Baszar al-Assad i jego sojusznicy przygotowują atak na Wzgórza Golan

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Niedawne naloty na Syrię w wykonaniu IDF pokazują jasno do czego zdolny jest tak mały kraj, chroniony przez silnego sojusznika. Barack Obama powiedział, że Izrael ma prawo do obrony gdy dochodzi do transferu zaawansowanej broni dla Hezbollahu, który jest uważany przez USA za organizację terrorystyczną.

 

Jednak według syryjskiej telewizji państwowej, ataki były przeprowadzone między innymi na centrum badawczo-rozwojowe i inne pozycje, zajmowane przez siły rządowe. W tym wypadku atak jest usprawiedliwiany samymi podejrzeniami bo wciąż nie ma dowodów na to, że Syria transportowała jakąkolwiek broń dla Hezbollahu.

 

Ataki IDF na początku tego miesiąca najwyraźniej mocno zdenerwowały syryjskich sojuszników jak i samego prezydenta Baszara al-Assada. Libański Hezbollah i Iran najpierw zapowiedział wspracie dla Syrii a teraz planowane jest utworzenie jednostek, które dokonają ataku na Wzgórza Golan, położone na granicy Izraela, Syrii i Libanu. Syria od wielu lat domaga się zwrotu tego terytorium, które zostało wcielone do państwa Izrael już w 1981 roku, po przyjęciu uchwały przez ich parlament. Izraelski premier Benjamin Netanjahu jeszcze parę lat temu wypowiadał się, że Wzgórza Golan nigdy nie zostaną zwrócone Syrii, ponieważ ten teren jest niezbędny dla zapewnienia bezpieczeństwa jego państwu.

 

 

Iran już zapowiedział, że sojusznicy Syrii odpowiedzą na ich atak "ciosem poniżej pasa" a ajatollah Ali Chamenei obiecał pełne wsparcie polityczne, ekonomiczne i militarne dla Syrii, jeśli ktokolwiek odważy się zaatakować. Miał oczywiście na myśli między innymi Izrael, Stany Zjednoczone i terrorystów. Z kolei Baszar al-Assad poinformował Hassana Nasrallaha, lidera Hezbollahu, że dostarczy mu zaawansowaną broń, która zmieni układ sił. Syria zamieni się w ruch oporu i będzie blisko współpracować z Hezbollahem i Iranem.

 

Syria wraz z Iranem i Hezbollahem chce przeprowadzić operację, która ma na celu odzyskanie Wzgórz Golan. Dowództwo Generalne Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (PFLP-GC) zapowiedziało w piątek, że również weźmie udział w tej akcji i każdy obywatel Syrii na ochotnika może się przyłączyć.

 

 

 

Źródła:

http://www.jpost.com/Middle-East/Iran-threatens-response-to-alleged-Israeli-strike-in-Syria-312673

http://www.jpost.com/Middle-East/Analysis-After-Syria-attack-Assad-seeks-Hezbollah-support-312731

http://www.jpost.com/Defense/Palestinian-Syrian-group-forming-units-to-fight-for-Golan-312820

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-22409380

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika krisgagatek

dziwi mnie N.Orlean....

dziwi mnie N.Orlean.... "gostek" sobie poszczelal na tlum.... i nie bylo, komandosow,czolgow,  gwardii narodowej, setki  kadrowanych zdjec.... itd.... on byl grozniejszy niz to w Boston... a reakcja ...- widziny tylko uciekajace tlumy i odchodzacego "gostka"...... co myslicie...  

Portret użytkownika danielov

Żydzi nigdy nie zgodzą się

Żydzi nigdy nie zgodzą się aby oddać im wzgórza Golan - bo z tamtąd będą mogli być ostrzeliwani. Będzie III wojna światowa. Użyją takiej technologii którą tylko widujemy w filmach S-F. Więc i tak usrael dopnie swego. 

Portret użytkownika Juszka1980OGL

głupia retoryka; "ma pełne

głupia retoryka; "ma pełne prawo do riposty" bez sensu przecież Syria już dawno powinna odwołać się do trybunału sprawiedliwości, ONZ i cholera wie do koga co za bezsens wszyczynać wojnę??? przecież to do niczego nie prowadzi prócz biedy i krzywdy zwykłych ludzi. bezsensu. Wojna to największa hanba ludzkosci.

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

"Wybjimy wszystkich

"Wybjimy wszystkich komunistow a problemy same sie rozwiarzą" - co ty? - chcesz zniszczenia Srulsraela i wszystkich Żydów? Toż oni cię zaraz okrzykną antysemitą i drugim Hitlerem!

Daremne modły, rejwach, trud,
rabinów zbożne pienia!!
Ten podły bliskowschodni Bund
jest do wykorzenienia!
Kpią sobie z boga, z Sądów,
ból, jaki zadają Światu
sprawi, że dnia pewnego Srul
zginie z rąk "Kalifatu"!
Jahwe'go nie lękają się
Ni "Wszechświata Królowej"
więc niech przynajmniej boją się
choć... bomby atomowej!?
Pers jądra zbiera już od lat
aż dnia pewnego wreszcie
Zabłyśnie "słońce" w Tel Awiw
do cna zawszonym mieście.
Zniknie na zawsze gniazdo os
zginą świata pijawy,
Na Łono Abrahama Pers
pośle ten klan ryszawy...

 

Portret użytkownika krisgagatek

hmmm nie wiem co ale zaczelo

hmmm nie wiem co ale zaczelo sie od kanclyz... pozniej francuz do Moskwy szbko lecial, za fracnuzem szybko lecial brytyjczyk.... a i ten osraelski wazeliniarz..... z usa polecial do moskwy zeby to niby umawiac obame na spotkanie.... (to ostatnie 3- tygodnie) ten tydzien ma leciec zyd-hazbar.... do Moskwy.... hmmmm cos widocznie im na odcisk wlazlo skoro lataja jak z piorkiem w d..... do Moskwy.... zauwazam ze osraelska demekracja niesiona bombami i bandziorami zaczyna sie obracac na wzrost ich-demokracji w ich rejonach..... (turcja-granica z syria)....)...."kto sieje wiatr zbiera burze"

Strony

Skomentuj