Belgowie i Niemcy rozdają tabletki z jodem. Czy w Belgii doszło do awarii elektrowni jądrowej?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Od kilku dni pojawiają się kolejne pogłoski na temat rzekomej awarii w elektrowni jądrowej w Belgii. Dowodem na to ma być fakt, że w okolicznych miejscowościach po stronie niemieckiej rozdawano tabletki z jodem, które mają być stosowane na wypadek skażenia radioaktywnego.

 

 

Jod rozdawano mieszkańcom oddalonego o 70 kilometrów od elektrowni jądrowej Tihange, niemieckiego miasta Aachen ( pol. Akwizgran). Bezpieczeństwo tej siłowni jest kwestionowane już od dawna. Niektóre części elektrowni mają już ponad 40 lat, a na stalowych osłonach jednego z użytkowanych tam reaktorów, już jakiś czas temu zaobserwowano tysiące mikropęknięć.

 

O zaopatrzeniu obywateli w jod zdecydowały również pozostałe niemieckie miasta w tej okolicy. Rozpoczęto na przykład akcję rozdawania jodu w beligjskiej okolicy siłowni. Niemcy od dawna domagają się wygaszenia belgijskiej elektrowni w Tihange. Jednak nie wydaje się to możliwe w najbliższym czasie.

 

Masowa akcja rozdawania jodu raczej nie zwiększa poczucia bezpieczeństwa mieszkańców okolicy, a nawet rozpoczyna dyskusje ludzi mieszkających w znacznym oddaleniu od tej feralnej belgijskiej elektrowni. Pojawiła się plotka wedle której powstała radioaktywna chmura, która zagroziła dużej części Europy. 

 

Pogłoska stała się tak popularna, że ludzie na własną rękę usiłowali zabezpieczyć swoje tarczyce na czas wykupując tabletki z jodem i tak zwany płyn Lugola. Liczne polskojęzyczne media wciąż dementowały informacje, jakoby nad Polską znajdowała się jakaś chmura radioaktywna. 

Na ten temat wypowiedziała się nawet Państwowa Agencja Atomistyki, która zdementowała, że na terenie belgijskiej elektrowni doszło do jakiejś awarii. W związku z tym zdaniem PAA nie ma zagrożenia radiacyjnego na terenie Polski. Potwierdzono za to występowanie mikropęknięć na osłonie reaktora, ale stwierdzono, że nie mają one znaczenia dla bezpieczeństwa użytkowania reaktora.

 

Poza tym nawet gdyby nawet doszło do uwolnienia radioaktywnej chmury, to nad stosunkowo niewielką Belgią, kierunek wiatru jaki występuje od 1 września, jest przeważnie północny. Oznacza to, że nie byłoby szans na propagację skażenia w kierunku Europy Wschodniej. 

 

 

Źródła:
http://www.paa.gov.pl/aktualnosc-305-komunikat_sytuacja_w_elektrowni_tihange.html
http://www.dw.com/en/german-city-of-aachen-offers-iodine-tablets-amid-nuclear-fears/a-4031...

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)Komentarze

Portret użytkownika Eva11

w calej europie rozprowadzono

w calej europie rozprowadzono  jajka ,ktore sa skazone toksyna powodujaca problemy z tarczyca ...

a ze srodowisko juz nasiaklo eksperymentami rzadowymi moze chca podac jod zeby tarczyca u ludzi nagle nie zaczela chlonac syfu ...i to w calej europie ..

a belgia byla pierwszym  krajem ktory odkryl bodajze to skazenie ....

tak ,ze nie grzybkow ,a jajeczek i tych pieknych syntetycznych ciasteczek nie nalezy spozywac ...

majonezikow i salatek gotowcow !
bo grzybki juz od dawna sa jakie sa...

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika r.abin

Nie jest źle - w razie czego

Nie jest źle - w razie czego dłużej się pomęczą jak Trump zrzuci parę bombek na Koreę Pn. Może nawet niektórzy przeżyją (i wydadzą potomstwo). Życie ma olbrzymi ukryty potencjał. Taki Messner (konkurent Kukuczki) - urodzony na nizinie, a tlen przyswajał lepiej od Szerpów.

Portret użytkownika keri

O awarii w Czernobylu rząd

O awarii w Czernobylu rząd otrzymał ł informację tego samego dnia!

Ukrywał ją przez tydzień.

PAA nie przekaże NIGDY żadnych ostrzeżeń ani nie poinformuje o radioaktywnym skażeniu wtedy, gdy są one potrzebne, czyli gdy można jeszcze się zabezpieczyć przed skutkami promieniowania.

Obserwuję PAA od kilku lat i nie radzę się łudzić, że komuś do czegoś się ona przyda. Jest wyłącznie od maskowania zagrożeń i wygłaszania komunikatów: nie było żadnej awarii, nie ma żadnego szkodliwego promieniowania, nie otrzymaliśmy żadnych zgłoszeń o awarii.

Portret użytkownika Grey

Co za choroba nienawiści Cię

Co za choroba nienawiści Cię toczy, poznaj tę prawdę, Akamai! Życzyć niewinnym mieszkańcom wielkiego miasta napromieniowania... Chyba czcisz Boga Nienawiści, hejterze. Powinni takich jak Ty resocjalizować. Re-socjalizować. To znaczy, przywrócić społeczeństwu. Bo nie jesteś społecznym człowiekiem, życząc braciom i siostrom w odległej krainie, śmierci na raka [...]

Portret użytkownika Akamai

Pięknie napisane trollu Grey.

Pięknie napisane trollu Grey.

Nie wiem tylko skąd wziąłeś te rewelecje ? Pokaż mi, w którym to miejscu zawarłem życzenie śmierci dla braci i sióstr w odległej krainie, śmierci na raka [....] ?

Poznaj prawdę, Grey. Powinieneś się Le-czyć. I proszę, nie zwlekaj z tym. Smile

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Strony

Skomentuj