Bardzo silne trzęsienie ziemi w obrębie superwulkanu Yellowstone, czy gigant wkrótce wybuchnie?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Yellowstone to nie tylko amerykański Park Narodowy, pełen gejzerów, ale też wielki superwulkan, którego erupcja zmieniłaby ziemski klimat na dekady. Dlatego bardzo niepokojące jest znaczne zwiększenie aktywności sejsmicznej w obrębie tej kaldery wulkanicznej. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,8 stopni, które wystąpiło w czwartek było najsilniejszym od wielu lat.

 

Ten ostatni wstrząs wystąpił w okolicy północno-zachodniej części Parku Narodowego Yellowstone i był mocno odczuwalny w stanach Waszyngton i Oregon. Jak twierdzą specjaliści z amerykańskiej agencji geologicznej USGS, wstrząs główny i następujące po nim wstrząsy wtórne nie miały nieregularnego charakteru, co zdaniem specjalistów wskazuje na to, że nie były pochodzenia wulkanicznego.

Obecny poziom alarmu dla superwulkanu Yellowstone nadal nie został podniesiony, a kod bezpieczeństwa dla lotnictwa pozostaje zielony. Mimo to aktywność sejsmiczna w obrębie tego superwulkanu stale rośnie. W czerwcu 2017 roku, sieć sejsmografów, która monitoruje aktywność wulkanu, zarejestrowała aż 1171 trzęsień ziemi w Parku Narodowym Yellowstone. Większość z nich miała magnitudy od 2 do 3 stopni w skali Richtera, ale zdarzały się też wstrząsy silniejsze jak 4,4 stopni z 16 czerwca. Jednak ostatnie trzęsienie o sile 5,8 stopni, to zdecydowanie rekord i nie było tak silnej aktywności sejsmicznej w tej okolicy od przynajmniej 70 lat.

Ostatni raz gdy doszło do dużej erupcji Yellowstone, czyli 640 tysięcy lat temu, ten superwulkan zdołał wyemitować do 380 kilometrów sześciennych popiołu, który spowił cały kontynent amerykański. Znacząca aktywność wulkan ten wykazywał ostatnio 70 tysięcy lat temu. Eksperci z USGS twierdzą, że szansa na to, że erupcja zacznie się niedługo są jak 1 do 730 tysięcy. Miejmy nadzieje, że mają rację.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lux Ferre

Ło matko bosko, i co my

Ło matko bosko, i co my zrobim jak nastumpi erupcyja?, Polska właśnie wstaje z kolan, dba o nas nasz Naczelnik Jarosław, a tu Amerykanie hukną i po balu panno Alu.

Strach pomyśleć co będzie z Polską i Światem, ale taka jest kara za ignorowanie praw Boskich....

"I powiedział Pan "- JAK MNIE WKUR**CIE TO PIER***NĘ Z WULKANA I SKOŃCZY SIĘ LUDZKOŚĆ OBESRANA"

Portret użytkownika xxxx

"wstrząs główny i następujące

"wstrząs główny i następujące po nim wstrząsy wtórne nie miały nieregularnego charakteru, co zdaniem specjalistów wskazuje na to, że nie były pochodzenia wulkanicznego."

Uff. Admin, dzięki temu zdaniu trochę dokładniej zacząłem czytać ten artykuł....

Portret użytkownika meneca

Oczywiście, że to fake news.

Oczywiście, że to fake news. Jak ktoś wspominał portal przez ostatnie kilka lat kompletnie zszedł na psy. Zaglądam bo czasami 1 na 10 infoprmacji okazuje się ciekawa, ale niestety resztę trzeba doczytać na innych portalach.

Portret użytkownika katarynka

Internet pomieści wszystko

Internet pomieści wszystko (prawie) i wiele tu hucpy,  a jednak w morzu dezinformacji wiele info jest prawdziwych. 

Zarządzanie strachem to jedno,  a druga strona medalu jest taka,  że udawanie,  jakoby wszysko było ok może mieć o wiele bardziej niszczący potencjał. 

Po prostu dorosły człowiek powinien umieć brać na bary rzeczywistość taką jaka ona  jest, bez cukru czy lukru. 

Dezinformatorzy hulają,  a zwykły człowiek staje się paranoikiem,  ponieważ szuka info w innych źródłach niż politpoprawne. 

Owszem,  w tym wariatkowie można nabawić się lekkich fobii,  dezinformatorzy zadbają o wszystko. A psychuszki dokończą dzieła. 

Portret użytkownika ono mat opeja

A ja mowie, ze to false flag.

A ja mowie, ze to false flag. Drgania sejsmiczne sa rejestrowane w obrebie calego globu. Yellowstone to nie wulkan cukrowo-saletrowy. Jak tam zagrzmi, to nozyce sie wszedzie odezwa. A tu cisza... Zadne kury nie pieja, jak to sp. Ciechowski spiewal. Zlew na njusa... LUB... Cos nowego, na tej bazie, sie szykuje.

Portret użytkownika ben

 NO BernardG

 NO BernardG

To jak to jest zatrzęsło czy nie zdecyduj ;

To jest dopiero fake news:

To jest fake news. Mieszkam w Seattle i nic nie zatrzęsło ani nie było żadnej informacji na ten temat. Skala trzęsienia też jest fałszywa USGS podaje, że było tylko 3.5.

Portret użytkownika BernardG

Czytaj dokładnie co było w

Czytaj dokładnie co było w tym artykule, który komentujemy. Podano, że wstrząsy były odczuwalne w stanie Washington. Seattle leży na terenie tego stanu. Ani w Seattle, ani gdzie indziej w stanie Washington nie było żadnego śladu trzęsienia ziemi. Więc informacja była nieprawdziwa. Tak jak nieprawdziwa była informacja o sile wstrząsu w Yellowstone. Zatem był to fake news.

Portret użytkownika 543210

Dokładnie, to jest

Dokładnie, to jest standardowa manipulacja tego portalu. Admin pewnie próbował podpiąć wydarzenia z Heleny w Montanie pod Yellowstone. W Helenie faktycznie było 5.8, ale nie ma to żadnego związku z kalderą. Z fajnego portalu x lat temu ten portal zamienił się w jeden z największych ścieków polskiego internetu bazującego jedynie na clickbait. Dosłownie prawie każdy artykuł to manipulacja albo fake, zarówno tutaj jak i na reszcie klonów tego gościa, począwszy od innemedium.pl kończąc na tylkonauka.pl. Najgorsze jest to, że robi to straszną robotę w głowach ludzi upośledzonych (o niskim IQ), ale też chorych na psychozy lub schizofrenie (takich ludzi jest dużo), z racji wykonywanego zawodu mam kotakt z takimi osobami i wiem, że ta strona i im podobne to ich główne źródło wiedzy, wynika to z tego, że tutaj znajdują potwierdzenie swoich urojeń, a to niestety utrudnia terapię i nierzadko nasila ich stan. Pozdrawiam admina i niech pamięta, że zarabianie na takim rzeczach jest złe, nieetyczne i niemoralne. Nie różni się specjalnie od handlu narkotykami czy bronią, poza tym, że jest legalne (handel dopalaczami też jest). Łatwo się zatracić, prawda?

Wszystko jest względne...

Strony

Skomentuj