Bez wojen amerykański dolar byłby walutą śmieciową

Kategorie: 

presstv.ir

W najnowszym numerze tygodnika Najwyższy Czas znajduje się bardzo ciekawa analiza pióra Jakuba Wozińskiego na temat tego, jakie mogą być rzeczywiste powody ekspansji militarnej USA. Według autora prawdziwą przyczyną prowadzonych wojen jest konieczność ochrony dolara.

 

Europejczycy wyemigrowali do USA właśnie, dlatego, że uciekali przed wojnami pustoszącymi ten kontynent. Teraz to ich potomkowie sieją zniszczenie. Autor dokonuje analizy militarystycznych zapędów amerykańskiego hegemonii właśnie w powiązaniu z kluczowymi decyzjami dotyczącymi przyszłości dolara.

 

Rzeczywiście, gdy spojrzy się na to z tej perspektywy kluczową decyzją było zezwolenie na swobodny druk dolarów i zakończenie działania parytetu złota. Przypomnijmy, że kiedyś każdy dolar miał pokrycie w złocie. Potem tą złotą zasadę zarzucono i dlatego właśnie dawne dolary to nie te dolary, które są w obiegu dzisiaj. Ich wartość była po prostu znacznie wyższa.

 

Aby jednak ograniczyć inflację złoto zastąpiono ropą i wszystkie transakcje na rynku surowców odbywają się w dolarach. Stało się to w czasach, gdy ład na świecie był dwubiegunowy, czyli był Związek Radziecki i USA, które rywalizowały o strefy wpływu. Historia notowań ropy w dolarach sięga właśnie tego okresu, kiedy państwa Zatoki Perskiej powiązały się aliansem militarnym z Ameryką w celu ochrony przed zakusami ZSRR umieszczającego swoich marionetkowych władców w powielanych komunistycznych państewkach, jakich wiele było w regionie.

 

Ta rywalizacja USA z ZSRR nakręcała oś konfliktów przez dziesięciolecia, ale w końcu Sowiety rozpadły się a dwubiegunowy świat zaczął się kręcić tylko wokół USA., Gdy prześledzi się retorykę amerykańską okaże się, że coś w tym jest, bo gdy zabrakło ideologicznego wroga z czasem zastąpiono go nowym, fundując sobie wojnę z terroryzmem. I co ciekawe atak na Irak poprzedzała deklaracja Saddama Husseina, że planuje przejście w rozliczeniach z dolara na euro. Saddam oświadczył to w listopadzie 2000 a już na wiosnę 2003 w Bagdadzie stacjonowały amerykańskie czołgi.

 

Gdy podobną deklarację złożył Hugo Chavez w Wenezueli doszło do zamachu stanu, nieudanego, ale dobrze przygotowanego. Otwarcie stwierdzono, że w przygotowaniu zamachu brały udział amerykańskie służby.  Zresztą nie kto inny tylko CIA sfabrykowały dowody o rzekomej "broni masowej zagłady", która była podobno wielkim zagrożeniem i której śladu potem nie odnaleziono. Irak zrównano z ziemią, ropa zabezpieczona no i tu trzeba przyznać rację, że dolara uchronili.

 

Gdy Kadafi powiedział, że transakcje ropy naftowej sprzedawanej z Libii będą zawierane w libijskiej walucie z tolerowanego satrapy znalazł się w niełasce Imperium i już nie ma Kadafiego, kraj zaorany a "rebelianci" pierwsze, co uczynili to nowy libijski bank centralny, co kieruje podejrzenia, że ta "rebelia" to po prostu uzbrojeni przez USA najemnicy, armia prywatna, którą zrealizowano po prostu operację lądową, bo powietrzna była w wykonaniu NATO.

 

Dlatego właśnie teraz czas na Iran. Dlatego retoryka jest taka, że to konieczność, bo Iran może mieć broń jądrową, co zagrozi Izraelowi. I to jest zapewne w dużej mierze prawda, Iran z dużą pewnością już ma broń jądrową, ale na pewno nie ma tylu głowic, co Izrael. Porywanie się na atak na ten kraj byłoby ze strony Iranu aktem szaleństwa. Amerykanie muszą działać też z tego powodu, że Iran zapowiedział stworzenie własnej giełdy ropy Irańskiej Giełdy naftowej, czwartej w świecie. Tam transakcje, od marca 2012 odbywają się w jenach, juanach, euro albo
rupiach.

