Baterie nowego typu zupełnie zmienią sposób magazynowania energii

Kategorie: 

Źródło: pureenergies.com

Szykuje się poważny przełom technologiczny. Szef firmy produkującej elektryczne samochody Tesla Motors i przedsiębiorstwa zajmującego się eksploracją kosmosu, SpaceX, czyli Elon Musk, ogłosił, że 30 kwietnia zaprezentuje nowy produkt. Wiele osób sądzi, że będzie to rewolucyjna bateria.

 

Świat dookoła nas wygląda tak jak wygląda dzięki elektryczności. Bez zdobycia tej technologii nie byłoby branży komputerowej, nie byłoby nowoczesnej telekomunikacji, nie działałyby nasze tablety, ani smartfony. Problem z bateriami jest ogólnie znany. Co z tego, że mamy super wyposażonego smartfona o wielkim ekranie skoro wyładowuje się ona tak szybko, że w oczach widać uchodzące procenty baterii. To aż trudno uwierzyć, że na tym polu nie nastąpiły znaczące zmiany, dokładnie tak jakby ktoś dbał o to, aby status quo zostało utrzymane i ludzie nadal używali elektryczności z elektrowni, a do baków aut wlewali przetworzone paliwa kopalne.

 

Baterie są obecnie bardzo przestarzałe i może dziwić, że tak długo nikt nie wziął się za to, aby coś zrobić z problemem czasu ładowania i trwałości ogniw. Sukces na tym polu oznacza dla świata stworzenie technologii pozwalającej na wyprodukowanie baterii, którą można użyć nie tylko do zasilania samochodów, ale też domów. Wyobraźmy sobie technologię, która pozwala nam w 10 minut załadować baterię w naszym aucie. Czy aż tak bardzo będzie się to różniło od dzisiejszego tankowania paliwa?

Panele fotowoltaiczne - źródło: Internet

Jeszcze bardzie rewolucyjnie brzmi pomysł wyposażenia naszych domów w specjalne baterie na bazie takich ogniw. Technologia ta może być wykorzystana na przykład do tworzenia niezależnych źródeł zasilana domów,. Na dachu będzie można zamontować panele fotowoltaiczne a w niektórych miejscach dodać do tego średni wiatrak przydomowy. Jeśli uda się stworzyć układ na tej bazie układ zdolny do doładowywania to można już zacząć myśleć o czasach gdy każdy dom będzie oddawał do sieci nadmiary energii, bo nie będzie wykorzystywał tego co sam produkuje.

Pionowy wiatrak przydomowy

Oczywiście dla właścicieli elektrowni będzie to bardzo bolesne, bo ich dotychczasowi klienci staną się producentami, ale te procesy mogą fundamentalnie zmienić strukturę wydatków gospodarstw domowych. Elon Musk planuje zapewne zrewolucjonizowanie motoryzacji powodując większe zainteresowanie samochodami elektrycznymi takimi jak wszystkie modele jego firmy Tesla. Zanim jednak usłyszymy konkretne deklaracje można to wszystko nazwać jedynie spekulacjami.

 

Niestety, ale wygląda na to, że potężne siły chronią nadal układ paliwowo-energetyczny i prawdopodobnie zwykli ludzie długo jeszcze nie usłyszą o zdobyczach technologii, które mogłyby uniezależnić je od wszechwładzy korporacji. Jednak ostatnie odkrycia, takie jak przełomowa aluminiowa bateria wyprodukowana na Uniwersytecie Stanforda pozwalają wierzyć w to, że nieubłagany postęp technologiczny wymusi wykorzystanie zdobyczy nowych technologii.

 

 

Źródła:

http://www.cnbc.com/id/102550071

http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/apr/11/super-battery-elon-musk-tesla-renewab...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ąę

Włączyć myślenie -to nie boli

Włączyć myślenie -to nie boli.W naszej szerokości geograficznej panele fotovoltaiczne mają za małą wydajność i w miarę upływu czasu tracą swoją sprawność. Ważniejsze jest jednak sama idea naszej cywilizacji która doszłado absurdu-większość przedstawicieli gatunku nazwanego z niewiadomych powodów "homo sapiens (erectus)"-uważa .że wszystkiego ( dóbr materialnych) ma być coraz więcej i więcej. Większość tych gadżetów nie jest ani niezbędna ani potrzebna do życia i po krótkim okresie użytkowania trafia na wysypiska.

Portret użytkownika Arcanum

"To aż trudno uwierzyć, że na

"To aż trudno uwierzyć, że na tym polu nie nastąpiły znaczące zmiany, dokładnie tak jakby ktoś dbał o to, aby status quo zostało utrzymane i ludzie nadal używali elektryczności z elektrowni, a do baków aut wlewali przetworzone paliwa kopalne."
 
A ty adminku nie dajesz im cichego przyzwolenia? Poprzez negowanie drastycznego wpływu cywilizacji ludzkiej na klimat i zanieczyszczenie środowiska, stając pośrednio stronie propagandy naftowej i lobby przemysłu  wydobywczego.

Portret użytkownika kiko

Dla systemów

Dla systemów fotowoltanicznych czas ładowania jest zupełnie nie istotnym kryterium tz. obecne rozwiązania są wystarczająco dobre.
Problemem jest sumaryczny koszt eksplaatacji, czyli cena zakupu + żywotność , jęśli pod tym względem nie wniosą czegoś spektakularnego, to nikt niebędzie rozważał ich zastosowania.
 

Skomentuj