Bardzo silne trzęsienie ziemi na Islandii, czy budzi się jakiś wulkan?

Kategorie: 

Źródło: vedur.is

Na Islandii doszło dzisiaj do bardzo silnego trzęsienia ziemi. Jego magnituda wyniosła 5,2 stopni. Było ono odczuwalne na tyle mocno, że mieszkańcy okolic stolicy kraju, Reykjaviku, byli mocno zaskoczeni wypadającymi z szafek szklankami. 

 

Zjawisko wystąpiło dzisiaj o 10:26 czasu lokalnego. Epicentrum tego trzęsienia ziemi znajdowało się 5,4 km na północy-zachód od miejscowości Grindavík, a hipocentrum, czyli głębokość wstrząsu, zdaniem islandzkich sejsmologów, to około 5,2 km pod Ziemią.

 

To znaczące trzęsienie ziemi było poprzedzone serią mniejszych wstrząsów, które wystąpiły mniej więcej 45 minut wcześniej. Na chwilę przed tym dużym trzęsieniem ziemi zarejestrowano wstrząs o sile 3,5 stopnia. 

Źródło: mbl.is

Jak wiadomo Islandia jest wyspą wulkaniczną usadowioną na tak zwanym gorącym punkcie, czyli obszarze zasilanym magmą z samego wnętrza Ziemi. Z tego powodu większość zjawisk sejsmicznych, do których dochodzi w obrębie tego kraju jest pochodzenia wulkanicznego. Nie inaczej jest w przypadku tego trzęsienia. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika lipka

Skąd te dane? Według

Skąd te dane? Według oficjalnej informacji trzęsienie miało siłę 4,8 i było to zdarzenie jednorazowe, Islandia to wyspa wulkaniczna więc po co się dziwić i rozsiewać głupie domysły? Ale prawdą może okazać się fakt, że jeśli dojdzie do silnego trzęsienia ziemi lub wybuchu naprawdę dużego wulkanu to ludzie zapomną o wirusie z koroną a skupią się na konkretnym ratowaniu swojego i cudzego życia.

Skomentuj