 

Jak pisze Jakub Woziński, to USA wmówiły światu, że pacyfikacja Iranu jest potrzebna ze względu na możliwość posiadania broni jądrowej a głównym celem jest niedopuszczenie do pogorszenia pozycji dolara. Autor zauważa ironicznie, że oczywiście wszyscy chcą pokoju, ale ten zły Iran ... Gdyby było tak jak twierdzi pan Woziński to faktycznie pacyfikacji Iranu należy się spodziewać albo a najbliższych tygodniach albo w przyszłym roku, ale to czy do tego dojdzie jest już raczej przesądzone.

 

 

Źródło: http://nczas.com/spis-tresci/numer-12-1139-z-17-03-2012/

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Art4nis

Cały sens tego newsa został

Cały sens tego newsa został już zawarty w wierszu Juliana Tuwima z 1926 roku pt. "Do prostego człowieka". Na youtube można odsłuchć/obejrzeć świetną aranżację tego wiersza w wykonaniu zespołu "Akurat". A siląc się na komentarz.... czas zrobić rewolucję... zespolić się z naurą a nie z bandą wyzyskiwaczy i tzw. "właściceli świata" jako ich niewolnicy. Mam nadzieję, że planeta pomoże zrobić rewoltę, tak z przekory, żeby wyciąć chciwe czyraki z jej łona :). Pozdr, życzę wszystkim żeby zrozumieli, że nie wolno ignorować ziemi, która nas karmi, nie wolno nie rozumieć równowagi i jej znaczenia dla wszystkiego co nas otacza...

Portret użytkownika Ojciec Pablita

Nawet gdyby ten tekst wkleić

Nawet gdyby ten tekst wkleić i pogrubić to prosty człowiek i tak go nie przeczyta a nawet jak przeczyta to nie zrozumie. Od 1926 roku, jak znamy historię, mało kto przeczytał i zastanowił się nad tym wierszem
Do prostego człowieka
Gdy znów do murów klajstrem świeżymPrzylepiać zaczną obwieszczenia,Gdy "do ludności", "do żołnierzy"Na alarm czarny druk uderzyI byle drab, i byle szczeniakW odwieczne kłamstwo ich uwierzy,Że trzeba iść i z armat walić,Mordować, grabić, truć i palić;Gdy zaczną na tysięczną modłęOjczyznę szarpać deklinacjąI łudzić kolorowym godłem,I judzić "historyczną racją",O piędzi, chwale i rubieży,O ojcach, dziadach i sztandarach,O bohaterach i ofiarach;Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabinPobłogosławić twój karabin,Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,Że za ojczyznę - bić się trzeba;Kiedy rozścierwi się, rozchamiWrzask liter pierwszych stron dzienników,A stado dzikich bab - kwiatamiObrzucać zacznie "żołnierzyków". -- O, przyjacielu nieuczony,Mój bliźni z tej czy innej ziemi!Wiedz, że na trwogę biją w dzwonyKróle z pannami brzuchatemi;Wiedz, że to bujda, granda zwykła,Gdy ci wołają: "Broń na ramię!",Że im gdzieś nafta z ziemi sikłaI obrodziła dolarami;Że coś im w bankach nie sztymuje,Że gdzieś zwęszyli kasy pełneLub upatrzyły tłuste szujeCło jakieś grubsze na bawełnę.Rżnij karabinem w bruk ulicy!Twoja jest krew, a ich jest nafta!I od stolicy do stolicyZawołaj broniąc swej krwawicy:"Bujać - to my, panowie szlachta!" 

Portret użytkownika ad vocem

Czym niebawem będzie ten

Czym niebawem będzie ten kawałek papieru z nadrukiem "....dollars".Ostatnim w rankingu "papier do podcierania się"/nie mylić z papierem toaletowym - ten ostatni jest przynajmniej w najgorszym gatunku pomarszczony i przez to bardziej użyteczny/.

Strony

Skomentuj