Barwnik spożywczy E171 został uznany za niebezpieczny i będzie zakazany w UE

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zmienił swoje stanowisko w sprawie dwutlenku tytanu, barwnika E171. Panel kluczowych ekspertów powiedział, że „nie można dłużej uważać go za bezpieczny suplement diety”.

Autorzy opracowań naukowych doszli do tych samych wniosków na przestrzeni kilku lat. E171 jest stosowany głównie w przemyśle spożywczym jako biały barwnik. Dodawany jest do setek rodzajów produktów, tj. np. do gumy do żucia, majonezu, wyrobów cukierniczych, lodów. Teraz władze będą próbować jak najszybciej zakazać jego stosowania w UE.

 

W 2016 r. EFSA przeprowadził ocenę bezpieczeństwa dwutlenku tytanu i stwierdził, że nie ma wyraźnych dowodów na poparcie rakotwórczości lub genotoksyczności E171.

 

Jednocześnie zaczęły pojawiać się badania, które dowodzą, że szkody powodowane przez dwutlenek tytanu mogą się kumulować, jeśli dostaną się do organizmu człowieka w postaci nanocząstek o średnicy mniejszej niż 100 nm. W 2020 roku Francja jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła zakaz stosowania tego dodatku do żywności.

 

Szef Rady Badawczej E171, Maged Yones, powiedział, że chociaż badanie nie jest do końca jasne, to nie można odrzucić obaw dotyczących genotoksyczności dwutlenku tytanu.

„Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne badania naukowe i dane, Rada doszła do wniosku, że dwutlenku tytanu nie można już uważać za bezpieczny suplement diety” – powiedział Maged Yones. „Ważnym elementem tej decyzji było to, że nie możemy wykluczyć genotoksyczności spowodowanej spożyciem cząstek dwutlenku tytanu. Po połknięciu wchłanianie cząsteczek dwutlenku tytanu jest niskie, jednak mogą one gromadzić się w organizmie”.

E171 jest używany głównie w przemyśle spożywczym jako biały barwnik. Dodawany jest do setek rodzajów produktów, tj. do gumy do żucia, majonezu, wyrobów cukierniczych, lodów.

 

Nowa klasyfikacja barwnika niekoniecznie będzie prowadzić do natychmiastowego zakazu stosowania tego dodatku w UE. Jednak opinia Rady jest zwykle podstawą odpowiednich działań organów regulacyjnych Komisji Europejskiej i krajów członkowskich.

 

Stella Kyriakides, komisarz UE ds. Zdrowia i bezpieczeństwa żywności, napisała już na Twitterze, że projekt ustawy o całkowitym zakazie E171 zostanie przedstawiony tak szybko, jak to możliwe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika prorocznia

Nareszcie! Czytam o jego

Nareszcie! Czytam o jego szkodliwości od lat.  Jest niemal w każdym leku produkowanym w Polsce.

Taka ciekawostka. Wiecie, że po Jaruzelskim nastąpiła era bromowania mąki?

Jeśli zaś połasimy się na mąkę EKO, bez dodatków i ulepszaczy, możemy się spodziewać niespodzianek typu grzyby i pleśnie...Nie wiem co gorsze...?

Portret użytkownika Dowód osobisty

A ile tych barwników, pseudo

A ile tych barwników, pseudo dodatków itp jeszcze zostało do zakazania, że ho ho.
Jednak tego nie zrobią, ponieważ to się liczy z poważnymi zarzutami oraz ubezpieczeniami o które sobie nakradli za naszego życia i kosztem naszego życia.
Bóg dał naturalną żywność, owoce, warzywa i rośliny. Żebyśmy byli zdrowi i to za darmo.
Jak się dorwią demony do bogactwa to tylko właśnie w taki sposób, żebyś CIERPIAŁ !

"Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli" (z domu niewoli, o której sami tak dbacie, by się nie nawrócić) Jezus Chrystus

Portret użytkownika Przerywa Milczenie

Chciało by się zacytować

Chciało by się zacytować Franca: co wy wiecie o jedzeeeeeniu.

Więc tylko gwoli wrzutki: wit C obecna na rynku w dużych opakowniach jest syntetyczna (nawet jeśli pisze, że naturalna) A dzieja się tak, bo jest produktem zmodyfikowanego genetycznie Kropidlaka Czarnego.

Podobnie jest z dziesiątkami innych nayuralnych produktów: kwasek cytrynowy, wanilina, inulina...

Portret użytkownika MlotoWiertara

z reguly wycofuje sie cos co

z reguly wycofuje sie cos co moze sluzyc samoobronie i przetrwaniu... wtedy wmawia sie ,ze to jest niebezpieczne dla zdrowia..

np glifosat to nic innego jak saletra amonowa , z ktorej da sie zrobic dobry material wybuchowy

dlatego zaraz glifosat pojawil sie jako zlo konieczne w parowkach u BustowPISkiego. Byc moze tutaj jest podobna sytuacja i ten barwnik mozna do czegos zastosowac..

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Strony

Skomentuj