Bez względu na wynik wybory w USA mogą mieć katastrofalne konsekwencje dla świata

Kategorie: 

Źródło: Internet

Dyrektor Saxo Bank uważa, że listopadowe wybory prezydenckie w USA będą starciem dwóch bardzo starych mężczyzn, pozbawionych jakiejkolwiek wizji przyszłości, co może mieć bardzo poważne globalne skutki.

Steen Jakobsen przedstawia bardzo niepokojącą wizję tego, co może czekać świat po rozstrzygnięciu wyborów prezydenckich w USA, stwierdzając, że bez względu na to, czy wygra Donald Trump czy Joe Biden, będziemy mieli do czynienia z negatywnym scenariuszem rozwoju wydarzeń:

Obawiamy się, że wybory w Stanach Zjednoczonych stanowią największe ryzyko polityczne od kilkudziesięciu lat, ponieważ poza końcówką cyklu koniunkturalnego mamy również do czynienia z nierównościami, niepokojem społecznym i szaleństwem na rynku wywołanym reakcją polityczną na obecny głęboki kryzys gospodarczy: zerowymi stopami procentowymi i niekończącym się wsparciem ze strony rządu i banku centralnego. Szeroko zakrojona sieć zabezpieczeń, obejmująca gwarancje popytu i miejsc pracy w świecie kapitalizmu państwowego oznacza, że rynki i wolność osobista są obecnie zagrożone bardziej, niż kiedykolwiek.

Saxo Bank analizuje trzy możliwości rozwoju wypadków. Według Jakobsena najbardziej prawdopodobne jest zakwestionowanie wyborów przez obu kandydatów. W związku z tym, że będą one korespondencyjne rodzi się podejrzenie, że nie będą do końca uczciwe. Jeżeli do tego dojdzie będziemy mieli do czynienia z nieustannym wzrostem zmienności sytuacji politycznej w USA, przeceną akcji wynikającą z niepewności inwestorów, spadkiem wartości dolara i umocnieniem się złota.

Jeżeli w wyborach zwycięży Joe Biden, dojdzie do przeceny akcji spółek przede wszystkim technologicznych, co na pewno nie będzie cieszyło bijących dotychczas rekordy kapitalizacji firm takich jak: Apple, Amazon, Microsoft, Alphabet (Google) czy Facebook. Dojdzie do podwyżki podatków i zwiększenia nacisku na rynkowych monopolistów, co znów nie ucieszy wyżej wymienionych korporacji, którym już teraz zaczyna narzucać się restrykcje w związku ze śledztwem specjalnej komisji. Wzrośnie za to wartość akcji firm ekologicznych. Podniesione zostaną ponadto stopy procentowe.

Jeżeli dojdzie do zwycięstwa Donalda Trumpa, co według szefa Saxo Bank jest najmniej prawdopodobne, będziemy mieli do czynienia z „kolejnymi zakłóceniami światowego porządku” przez następne cztery lata, podtrzymaniem napiętych stosunków z Chinami. Jednocześnie na giełdzie będzie hossa, bo inwestorzy „poczują ulgę”, dojdzie także do podziału w obu izbach Kongresu, co może wzmagać „potencjał do wprowadzenia bodźców fiskalnych”.

Saxo Bank dodaje:

Analitycy powszechnie zakładają zwycięstwo pary Biden-Harris, być może nawet całkowite, gdyby poza Białym Domem udało się zdobyć również Senat i Kongres. Szacunki matematyczne są wyjątkowo niekorzystne dla Trumpa - jeszcze bardziej, niż w 2016 r. - jednak podczas rozmów z inwestorami z całego świata odnosimy wrażenie, że przeważająca większość nadal „czuje” i uważa, że Trump kolejny raz wszystkich zaskoczy.

Zdaniem Saxo Bank obaj kandydaci na fotel prezydenta USA w znacznej mierze stanowią diametralne przeciwieństwo tego, czego potrzebują Stany Zjednoczone. Z pewnością będą to ostatnie amerykańskie wybory, w których zwycięży prezydent pozbawiony jakiejkolwiek wizji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Uther Lightbringer

To, że obaj kandydaci na

To, że obaj kandydaci na prezydenta USA są w mocno zaawansowanym wieku, to źle świadczy o kondycji tego kraju. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Ameryka upada i przestaje powoli liczyć się już jako hegemon rozdający karty na całym świecie. Niedługo ich obywatele zaczną stamtąd uciekać, bo nie mają tam przyszłości. A najlepiej byłoby jakby USA się rozpadło.

Portret użytkownika Polska Podziemna

Dzień dobry wszystkim. Długo

Dzień dobry wszystkim. Długo nie udzielałem się na forum, ale codziennie śledzę te stronę , która jest już jedna z ostatnich, gdzie można się wypowiedzieć bez cenzurowania . Chciałbym w jakiś sposób pobudzić resztkę z nas, którzy widza co dzieje się na świecie w związku z pandemia. Pisze tego posta , bo przez działania tych szaleńców z rządów na całym świecie straciłem firmę , która budowałem po wyjeździe z Polski, dom który splacalem na kredyt i godność ...
każdy z Was pisze tutaj , ze pora się obudzić coś zrobić ...? I co robimy ? Nic czytamy tylko kolejne artykuły jak rządzący naszym krajem podkręcają nam śrubkę . Ktoś napisze, ale co możemy zrobić ? Uciec do lasu? Dać sobie wlepić kolejny mandat ? Dać się zabić ? Jaka jest wiec moja propozycja ? Ilu wśród nas jest informatyków , grafików, prawników itd?
Zmiany na ziemi korzystają z reklam google adsense . Boja się pisać artykuły nawiązujące do wystąpienia przeciwko władzy - bo zostaną zbanowani. Boja się pisać regularnie anty covidowskie artykuły, bo cofną im reklamy... to naturalne i każdy prowadzący biznes ( a takim jest ta strona ) chce zarabiać. Ale czemu my , którzy myślimy logicznie i chcemy zmian na lepsze nie zacząć działać ? Jak to zrobić ? Cofnijmy się do świetlanej tradycji i powołajmy Polskie Państwo Podziemne . Załóżmy ( lub dogadajmy się z tym portalem ) nowy serwis , na niezależnych serwerach, skąd weźmiemy pieniądze na to ? Czy dużym problemem dla nas jest ustalenie comiesięcznej wpłaty na konto działalności powiedzmy symbolicznej złotówki? Czy problemem jest założenie nowej tv? Nowych struktur ? Problemem jest stworzyć to wszystko w dobie internetu ? W czasie 2 wojny światowej nie było internetu , komórek , poczta i wszystko było inwigilowane a nasi pradziadkowie stworzyli największe państwo podziemne w historii świata. Dała się ? Pewnie, ze się dało! Oni mieli jaja ! A my potrafimy tylko płakać i mieć wszystko w dupie ! Takiego świata chcemy ? Udajemy, ze to nie wojna ?! A co to kur... a jest jak nie wojna , gdzie nie można wyjsc z domu bez kagańca na twarzy? Nie można zabrać rodziny do kina, jechać na wakacje , bo rządzący nami maja nas w dupie ? Idziecie ze mną i zmieniamy ten świat czy dalej żalimy się na forach ? Ile jeszcze chcecie dać się upadlać ?
PS. Nie podaje danych ani szczegółów z wiadomych przyczyn. Przepraszam za błędy ( słownik itd )

Portret użytkownika Hathor

Powiem Tobie kilka rzeczy:

Powiem Tobie kilka rzeczy:
A - Wszyscy jesteście jak dzieci we mgle - ty również. Dlaczego zapytasz? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka, oto one:
B - ten system był budowany przez dekady i architektów wielu, którzy mają władzę.
C - środowiska alernatywne są podzielone, i każdy chce być liderem, poza tym wielu powiela schemat - na zasadzie załóżmy partię i zróbmy swój system ROFL
D - to na co tak mocno pracowałeś jak i miliardy ludzi na Świecie, będą się bali, że stracą to co wypracowali, bo łatwo będzie im odebrać to, co umocniło tylko System
E - niestety człowiek człowiekowi Wilkołakiem i oni znają b.dobrze naturę ludzką, bo tak Was wytresowali
Amen

Portret użytkownika Kmieć bez loginu

Jutro Panu @Polska Podziemna

Jutro Panu @Polska Podziemna odpowiem.
Dziś jestem zbyt wzburzony, ale nie na pańskie stanowisko tylko ogólnie, żeby sensownie napisać dłuższy teskt. 
Teraz mogę napisać tylko, że jednocześnie ma Pan rację i jej nie ma.
Postaram się jutro wczesnym popołudniem wygospodarować trochę czasu, żeby Panu odpisać, bo całą odpwoeidź w głowie mam, tylko trzeba spokoju żeby ubrać to w słowa.

Pozdrawiam serdecznie.

Strony

Skomentuj