Barszcz Sosnowskiego pomoże w walce z odpadami radioaktywnymi

Kategorie: 

Źródło: tg

Rosyjscy naukowcy odkryli, że z biomasy roślinnej barszczu Sosnowskiego można z powodzeniem tworzyć sorbenty oczyszczające wodę z radionuklidów. Wyniki badań, wsparte grantem Rosyjskiej Fundacji Nauki (RSF), zostały opublikowane w czasopiśmie Carbon Resources Conversion.

 

 

Przemysł jądrowy jest jednym z najbardziej niezawodnych i wydajnych sposobów wytwarzania energii. Jednak radionuklidy, tj. pierwiastki promieniotwórcze powstające w procesie reakcji jądrowych, przedostają się do środowiska i prowadzą do jego zanieczyszczenia. Może to nastąpić w wyniku działalności człowieka (nawożenie gruntów rolnych, przemysł ciężki, zagospodarowanie zasobów naturalnych, składowanie odpadów promieniotwórczych, emisje promieniowania z elektrowni jądrowych) lub z przyczyn naturalnych, tj.  promieniowanie radioaktywne z elementów skorupy ziemskiej , promieniowanie gamma z kosmosu.

 

Tym samym uran, jeden z najczęściej występujących radionuklidów długożyciowych, przedostaje się do gleby, gromadzi się w niej, zanieczyszcza wody gruntowe i powierzchniowe i rozpuszczając się w nich rozprzestrzenia się poprzez jeziora, rzeki i morza. Ponadto radionuklidy mogą przedostawać się do żywych organizmów, w tym ludzi, co może powodować uszkodzenie ważnych narządów i raka. W związku z tym eksperci poszukują skutecznej metody oczyszczania wody z radionuklidów.

 

Naukowcy z Federalnego Centrum Badawczego „Centrum Naukowe Komi Oddziału Ural Rosyjskiej Akademii Nauk” (Syktywkar), Naukowego Instytutu Badawczego Kauczuku Syntetycznego imienia akademika S. Lebiediew (St. Petersburg) i Północny (Arktyczny) Uniwersytet Federalny im. M. Łomonosow (Archangielsk) stworzył adsorbenty nanowęglowe zdolne do pochłaniania pierwiastków promieniotwórczych z ciekłych mediów i zatrzymywania ich.

 

Jako surowce badacze wykorzystali biomasę barszczu Sosnowskiego, naturalną ligninę, związek polimerowy zawarty w komórkach roślin lądowych oraz ligninę techniczną, będącą produktem ubocznym głębokiej chemicznej obróbki drewna.

 

Początkowo barszcz sprowadzono do Europy Środkowej z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt gospodarskich, jednak roślina wypełniła wszystkie wolne przestrzenie wzdłuż dróg i lasów, niszcząc miejscową florę. Co więcej, okazał się niebezpieczny dla ludzi. Łodygi i pyłek barszczu zawierają trujące związki, tj. furanokumaryny, które powodują oparzenia, ślepotę i uszkodzenia układu oddechowego. Wykorzystanie tej rośliny jako surowca do nanomateriałów pomoże częściowo ograniczyć jej dystrybucję.

 

Autorzy uzyskali porowaty materiał sorpcyjny z mieszaniny proszków wyjściowych biopolimerów roślinnych z dodatkiem środka utleniającego, stosując najnowszą technologię samorozwijającej się syntezy wysokotemperaturowej, czyli zsyntetyzowali materiał filtracyjny, któremu nadano porowatą strukturę przez traktowanie związkami azotu i chłodzenie.

 

Eksperymenty wykazały, że nowy adsorbent nanowęglowy dobrze zatrzymuje uran. Tak więc około 70% tych radionuklidów nie jest wypłukiwanych ani przez wodę, ani przez inne rozpuszczalniki. Naukowcy odkryli również, że taki materiał jest w stanie adsorbować mikotoksynę T-2, produkt odpadowy grzybów pleśniowych, które mogą gromadzić się w zbożach, owocach, warzywach, orzechach i powodować poważne choroby.

 

„Wyniki naszych badań potwierdzają, że nanowęglowe materiały pozyskane z łodyg barszczu mogą być stosowane jako preparaty adsorbujące szkodliwe pierwiastki, co pomoże zachować zdrowie ludzi w warunkach chronicznej ekspozycji na promieniowanie, m.in. na stacjach orbitalnych i obszarach skażonych radioaktywnie. Planujemy kontynuować badania lignin pozyskiwanych z biomasy roślinnej w celu tworzenia leków poprawiających jakość życia człowieka” – mówi kierownik projektu wspieranego przez grant Rosyjskiej Fundacji Nauki Ludmiła Koczewa, doktor chemii, wiodący naukowiec w Federalnym Centrum Badawczym „Centrum Naukowe Komi Uralskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk”.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Zorro

To pierwszy przypadek kiedy

To pierwszy przypadek kiedy ruSSkie dokonały odkrycia, które nie morduje cywilów.

Ale zaraz czekaj, barszcz sosnkowskiego to był "prezent" kacapów dla "braci Polaków". Taka to była "przyjaźń" od strony kacapa.

Portret użytkownika spokoluz

Zaraz zleci sie banda b..

Zaraz zleci sie banda b...piteków i zbluzga cię bo nie dość , że odrycie nie zabija ale pomaga to jest nie z tej narodowości , na której wyczyny , wielkość i historię bez poczetu królów i władców każą nam patrzeć.

Władcy tam byli ale zawsze jakoś stolica była daleko poza granicami tej krainy.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj