Bardzo silne trzęsienie ziemi i spore fale tsunami uderzyły w wybrzeże Indonezji,

Kategorie: 

Źródło: kadrr z Twittera

W okolicy wybrzeża Indonezji doszło do trzęsienia ziemi o sile 7,7 stopni, które wywołało spore fale tsunami. Zniszczeniu uległa część wyspy Sulawesi. Poinformowano, że jest wiele ofiar śmiertelnych.

 

Według doniesień agencyjnych, w głąb wyspy Sulawesi wydarły się fale tsunami o wysokości ponad 3 metry. Trudno się zatem dziwić, że wśród miejscowej ludności wzbudziło to przerażenie, zwłaszcza, że pamięć po wydarzeniach z 2004 roku i wielkiego tsunami w basenie Oceanu Indyjskiego, jest wciąż obecna. Zaatakowane zostało między innymi miasto Palu.

 

Indonezyjskie władze twierdzą, że bardzo wiele budynków znajdujących się na drodze fal, zostało dosłownie zmiecione z powierzchni ziemi. Nie sposób ustalić ile osób zginęło, ale bez wątpienia będzie ich sporo. W sieciach społecznościowych zaroiło się od wstrząsających nagrań wideo tego gwałtownego zjawiska.

Źródło: GFZ Potsdam

Wstrząs, który wywołał tsunami wystąpił na głębokości około 10  km pod powierzchnią ziemi. Jego siła była na tyla duża, aby wywołać śmiercionośne fale, które zaczęły się wlewać w głąb wyspy. Przebieg zjawiska w wielu miejscach był dramatyczny. Ludzie byli bardzo zaskoczeni jego skalą. Co prawda nie były to ponad dziesięciometrowe fale, które atakowały w 2004 roku Tajlandię, Sri Lankę i indonezyjską prowincję Banda Aceh, ale trzymetrowe fale moga być równie śmiercionośne. 

Źródło: Twitter

Cały czas trwa szacowanie strat. Oficjalnie tsunami spowodowało jedną ofiarę śmiertelną. Jednak prawie nikt nie wierzy, że na tym się zakończy. Szacowanie strat potrwa wiele tygodni, a na dodatek cały czas dochodzi do wstrząsów wtórnych. Od czasu wystąpienia wstrząsu głównego było ich już kilkanaście o siły 5 lub więcej stopni w skali Richtera.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj