Bardzo silne trzęsienie ziemi na Haiti - są tysiące ofiar

Kategorie: 

Źródło: USGS

Do 1300 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wczorajszego trzęsienia na Haiti. Ponad 2,8 tys. osób jest rannych Wstrząs o sile 7,2 stopnia zburzył wiele budynków. Ratownicy wyciągają ludzi spod gruzów.

Premier Haiti Ariel Henry ogłosił stan wyjątkowy na miesiąc i powiedział, że niektóre miasta zostały prawie całkowicie zniszczone po sobotnim trzęsieniu ziemi. Powiedział, że nie poprosi o pomoc międzynarodową, dopóki nie będzie znany rozmiar szkód. Lokalne szpitale, w szczególności w Le Quay, są przepełnione rannymi.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się około 120 km na zachód od stolicy, Port-au-Prince. Znajdowało się około 75 km na zachód od miejsca wystąpienia trzęsienia ziemi o sile 7 stopni z 12 stycznia 2010 r., które spowodowało gigantyczne szkody w stolicy i spowodowało śmierć około 316 tys. osób. Głębokość tego zjawiska to zaledwie 10 km pod powierzchnią wyspy. Stąd, tak jak i wtedy, wystąpiły tak duże zniszczenia na powierzchni. Szacowane straty gospodarcze to 6 - 60% PKB Haiti.

 

Warto zauważyć, że jest to już czwarte trzęsienie ziemi o magnitudzie powyże  7 stopni, jakie występuje na świecie od 11 sierpnia - 7.1 stopni na Filipinach, 7.5 i 8.1 stopni w okolicy Wysp Sandwich Południowy. Obserwujemy zatem zdecydowane wzmożenie aktywności sejsmicznej na świecie. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Haiti to naprawdę wyjątkowe

Haiti to naprawdę wyjątkowe miejsce na świecie. Regularnie nawiedzają je trzęsienia ziemi niszczące wszystkie murowane budynki, gdyż baraków z blachy falistej i namiotów w obozach humanitarnych już zniszczyć nie są w stanie. Po tym z 2010 roku wybuchła olbrzymia epidemia cholery 770 tys. zarażonych. Cykliczne huragany, również nawiedzają wyspę, a jak wieje 250 km/h to ciężko ustać na nogach na takim wietrze. ONZ jak wysłało misję stabilizacyjną na wyspę, to się okazało, że część żołnierzy potraktowała ją jako seks-wakacje. Dodajmy do tego czołówkę w światowych rankingach jeśli chodzi o poziom biedy. Mało?!? To jeszcze przestępczość i użycie broni palnej! Jako wisienkę na torcie ostatnio można potraktować zabicie przez grupę najemników prezydenta kraju w jego własnym domu! A mówią, że Karaiby to raj na ziemi.

Portret użytkownika Sebix

Powtórzę po raz kolejny

Powtórzę po raz kolejny chociaż widać ze redaktor nie czyta komentarzy!

Nie dziwisz się ze dużo trzęsień ziemi jest 10 km pod powierzchnia ziemi w różnych częściach ziemi? Znajduje sie tam jakas magiczna płyta?

otoz nie. Nadmienię po raz kolejny ze jeśli nie potrafią określić głębokości trzęsienia ziemi to wpisują 10km pod powierzchnia!

Skomentuj