Amerykanie obawiają się co przyniosą kolejne tygodnie. Nie dość że sytuacja wciąż jest daleka od opanowania, to w ciągu najbliższych kilku dni spodziewane jest więcej wyładowań atmosferycznych.

 

W wyniku pożarów ponad 100 000 osób otrzymuje rozkaz ewakuacji. Większość ofiar śmiertelnych w całym stanie pochodzi z serii pożarów znanych jako L.N.U. Lightning Complex. Obejmuje ona obszar wokół Doliny Napa. Według przedstawicieli władz, trwające pożary zabiły cztery osoby i zniszczyły ponad 840 konstrukcji.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj