Bateria cementowa może zmienić budynki i mosty w gigantyczne magazyny energii

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy ze Szwecji opracowali pomysłowy sposób przechowywania energii w cemencie, który może zamienić całe budynki w baterie. To osiągnięcie, zgłoszone w magazynie Buildings, może być sposobem na zmniejszenie śladu węglowego przyszłej infrastruktury.

Budynki należą do największych odbiorców energii na świecie. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej globalnie zużywają ponad jedną trzecią całej energii i odpowiadają za 40 procent emisji dwutlenku węgla. W cieplejszym klimacie klimatyzacja prawdopodobnie zwiększy ślad węglowy budynków. Tymczasem budowa betonowych dżungli w krajach rozwijających się gwałtownie rośnie, a cement używany do ich budowy powoduje ogromny ślad węglowy.

 

Nowa bateria cementowa to sposób na uczynienie budynków samowystarczalnymi i zrównoważonymi. Wyobraź sobie, że w ścianach i dachach budynków gromadzi się duża ilość energii słonecznej, aby zapewnić oświetlenie i inne potrzeby energetyczne, gdy słońce nie świeci. W ten sposób można też zapewnić energię elektryczną do systemów monitorowania na autostradach lub mostach, gdzie czujniki zasilane betonową baterią mogą wykrywać pęknięcia lub korozję” – czytamy w komunikacie prasowym Emmy Qingnan Zhang i Lupinga Tang, pracowników naukowych Wydziału Architektury i Inżynierii Lądowej Politechniki Chalmers.

 

Zhang i jej kolega Luping Tang zaczęli od mieszanki na bazie cementu. Dodali do niego włókna węglowe, dzięki czemu materiał stał się mocny i przewodzący. Następnie wprowadzili elektrody w materiał: jedna elektroda jest wykonana z metalizowanej siatki z włókna węglowego z żelazną anodą, a druga jest wykonana z niklowanej siatki.

 

Naukowcy próbowali już w przeszłości tworzyć podobne akumulatory cementowe, ale urządzenia te były w stanie zmagazynować około dziesięciokrotnie mniej energii na wagę. Gęstość energii tych nowych baterii jest nadal bardzo niska w porównaniu z komercyjnymi akumulatorami. Ale ogromny potencjał baterii do budowy budynków, mostów i innej infrastruktury rekompensuje to ograniczenie. Pozwala również uniknąć toksycznych, drogich materiałów, ryzykownych łańcuchów dostaw i problemów etycznych w wyniku warunków  wydobycia metali do ich wytworzenia, które tak często występują w przypadku dzisiejszej popularnej technologii akumulatorów.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Agi1956

A gdyby tak wsadzić jedną

A gdyby tak wsadzić jedną elektrodę w jarosława a drugą w donalda i uwolnić energię tam zmagazynowaną?!!? Czy KE nałozy karę za korzystanie z nieodnawialnych źródeł energii czy za zanieczyszczenie środowiska materiałem promieniotworczym?

Skomentuj